Vaikų darželiai Anglijojie. (II dalis) - Anglija.lt
 

Vaikų darželiai Anglijojie. (II dalis) (2007-06-27)

Pirmoje straipsnio dalyje rašėme apie įstaigas, kurios rūpinasi mažamečių vaikų priežiūra. Šįsyk pratęsime pradėtą temą. Anglijoje gausu ikimokyklinio ugdymo įstaigų – tiek valdiškų, tiek privačių. Taigi ką turėtų žinoti jaunieji tėveliai, patikėdami savo atžalos priežiūrą vienam ar kitam vadinamajam vaikų darželiui?

Anglija – šalis, kurioje skiriamas tikrai didelis dėmesys tėvams ir jų mažamečiams vaikams. Todėl nieko nuostabaus, kad čia gausu įvairiausių ikimokyklinio ugdymo įstaigų. Prieš pasirinkdami vadinamąjį vaikų darželį, nepamirškite atkreipti dėmesio į tai, ar jis valdiškas, ar privatus. Nuo to priklausys, kiek jums teks mokėti už mažylio priežiūrą.

Kurį vaikų darželį pasirinkti?
Dienos vaikų priežiūros centrai (angl. Day Nursery) yra skirstomi į:
-Privačius (angl. private);
-Bendruomenės (angl. community) – tai nesiekiančios pelno vaikų priežiūros įstaigos. Į jas priimami apylinkės vaikai. Paslaugų mokesčiai yra kur kas mažesni nei privačiuose dienos vaikų priežiūros centruose. Kai kurie bendruomenės vaikų priežiūros centrai atsižvelgia į šeimos finansines galimybes – tėvams taikomos įvairios nuolaidos;
-Darbovietės (angl. workplace) – tai darbdavio įsteigtos darbuotojų vaikams prižiūrėti įstaigos;
-Valdiškus (angl. local authority) – jie rūpinasi šeimų, kurioms yra reikalinga parama, vaikais. Dažniausiai tokio pobūdžio vaikų priežiūros įstaigos yra nemokamos. Paprastai šių valdiškų vaikų darželių darbo valandos yra trumpos: nuo 9 val. ryto iki 15 val. popiet.

Priimamų vaikų amžius, skirstymas grupėmis ir darbo laikas
Dienos vaikų priežiūros centruose priimamų vaikų skaičiai nežymiai skiriasi. Paprastai juose būna nuo 26 iki 50 skirtingo amžiaus mažylių. Kaip ir Lietuvoje, taip ir Anglijoje vaikai skirstomi į mažesnes grupes pagal amžių. Paprastai vadinamuosiuose vaikų darželiuose priimami mažyliai iki penkerių metų. Tačiau būna ir išimčių. Priklausomai nuo vaikų darželio, ten gali būti priimami vaikai net iki aštuonerių metų. Be to, yra grupės, kuriose prižiūrimi net šešių savaičių kūdikiai.
Anglijoje labai skiriasi dienos vaikų priežiūros centrų darbo laikas. Kaip jau minėjome, trumpiausiai dirba valdiškos vaikų priežiūros įstaigos – dažniausiai iki 15 val. Kiti vaikų darželiai paprastai dirba nuo 7.30 iki 19 val. Verta atkreipti dėmesį į tai, kad Anglijoje darželiai dirba ištisus metus, išskyrus valstybines šventes.

Kiek kainuoja vaikų darželis?
Valdiški darželiai paprastai yra nemokami. Tačiau ši taisyklė galioja tik trejų – ketverių metų vaikams. Ir tai tik tam tikram laikui (iki 38 savaičių per metus).
Nereikėtų pamiršti, kad net jei jums nereikės mokėti už vaiko vietą darželyje, gali tekti susimokėti už kitas paslaugas, tarkim, už vaiko maitinimą.
Be to, nėra taip paprasta gauti nemokamą vietą savo mažyliui darželyje. Dažnai valdiškos vaikų priežiūros įstaigos būna perpildytos, o į kitas galima patekti tik tuomet, jei jus nukreipia kita instancija.
Anglijoje darželio paslaugų kainos labai skiriasi. Daug ką lemia ir vaiko amžius. Jei mažylis yra iki dvejų metukų, paprastai už savaitę tenka mokėti apie 110–140 svarų. Žinoma, kartais kainą lemia ir vieta, kurioje yra įsikūrusi dienos vaikų priežiūros įstaiga. Tarkim, centriniame Londone už savaitinę mažylio priežiūrą gali tekti sumokėti 205 svarų ar net daugiau. Tačiau jei jūsų vaikui nereiks kasdieninės visos dienos priežiūros, darželio kaina bus mažesnė.

Kada vaikui priklauso nemokamas ikimokyklinis ugdymas?
Visi vaikai turi teisę į nemokamą ikimokyklinį ugdymą. Paprastai tai apima trejų – ketverių metų vaikų amžiaus grupę.
Nemokamas mažylių lavinimas priklauso nuo jų gimimo datos.
Vaikai, gimę balandžio 1 – birželio 31 dienomis (imtinai), turi teisę į nemokamą vietą lavinimo įstaigoje nuo rugsėjo 1 dienos iš karto po jų trečiojo gimtadienio.
Vaikai, gimę rugsėjo 1 – gruodžio 31 dienomis (imtinai), turi teisę į nemokamą vietą lavinimo įstaigoje nuo sausio 1 dienos iš karto po jų trečiojo gimtadienio.
Vaikai, gimę sausio 1 – kovo 31 dienomis (imtinai), turi teisę į nemokamą vietą lavinimo įstaigoje nuo balandžio 1 dienos iš karto po jų trečiojo gimtadienio.

“Infozona”