Saugūs žaislai – saugūs jūsų vaikai - Anglija.lt
 

Saugūs žaislai – saugūs jūsų vaikai (2008-03-12)

Įsibėgėjus išpardavimams nejučia ir daugelis mūsų, lietuvių, užsikrečiame angliška gerų kainų vaikymosi „liga“. Ir kaipgi nepirkti, jeigu visur – per televiziją, laikraščiuose ir žurnaluose – skelbiamos tokios ypač dosnios akcijos – nuolaidos iki 50 ir net 70 procentų. Tad skubame, perkame baldus, drabužius, žaislus... Taip – ir žaislus, nes kiekvienas tėtis ar mama žino, kiek šeimos biudžeto paprastai išleidžia mažųjų džiaugsmui tenkinti. Pardavėjai irgi puikiai supranta, kad žaislų industrija – tai didžiulis, todėl itin svarbus jų pasipelnymo šaltinis. Tad kiekvieno sezono išpardavimų metu netrūksta ir nupigintų žaislų. Tačiau ar susimąstome apie tikrąją kai kurių pigių (o kartais ir nemažai kainuojančių) žaislų kainą?

Taip, galvoje turiu jokiais pinigais neišmatuojamą dalyką – mūsų vaikų saugumą. Statistika teigia, kad Didžiojoje Britanijoje kasmet įvyksta apie 40 tūkst. nelaimingų atsitikimų, susijusių su žaislais. Tačiau vertėtų prisiminti, kad nelaimės atsitinka ne tik dėl pavojingų žaislų, bet netgi dažniau – dėl netinkamo jų naudojimo.

Ar žaislų saugumą garantuoja įstatymai?
1995 metais į britų žaislų saugumo įstatymus buvo įtrauktos bendros Europos Sąjungos direktyvos, nustatančios svarbiausius saugumo reikalavimus žaislų dizainui, konstrukcijai, sudėčiai ir numatančios tam tikrą riziką. Pagrindiniais rizikos faktoriais, į kuriuos gamintojai privalo atsižvelgti, laikomi fiziniai ir mechaniniai veiksniai, degumas, cheminės ypatybės, elektronikos ypatybės, higiena, radioaktyvumas. Gamintojai privalo vengti visų galimų pavojų, kuriuos galėtų sukelti net ir neteisingai naudojami žaislai. Toks netinkamas naudojimas privalo būti iš anksto numatytas, atsižvelgiant į vaikų elgesio ypatumus. Šių įstatymų tvarkos laikymąsi prižiūri prekybos standartų pareigūnai (angl. Trading Standards Officers), su kuriais galima susisiekti per rajono savivaldybę.
„Žaislu“ įstatymiškai apibrėžiamas bet koks daiktas, pagamintas naudotis jaunesniems nei 14 metų amžiaus vaikams žaidimuose. Tačiau šiai kategorijai nepriklauso vaikams skirti juvelyriniai dirbiniai ar kalėdiniai papuošalai.

Atrodo kaip žaislai, bet... ne žaislai
Praūžus didžiosioms žiemos šventėms išpardavimuose dažnai galima pamatyti itin nupigintų minkštų žaisliukų ir kitų niekučių kalėdine tema. Atrodytų – puiku, kodėl nenusipirkti jų dabar taip pigiai ir neišsaugoti iki Kalėdų? Tačiau – atsargiai! Kadangi gamintojai šias viliojančias prekes pavadino ne žaislais, o Kalėdų dekoracijomis, joms negalioja griežti žaislų saugumo reikalavimai.
2006 metais prekybos standartų pareigūnai nutarė patikrinti 91 tokį „žaislą nežaislą“ ir pasirodė, kad net 58 iš jų galėjo tapti nelaimingo atsitikimo priežastimi, jei vaikas būtų vienas paliktas žaisti. Ir dar daugiau jų buvo pavadinti potencialiai pavojingais vaikams. Netgi ant tokių populiarių kalėdinių kojinių, į kurias senelis prikrauna dovanų, buvo galima rasti užrašą „netinka vaikams iki trejų metų“.
Įdomu – juk kaip tik patiems mažiausiems ir perkamos tokios kojinės. Viena vertus, įspėjantis užrašas yra, tad turėtų būti viskas aišku, kad netinka kūdikiams. Tačiau kita vertus, problema yra ta, tad šį įspėjantį užrašą galima perskaityti tik užsidėjus dvigubus senelio akinius ar su padidinamuoju stiklu. Būtent norėdami pasipelnyti iš pirkėjų, neturinčių erelio regėjimo, gamintojai užmaskavo tą įspėjimą smulkiu šriftu. Todėl prieš perkant įtartiną žaislą, reikia būti itin akyliems tikrąja to žodžio prasme.

