Limitai prekėms iš Lietuvos – ar žinai juos? (Atnaujinta 2013-10-10) - Anglija.lt
 

Limitai prekėms iš Lietuvos – ar žinai juos? (Atnaujinta 2013-10-10) (2011-08-17)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Neabejojame, kad spėlionių apie tai, kiek alkoholio ir cigarečių galima vežtis iš Lietuvos į Angliją, nugirsti dažnai. Ir nors jau septynerius metus priklausome Europos Sąjungai, tačiau prekėms iš Lietuvos apribojimai dar yra taikomi. Tiesiai šviesiai - apie tai, kiek ir ko gali vežti.

Kokie apribojimai taikomi?
Tuoj prasidės vasara – kelionių metas. Vieni trauks į gimtąją šalį, kiti – aplankyti svečių šalių. Parsivežti norisi ne tik suvenyrų, bet ir pigesnių gėrimų ar cigarečių.
Jungtinės Karalystės pasienio agentūra (angl. UK Border Agency) teigia, kad keliaudamas į JK iš kitų Europos Sąjungos šalių, gali vežtis neribojamą skaičių beveik visų prekių.

Akcizo mokesčiais apmokestintoms prekėms, tokioms kaip alkoholiui ar tabakui, nėra jokių apribojimų. Tačiau jei taip ir būtų, be jokių papildomų sąlygų, straipsnį būtų galima baigti čia. Deja, taip nėra – yra daugybė žvaigždute, kaip apgaulingoje reklamoje, pažymėtų sąlygų, kurias būtina žinoti, nenorint pakliūti į bėdą muitinėje ir prarasti visus savo pirkinius ir dar gauti baudą.

Svarbiausios sąlygos, kurios turi būti patenkintos, kai veži pirkinius iš Europos Sąjungos šalių yra tai, kad tas prekes veži pats, jos yra skirtos tau pačiam arba kaip dovana kitam žmogui. Tos prekės negali būti skirtos pardavimui. Dar viena svarbi sąlyga, kad galėtum vežti prekes iš kitų šalių – turi už jas būti sumokėjęs mokesčius toje ES šalyje, kurioje jas įsigijai. Tai yra, prekės negali būti pirktos “juodojoje rinkoje”, už jas turi būti sumokėtas PVM mokestis.

Jei šių sąlygų nesilaikysi, ne tik prekės, bet ir tavo transporto priemonė, kuria važiavai per JK sieną, gali būti konfiskuota.

Patikrinimai muitinėje – galimi
Iš tiesų, šios sąlygos labai subjektyvios. Tarkim, jei muitinės pareigūnui kilo abejonė, kad akcizais apmokestinamas prekes veži pardavimui, jis gali tave sustabdyti, ampklausti, padaryti patikrinimus ir tada nuspręsti, ar leis tau įvažiuoti į šalį, ar konfiskuos prekes..

Jei kilo įtarimų, tavęs gali paklausti, kokias prekes ir kiek veži, kodėl jas pirkai, kaip sumokėjai, kaip dažnai keliausi, kokia yra įorasta tavo alkoholio ar cigarečių norma.

Galiausiai, nors teigiama, kad apribojimų, kiek galima vežti į JK iš ES šalių, nėra, JK Pasienio agentūra pateikia akcizais apmokestinamų prekių kiekius, kurie jau sukelia įtarimą muitininkams. Tikimybė, kad tave apklaus ir pareikalaus pasiaiškinti, ar tikrai prekių nesiruoši perparduoti, didesnė, jei veži:
• 40 pakelių arba 800 vienetų cigarečių
• 200 cigarų, 400 cigarilių, 3kg tabako
• 110 litrų alaus
• 90 litrų vyno, 20 litrų stipresnio vyno
• 10 litrų kitų stipriųjų gėrimų

Pastaba:
Šie limitai nuo 2011 metų spalio 1 dienos pasikeitė. Nuo šiol pareigūnai turi teisę apklausti, jei asmuo veža 40 pakelių cigarečių bei 1 kg tabako. Kiti skaičiai nepasikeitė. Daugiau informacijos: http://www.hmrc.gov.uk/customs/arriving/arrivingeu.htm#1

Kaip įrodyti, kad visą tai veži savo vartojimui arba dovanoms – nenurodoma. Tai priklauso nuo atskiros situacijos ir, turbūt, sėkmės – patikės tavo paaiškinimu, ar ne.

