Vaikų darželiai Anglijoje. III dalis - Anglija.lt
 

Vaikų darželiai Anglijoje. III dalis (2007-06-27)

Daugelis jaunų tėvų baimingai laukia tos dienos, kada mažylį teks atiduoti į vaikų darželį. Kaip žinia, Anglijos valstybinėse lavinimo įstaigose 3–4 metų vaikui priklauso nemokama vieta (apie tai plačiau rašėme antroje straipsnio dalyje). Tačiau nepaisant to, visuomet atsiras piniginių išlaidų, susijusių su mažylio priežiūra vaikų darželyje. Daugeliui jaunų šeimų, vos suduriančių galą su galu, nėra taip paprasta surasti papildomų lėšų mažylio lavinimui ir priežiūrai. Tačiau nereikėtų nusiminti – tiek jauniems, tiek vienišiems tėvams Anglijoje yra teikiama įvairiapusė pagalba.
Mažam vaikui reikalinga nuolatinė suaugusiojo priežiūra. Tėvams pradėjus dirbti arba sugrįžus mokytis, iškyla dilema, kas pasirūpins jų mažyliu. Vaikui pradėjus lankyti darželį, tėvams dažnai iškyla nemažai finansinių sunkumų. Ar įmanoma to išvengti?

Vaiko išlaikymo išmoka
Anglijoje jauniems besimokantiems tėvams arba vaiko globėjams, kurių pragyvenimo pajamos yra žemos, vyriausybė skiria vaiko išlaikymo išmoką (angl. Child Tax Credit).
Vaikų išlaikymo išmokos gali prašyti:
- Asmuo, kuris yra atsakingas už vieną ar daugiau vaikų, kuriems yra ne daugiau nei 16 metų;
- Šeimos, kurių metinės pajamos yra ne daugiau nei 58 175 svarai.
Dokumentai:
Reikės pateikti dokumentus apie jūsų pajamas, jūsų partnerio arba vyro (jei tokį turite) pajamas ir vaikų, augančių šeimoje, skaičių.
Kiek pinigų bus skiriama?
Vaiko išlaikymo išmokos dydis skiriasi. Pirmiausia jis priklauso nuo jūsų šeimos metinių pajamų dydžio.
Kur kreiptis?
Reikėtų kreiptis į artimiausią Mokesčių inspekcijos skyrių (angl. HM Revenue & Customs – HMRC) arba skambinti telefonu: 0845 300 3900 (bus klausiama nacionalinio draudimo numerio (angl. National Insurance Number), kad būtų identifikuota jūsų tapatybė).

Parama dirbantiems tėvams
Working Tax Credit – tai vaiko išlaikymo išmoka, skirta dirbantiems tėvams. Pinigai, kuriuos gauna dirbantys tėvai iš Anglijos valstybės, yra skirti vaiko priežiūrai ir ugdymui. Taigi iš dalies bus padengtos mažylio leidimo į vaikų darželį išlaidos.
Dirbančių tėvų vaiko išlaikymo išmoka yra skiriama:
1. Ne jaunesniems nei 16 metų asmenims, dirbantiems 16 ir daugiau valandų per savaitę, kurie yra a) atsakingi už vaiką, b) yra neįgalūs ir negali surasti darbo, c) yra 50 metų ar vyresnio pensinio amžiaus ir sugrįžę į darbą. 2. Yra 25 metų amžiaus ar vyresni ir dirba ne mažiau nei 30 valandų per savaitę.
Dokumentai:
Reikės nurodyti, kiek valandų dirbate per savaitę, kiek valandų paprastai dirba jūsų vyras arba partneris (jei tokį turite) ir kokios yra jūsų vaiko ar vaikų priežiūros savaitinės išlaidos. Be to, jei gaunate kurią nors pašalpą, reikės apie tai informuoti. Taip pat reikės pranešti apie šeimoje augančių vaikų skaičių ir amžių.
Kur kreiptis?
Reikėtų kreiptis į artimiausią Mokesčių inspekcijos (HMRC) skyrių arba skambinti telefonu: 0845 300 3900 (taip pat bus klausiama nacionalinio draudimo numerio, kad būtų identifikuota jūsų tapatybė).

Daugiau informacijos: į tinklalapį pateksite paspaudę čia .

Lankstus darbo grafikas
Anglijoje įstatymas numato, kad dirbantys tėvai turi teisę į lankstų darbo grafiką. Tėvams pageidaujant, darbdavys turėtų patenkinti šį prašymą.
Beje, patogesnių darbo valandų ir darbo dienų pasirinkimas galioja tik tiems tėvams, kurių vaikui yra ne daugiau nei 6 metai. Jei vaikas neįgalus, ši lankstaus darbo grafiko sistema gali būti taikoma tėvams, kol jų neįgaliam vaikui sueis 18 metų. Be to, prašantieji lankstaus darbo grafiko pas dabartinį darbdavį turi būti išdirbę ne mažiau nei 26 savaites.
Jeigu nuspręsite savo darbdavio prašyti lankstaus darbo grafiko, jums teks užpildyti specialią prašymo formą.
Daugiau informacijos: į tinklalapį pateksite paspaudę čia

Vienkartinė pašalpa pradėjusiems dirbti tėvams
Anglijoje pradėję dirbti tėvai gali prašyti vienkartinės pašalpos (angl. Job Grant).
Vienkartinė pašalpa skiriama:
-Asmenims, dirbantiems pilnu etatu (ne mažiau nei 16 valandų per savaitę).
-Jei jums ir jūsų vyrui arba partneriui (jei tokį turite) yra ne mažiau nei 25 metai.
-Jei jums prieš pradedant dirbti buvo mokama kuri nors iš šių pašalpų: pragyvenimo lėšų parama (angl. Income Support), darbo paieškos išmoka (angl. Jobseeker's Allowance), nedarbingumo išmoka (angl. Incapacity Benefit) ar invalidumo išmoka (angl. Severe Disablement Allowance).
Išmokamos pašalpos suma gali skirtis. Paprastai ji siekia 250 svarų.
Daugiau informacijos: į tinklalapį pateksite paspaudę čia .

“Infozona”