Girtas nevairavau, bet nubaudė. Kodėl? (2012-08-20)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Tiek šis klausimas, tiek sumišimas kyla nubaustiems už tai, kad neblaivūs sėdėjo automobilyje, nors nevairavo. Apie Didžiojoje Britanijoje galiojančio įstatymo, piktinančio ir stebinančio tautiečius, subtilybes informuoja Anglija.lt

Girtas automobilyje - nusikaltęs?
Lietuvoje baudžia už vairavimą viršijus nustatytą alkoholio kiekį. Už tai baudžia ir Britanijoje. Tai be abejonės žino visi, turintys ar neturintys vairuotojo pažymėjimą. Tačiau dauguma tautiečių nustemba sužinoję, kad Anglijoje išgėrusiam net sėdėti automobilyje negalima.

Tipiškas pavyzdys: svaigiųjų gėrimų padauginęs žmogus užmiega automobilyje, automobilis – užvestas. Taip apkaltinti gali būti netgi tie, kurie į mašiną sugužėjo tik pasišildyti ar muzikos paklausyti. Policijai atvykus ir nustačius, jog už automobilį atsakingo asmens girtumas viršija 0,35 promiles, gali būti pateikti pakankamai rimti kaltinimai.

Ką sako įstatymai?
Pagal Kelių eismo įstatymo (angl. „Road Traffic Act 1998“) 4.2 ir 5.1b skyrius, asmuo, viršijęs leidžiamą alkoholio kiekį ir būdamas „atsakingas už motorinę transporto priemonę“ (angl. „drunk in charge of motor vehicle“), nusižengia įstatymams. Tas pats taikoma ir apsvaigusiems nuo narkotinių medžiagų. Teisėsaugos pareigūnai kreipia dėmesį į tai, ar asmuo turėjo galimybę vairuoti ir apskritai, ar automobiliu neseniai buvo važiuota.

Tačiau ką reiškia frazė „atsakingas už motorinę transporto priemonę“? Norint pripažinti žmogų „atsakingu“, ieškoma kažkokios sąsajos su automobiliu. Jei tu esi automobilio savininkas arba turi to automobilio raktelius, sėdi vairuotojo vietoje ir ką tik automobilį vairavai – vadinasi, esi atsakingas už tą transporto priemonę.

Dažnai yra sunku nustatyti, ar tuo metu tu esi atsakingas už transporto priemonę. Tarkim, jei keli neblaivūs asmenys sėdi automobilyje ir atvyksta policija, pirmiausia jie tikrins tą asmenį, kuris sėdi vairuotojo vietoje ir turi raktelius. Policijos pareigūnai tokiose situacijose patikrina ir variklį, jei jis šiltas – nustatoma, kad automobilis neseniai važiavo. Tuomet įmanoma ginčytis, kad prieš policijai atvykstant vairavai ne tu, tačiau turėsi nurodyti, kas vairavo. Už atsisakymą nurodyti vairuotoją taip pat baudžiama – nuo 6 baudos balų iki 1 000 £ baudos ar net teisės vairuoti atėmimo.
Būti apkaltintam šiuo nusižengimu įmanoma tik tada, kai automobilis stovi viešoje vietoje arba tokiame kelio ruože, kuris Kelių eismo reguliavimo įstatymo (angl. „Road Traffic Regulation Act 1984“) 142 skyriuje apibrėžiamas kaip „viešai prieinamas“. Tai reiškia, jog netgi stovėjimo aikštelė šalia namų yra „viešai prieinama“. Neprieinamas būtų tik uždaras tavo namų kiemas.

Policijos pareigūnai dažnai tikrina vairuotojus prie aludžių ar kitų vietų, kur dažniausiai susirenkama linksmintis ir ragauti alkoholį. Tokiu atveju, padauginus gėrimų ir įsėdus į automobilį, būna sunku išsisukti, jog vairuoti neketini.

Bausmės – nemažos
Bausmės už tokio tipo nusižengimus gali būti nuo 10 baudos balų (surinkus 12 – neteksi teisės vairuoti) iki teisės vairuoti atėmimo 12–36 mėnesių laikotarpiui, baudos iki 2 500 £ ar net laisvės atėmimas iki 3 mėnesių. Didžiausia bausmė – laisvės atėmimas, skiriama pakartotinai nusižengusiems arba esant sunkinančioms aplinkybėms.

Jei įrodoma, arba jei prisipažįsti, kad buvai atsakingas už mašiną girtas, ne visada yra atimama teisė vairuoti. Magistratų teismo teisėjai turi teisę savo nuožiūra nuspręsti, atimti teisę vairuoti, ar ne. Jei asmuo vairavo neblaivus – teisė vairuoti bus atimta be jokių išlygų 12 mėnesių. Tačiau, jei asmuo buvo atsakingas už mašiną girtas, ir policija neapkaltino jo už vairavimą viršijus alkoholio limitą, įmanoma išsisukti ir su baudos balais bei pinigine bauda.

Jei teisėjai nori atimti teisę vairuoti, atsižvelgiant į aplinkybes, įmanoma prašyti „ypatingųjų priežasčių“ (angl. „special reasons“) posėdžio. Teismas atsižvelgia į tokius prašymus, jei gali įrodyti, kad vairuotojo pažymėjimas yra labai svarbus tavo darbui.

Kaip gintis?
Kad būtum apkaltintas šiuo nusižengimu, vairuoti nebūtina. Užtenka turėti galimybę vairuoti, tai yra, raktelius pasiekiamoje vietoje ir automobilį. Tai kažkas panašaus į bandymą vairuoti (angl. „attempt to drive“).