Apribojimai yra ir įvežamies degalams. Be degalų, kurie yra transporto priemonės bake, galima turėti kuro atsargų tinkamame kanistre, kurios tiktų būtent tam automobiliui. Tai yra, jei automobilis varomas benzinu, dyzelinio kuro atsargų turėti negalima.

Įvežamiems maisto produktams apribojimų nėra. Į JK galima įvežti mėsos, žuvies, pieno produktus, daržoves ir vaisius, jei jie užauginti ar pagaminti Europos Sajungos šalyje ir skirti asmeniniam vartojimui, o ne pardavimui.

Oro uostuose – kitaip

Iki 2011-ųjų rudens kiek kitokia situacija būdavo iš Lietuvos į Jungtinę Karalystę skrendant lėktuvu. Nors taip pat buvo teigiama, kad nereikia mokėti muito mokesčio nė vienai prekei, kuri buvo įsigyta ES šalyse, ir nurodomi tie patys tabako produktų ir alkoholio kiekiai, kurie gali sukelti įtarimą muitinės pareigūnams. Ir sąlyga – prekės turi būti ne pardavimui.

Tačiau skrendant į JK iš Lietuvos, buvo leidžiama vežti 200 (arba 10 pakelių) cigarečių. Tokios pat sąlygos galiojo ir skrendantiems iš Bulgarijos, Latvijos, Lenkijos, Vengrijos, Rumunijos ir Slovėnijos. Dabar šios šalys, tarp jų ir Lietuva, jau nebėra pažymėtos žvaigždute, ir iš šių šalių galima vežti tiek pat prekių, kiek ir iš kitų ES šalių.

Norint išvengti nemalonumų lipdamas į lėktuvą, turi atkreipti dėmesį, kad kai kuriuos daiktus yra uždrausta turėti rankiniame bagaže, Tai ne tik šaunamieji ginklai, dujų balionėliai, žirklės, skustuvo peiliukai, peiliai, kiti virtuviniai įrankiai, bet ir mezgimo virbalai, amato įrankiai, atidarytuvai, žaisliniai ginklai, laidynės (“ragatkės”), biliardo lazdos. Tačiau kai kuriuos iš šių daiktų galima pervežti krovinių skyriaus bagaže.

Didesni apribojimai – keliaujantiems iš kitų šalių

JK Pasienio agentūra informuoja, kad iš ne Europos Sąjungos šalių į JK galima įvežti arba vieną litrą stipriųjų gėrimų arba 2 litrus gėrimų, neviršijančių 22 procentų alkoholio tūrio litre. Papildomai, galima turėti 16 litrų alaus ir keturis litrus neputojančio vyno. Tabako produktų leidžiama vežtis ne daug kaip 200 cigarečių ( 10 pakelių), arba 100 cigarilių, arba 50 cigarų, arba 250 gramų tabako.

Kitų prekių, įskaitant kvepalus ir suvenyrus, vertė neturi viršyti £390. Jei daiktų kaina viršija leistiną sumą, reikės sumokėti muito mokesčius.

Iš ne Europos Sąjungos yra uždrausta vežtis mėso ir pieno produktus, taip pat ir vaisius, daržove ir sėklas, išskyrus tuos atvejus, jei turi specialią licenciją.
Dar vienas svarbus dalykas vykstant iš ne Europos Sąjungos šalių – privalai deklaruoti grynuosius pinigus virš 10 tūkstančių svarų.

