Žiūrite televizorių? Ar žinote, kiek tai kainuoja? - Anglija.lt
 

Žiūrite televizorių? Ar žinote, kiek tai kainuoja? (2007-04-02)

Daugelyje Europos šalių televizijos žiūrėjimas yra apmokestintas. Anglijoje taip pat. Kitaip tariant, kiekvienas gyventojas, turintis namuose vieną ar daugiau televizorių, privalo mokėti abonementinį televizijos mokestį. Šiame straipsnyje supažindinsime su pagrindiniais klausimais, susijusiais su televizijos licencijos įsigijimu Anglijoje.
Anglijoje apsigyvenusiems lietuviams kyla nemažai klausimų ir dvejonių dėl televizijos licencijos. Daugelis mūsų tautiečių net nenutuokia, kad už televizijos žiūrėjimą reikia mokėti abonementinį mokestį.

Šiek tiek istorijos
Kol Lietuvoje virė diskusijos dėl televizijos abonementinio mokesčio, kurio galiausiai buvo atsisakyta, Anglijoje niekam nekyla klausimas, ar reikia mokėti už tai, kad galėtum žiūrėti televizijos programas.

Televizijos mokestis buvo įvestas dar 1946 metais, kai daugelis gyventojų turėjo juodai baltus televizorius. Tiesa, tuometiniai televizijos mėgėjai mokėjo itin mažai – vos 2 svarus. Kiekvienais metais šis mokestis po truputėlį augo. 1968 metais jis pasiekė 10 svarų ribą – būtent tuomet nemažai anglų pradėjo naudoti spalvotus televizorius.
1988 metais tikriausiai nebuvo nė vienos britų šeimos, neturinčios televizoriaus. Televizijos populiarumas augo nepaisant to, kad licencijos kainos tuo metu išaugo net iki 62,50 svarų.
Šiuo metu Anglijoje galiojantis įstatymas numato 131,50 svarų metinį mokestį už spalvoto televizoriaus žiūrėjimą. Tie, kurie žiūri juodai baltą televizorių, per metus moka 44 svarus.

Mokestis už TV licenciją
Tikriausiai Anglijoje nėra nė vienų namų, kuriuose nebūtų vieno, o dažniausiai kelių televizorių. Mokėti licencijos mokestį reikia už kiekvieną namuose esantį televizorių. TV licencijos mokestis yra taikomas ne už papildomus pridėtinius televizijos kanalus, o tiesiog už galimybę naudotis televizija.
Paprastai už TV licenciją reikia susimokėti kartą per metus. Tačiau vartotojui pageidaujant, gali būti pritaikomas jam priimtinesnis mokėjimo būdas, pavyzdžiui, už TV licenciją galima mokėti kas mėnesį.
Jeigu tektų keltis gyventi į kitą vietą, TV licenciją galima „pasiimti“ su savimi, prieš tai informavus atitinkamus asmenis.
Šis mokestis reiškia, kad gaunate teisę žiūrėti nacionalinės britų televizijos programas. Asmenys, norintys žiūrėti kabelinę televiziją ar per satelitą transliuojamas programas, už tai turi mokėti papildomai pagal sutartį su paslaugos teikėjais.

TV licencijos mokestį galima susimokėti internetu: į šį puslapį pateksite paspaudę čia arba telefonu: 0870 241 6468.

Kas gresia nesumokėjus TV licencijos mokesčio?
Tie, kurie vengia mokėti už TV licenciją, pažeidžia įstatymą. Asmeniui, nemokančiam už televiziją, gresia didelė – 1000 svarų – bauda.
Gali kilti klausimas, kaip įmanoma išsiaiškinti, kad asmuo nemoka už TV licenciją? Visų pirma, egzistuoja duomenų bazė, kurioje saugomi adresai tų asmenų, kurie moka už televiziją. Antra, nustatyti, kiek pastate yra televizorių, nėra labai sudėtinga netgi nepatekus į namus. Net ir esant lauke, specialus prietaisas nustatys jūsų namuose veikiančių televizorių skaičių.
Sugedusio ar nenaudojamo televizoriaus namuose geriau nelaikyti, nes ir už jį privalu mokėti įstatymu nustatytą TV licencijos mokestį.

Kas privalo mokėti už TV licenciją?
Jeigu nuomojatės būstą Anglijoje, būtinai išsiaiškinkite, ar būsto savininkas yra sumokėjęs už TV licenciją. Jei ne, jūs, būdamas šio būsto teisėtas nuomininkas, esate atsakingas, kad už televizijos licenciją būtų laiku sumokėta.

Verta atkreipti dėmesį, kad gyvenant name su kitais nuomininkais, nepakanka mokėti tik vieną TV abonementinį mokestį. Kiekvienas būste gyvenantis asmuo, turintis atskirą televizorių savo kambaryje, privalo mokėti už televizijos žiūrėjimą atskirai.

Daugiau informacijos apie TV licenciją: http://www.tvlicensing.co.uk .