Ar „Pagaminta Kinijoje“ – prastos kokybės ženklas?
Seniau užrašas „Made in China“ tikrai nekėlė pasitikėjimo viena ar kita preke. Tačiau dabar virš 80 procentų Europoje parduodamų žaislų yra pagaminta būtent Kinijoje. Ir nepaisant kelių nesenų incidentų, kai dėl per didelio švino kiekio dažuose ar prastai pritvirtintų magnetų buvo atšaukti milijonai „Mattel“ firmai pagamintų žaislų, prekių pasirinkimas be kiniško importo būtų labai ribotas. Kaip ir kitos prekės, žaislai gaminami Kinijoje dėl pigios darbo jėgos. Tačiau dažnai jie savo kokybe nesiskiria ar netgi pranoksta pagamintus Vakarų Europoje. Tuo labiau, kad kinų firmos, kovodamos už savo vietą rinkoje, po minėtų skandalų pradėjo dar rimčiau žiūrėti į Europos Sąjungos numatytus žaislų saugumo standartus.

Specialistų patarimai perkant ir naudojant vaikų žaislus
Deja, nepaisant visų įstatymų ir nuorodų, Didžiojoje Britanijoje ir kitose šalyse vis dar galima rasti prekiautojų nelegaliais ir nesaugiais žaislais. Todėl verta prisiminti, kaip rinktis tinkamus žaislus ir saugiai juos naudoti.
- Pirmiausia reikėtų ant pakuotės ieškoti Europos Bendrijoje privalomo „CE“ ženklo. Šiuo ženklu gamintojas patvirtina, kad jo prekė atitinka EB žaislų saugumo nuorodų reikalavimus. Žaislas be šio ženklo dažnai yra skirtas ne žaidimui, o tik dekoracijai (žr. aukščiau).
- Kitas svarbus ženklas – liūtukas trikampyje. Tokį ženklą gamintojai deda savanoriškai. Jis reiškia, kad firma priklauso britų žaislų ir hobi draugijai, kurios nariai pasižada laikytis įstatymų numatytų žaislų saugumo reikalavimų.
- Verta pirkti garsių firmų produkciją, nes dažnai jos priklauso įvairiems prekybos susivienijimams, kurių nariai privalo laikytis griežtų saugumo standartų.
- Perkant žaislus turguose, pigių prekių parduotuvėse ar masiniuose išpardavimuose, rizika įsigyti nesaugų daiktą padidėja keletą kartų.
- Įsigyjant žaislus patiems mažiausiems, visada reikėtų atsižvelgti į ant pakuotės pažymėtą amžiaus grupę, kuriai jie tinka. Pavyzdžiui, žyma „6–36“ reiškia, kad žaislas tinka vaikui nuo 6 iki 36 mėnesių amžiaus. Vaikai iki trejų metų yra labiausiai pažeidžiami. Jų tyko didžiausi pavojai – užspringti, įsipjauti, įsidurti, užsismaugti ir kt. Todėl yra sukurtas specialus ženkliukas, rodantis, kad žaislas netinkamas vaikui iki trejų metų.
- Verta nuolat stebėti žaislų būklę. Jei jie nusidėvi taip, kad tampa pavojingi, geriausia juos iškart išmesti.
- Kadangi daug nelaimingų atsitikimų įvyksta pargriuvus dėl išmėtytų žaislų (ypač ant laiptų), verta išmokyti vaiką visada laikytis tvarkos.
- Pavojingiausias vyresnių vaikų (6–7 metų amžiaus) “draugas“ – vis dar populiarūs ir daug kur parduodami žaislai su magnetukais („Magnetix“ ir pan.). Šiuolaikiniai magnetukai yra lengvai praryjami ir tokie stiprūs, kad vaiko pilvuke bando vienas su kitu susikabinti perskrosdami žarnyną. Laiku nesulaukus tinkamos gydytojų pagalbos, padariniai gali būti tragiški...

"Infozona"