Nepriklausomai iš kurios šalies važiuoji ar skrendi, yra uždrausta turėti šiuos daiktus: bet kokios rūšies narkotikų, ginklų, kurie gali sukelti sunkius sužeidimus, pornografinisu ar su vaikų seksualiniu išnaudojimu susijusius filmus ir knygas, piratinius kompaktinius ir DVD diskus, suklastotus rūbus, barus ir kitas padirbtu prekės ženklu pažymėtas prekes. Kai kurie šaunamieji ir savyginai skirti ginklai gali būti įvežami į JK, jei turi atitinkamą licenciją. Samurajų kardams taip pat taikomi apribojimai – jei turi būti ne ilgesni nei 50 centimetrų ir importuojami su leidimu. Dėl visų ginklų reikėtų visų pirma susisiekti su muitine iš anksto telefonu 08450109000. Taip pat ir prieš veždamas naminius gyvūnus, turėtum visų pirma pasidomėti sąlygomis: internete http://www.defra.gov.uk arba telefonu 0870 241 1710.

Specialisto komentaras

Lietuviai į Angliją gabena cigaretes ne tik iš Lietuvos, bet iš Rusijos. Ar tai legalu? Anglija.lt konsultavosi su Lietuvoje veikiančia E. Mikučiausko ir partnerių advokatų kontora “Exproma”.

- Pastaruoju metu lietuviai pašto siuntose į Jungtinę Karalystę arba Airiją neteisėtai siunčia cigaretes su trečiųjų šalių banderolėmis. Tai - akcizais apmokestinamų prekių laikymo ir gabenimo taisyklių pažeidimas.
- Taisyklėse nurodyta, jog fiziniams asmenims leidžiama gabenti nepaženklintus lietuviškomis banderolėmis tabako gaminius, jeigu jų kiekis asmeniui neviršija leidžiamo įvežti iš trečiųjų šalių be importo muitų, akcizų ir PVM šių prekių dvigubo kiekio.
- Į Lietuvą be muitų ir kitų mokesčių galima įvežti ne daugiau kaip 20 pakelių (400 vienetų) cigarečių, pažymėtų nelietuviškomis banderolėmis. Nesilaikantiems šių reikalavimų gresia bauda nuo vieno šimto iki kelių tūkstančių litų ir prekių konfiskavimas.
- Tačiau Lietuvos teisės aktai nenumato baudžiamosios atsakomybės už akcizais apmokestinamųjų prekių išsiuntimą iš Lietuvos.
- Tokią atsakomybę nustato kiekviena Europos Sąjungos valstybė narė savo nacionaliniais teisės aktais. Pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje už kontrabandą gali būti konfiskuotos prekės, paskirta bauda, taip pat asmuo gali būti patrauktas baudžiamojom atsakomybėn.

Skirtingos šalys – skirtingi išėjimai
- Dauguma JK muitinių ir oro uostų turi tris skirtingus išėjimus: raudoną, žalią ir mėlyną.
- Mėlynai pažymėtu išėjimu naudokis, jei keliauji Europos Sąjungoje ir neturi jokių draudžiamų ar ribojamų daiktų.
- Žaliasis išėjimas skirtas atkeliaujantiems ne iš Europos Sąjungos šalių,neturintiems uždraustų daiktų ir jų pirkiniai neviršija leistino kiekio.
- Raudonasis išėjimas skirtas, jei turi deklaruojamų prekių, arba 10 000£ grynaisiais, jei veži prekes pardavimui arba nesi tikras, ar turi deklaruojamų prekių.

Jolanta Terminaitė


   

Susijusios įmonės

Nebrangiai padedame perkraustyti, pervežti krovinius Londone ir už jo ribų, nuo durų iki durų. Dirbame kasdien!...

Taksi, minivenai, mikroautobusai iš/į visus Londono oro uostus, kitus miestus. Transportas iškilmėms; krovinių pervežimai; recovery.

...