Visų pirma, gynyba prasideda susidūrus su policija. Galima bandyti mandagiai paaiškinti, kad nežinojai, jog toks įstatymas, draudžiantis išgėrus sėdėti transporto priemonėje, taikomas Britanijoje. Jei pasitaikys supratingi pareigūnai – gal būt liksi nenubaustas.

Anglija.lt pakalbino tautiečių porą, prieš keletą metų patekusią į tokią situaciją. Jiems pavyko paaiškinti pareigūnams, kad nevairavo, neketino vairuoti ir net nenutuokė, kad toks įstatymas JK galioja. Automobilyje jie tiesiog slėpėsi nuo lietaus ir gurkšnojo alų. Pareigūnai patikrino visus automobilio dokumentus, padangas – jos buvo sausos, todėl pareigūnai nusprendė, kad automobiliu nebuvo važiuota. Kaltinimai nebuvo pateikti, tačiau minėta pora iki šiol prisimena, jog sėdėti mašinoje išgėrus – tabu.

Tačiau, jei pareigūnai vis dėlto apkaltina ir paskiria teismo datą, bylą laimėti įmanoma tik įrodžius, kad vairuoti galimybės tuo metu neturėjai. Jei pareigūnai raktelių automobilyje nerado, įrodyti, kad neketinai vairuoti – lengviau. Tačiau jei tuo metu, kai atvyko policija, automobilis buvo užvestas, tuo, kad neketinai vairuoti, teisėjai gali ir nepatikėti.

Dažnai tokio tipo bylose kaltinamieji prisipažįsta buvę atsakingi už automobilį, viršiję nustatytą alkoholio normą ir prašo magistratų teisėjų pasigailėti ir sušvelninti bausmę. Teisėjai atsižvelgia į tokias aplinkybes, kaip galimos grėsmės sukėlimas kitiems eismo dalyviams – jei mašina stovėjo nejudriame kelio ruože, kur mažai eismo ir praeivių, bausmė gali būti mažesnė.

Jei nepavyksta įrodyti šių aplinkybių, yra viena išeitis, kaip sutrumpinti teisės vairuoti atėmimo laiką ir sumažinti automobilio draudimo kainą, kuri padidėja, jei vairuotojas yra baustas už kelių eismo įstatymų pažeidimus. Teisme teisėjai dažnai pasiūlo kaltinamajam lankyti reabilitacijos kursus (angl. „Drink-Drive Rehabilitation Scheme“). Per kelias savaites sėkmingai juos pabaigus, teisės vairuoti laikas sumažinamas 25 proc.

Įdomu, ar daug tautiečių žinodami ar nežinodami teisinių reikalavimų, nusižengė šiam įstatymui. Kaip Anglija.lt patikino „London Metropolitan Police“ spaudos biuro darbuotoja, statistikos apie nusižengimus pagal tautybę Britanijos policija nekaupia, todėl patikrinti, ar daug yra lietuvių, nubaustų už tokius nusižengimus, neįmanoma. Gal skaitytojams ar jūsų pažįstamiems yra tekę papulti į šio įstatymo pinkles? Pasidalinkite savo patirtimi komentaruose.

Alkoholio limitai vairuotojams – neviršyk!
• iki 0.35 promilės alkoholio tikrinant alkotesteriu
• 0.8 promilės 100 ml kraujo
• 1.07 promilės 100 ml šlapimo

Naudingos nuorodos vairuojantiems:
• Viskas apie vairavimą JK: http://www.direct.gov.uk/en/TravelAndTransport/index.htm
• Oficialus Kelių kodeksas: http://www.direct.gov.uk/en/TravelAndTransport/Highwaycode/index.htm
• JK Kelių eismo įstatymas: http://www.legislation.gov.uk/ukpga/1988/52/contents#pt1-pb2-l1g11
• Galvok! Akcija apie saugumą keliuose: http://think.direct.gov.uk/?whoareyou_id=&page=Overview

Ar reikia advokato?
• Areštuotas už bet kokį nusižengimą turi teisę į nemokamą advokatą ir vertėją policijos stotyje.
• Teisinės pagalbos (angl. „Legal Aid“) Teisinių paslaugų komisija už nesunkius vairavimo nusižengimus dažniausiai neskiria, todėl advokatui tektų mokėti privačiai.
• Atvykęs į Magistratų teismą gali prašyti budinčio advokato (angl. „duty solicitor“) pagalbos.
• Advokatų registras: http://www.lawsociety.co.uk

Jolanta Terminaitė


   

Susijusios įmonės

Profesionalios teisinės paslaugos Londone, klientų poreikius bei lūkesčius patenkinantis aptarnavimas.

...

Teisinės konsultacijos Londone, klientų interesų atstovavimas visais teisiniais klausimais, geriausi rezultatai ir daugiametė patirtis.

...

Mūsų specializacija šeimos teisė, notaro įgaliojimai ir kita teisinė pagalba įvairiose gyvenimo situacijose užtikrinant duomenų apsaugą ir...

Advokatų kontora, dirbanti JK nuo 2004 metų, teikia plataus spektro teisines paslaugas. Dirbame be tarpininkų!

...

Visapusiškos teisinės paslaugos, advokatavimas teismuose, 24/7 pasitarimas prieš apklausą, bylų išaiškinimas visoje Anglijoje.

...

Esame baudžiamosios teisės gynybos specialistai JK. Atstovaujame klientams ir giname juos ikiteisminio tyrimo įstaigose, prokuratūroje bei teismuose.

...

Dirbame nuo 2001 m. ir turime daug patirties sprendžiant civilines bei baudžiamąsias bylas JK, ekstradicijos klausimus, vaikų teisinius klausimus, skyrybas.

...