Importas – eksportas - Anglija.lt
 

Importas – eksportas (2005-10-26)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Prasideda nuo muitinės ...
Daugumai verslas asocijuojasi su pirkimu ir pardavimu. Atrodo, tarsi per amžius lietuviai veždavo mašinas iš Europos į Rusiją, plataus vartojimo prekes iš Turkijos, Kinijos, Arabų Emyratų, kaimyninių slavų šalių į Lenkiją, Jugoslaviją ir t. t. Savo siūtus ir megztus gaminius “skleisdavo” po visą buvusią Sovietų Sąjungą. Ir dabar daugelis galvoja, ką čia nuvežti parduoti į Lietuvą, Rusiją, o ką galima būtų iš ten atvežti į Didžiąją Britaniją.
Jeigu žmogus nori ką nors importuoti į Didžiąją Britaniją iš Lietuvos ar kitų trečiojo pasaulio šalių, jam reikėtų pasidomėti, kaip ir kokias muitinės procedūras reikės praeiti, kokių dokumentų prireiks, kokie yra muito tarifai, ar reikia užsiregistruoti pridėtinės vertės mokesčio mokėtoju ir t. t. Nenorėdamas išsiplėsti, pateiksiu tik kontaktinius Muitinės ir akcizo departamento (HM Customs and Excise) telefonus, adresus ir svarbiausią informaciją.

Muitinės ir akcizo departamento telefonai:
Centrinis biuras (Headquarters), Londonas: 0207 6201313,
Patarimų klientams centras (Customs advise center): 0207 8654400,
Bendras informacijos skyrius (General enquires): 0207 8653000,
Tarifų klasifikacija – pagalbos linija: 01702366077.

Biurai Londone:

Centrinis Londonas:
Berkeleley house, 304 Regents Park Road
Finchley, London N3 2JY (atidaryta: 09:00–16:00)
Tel.: 0207 8654400; Faks.: 0208 3469154

Pietinis Londonas:
Dorset House, Stamford Street,
Sondon SE1 9PY (atidaryta: 09:00–17:00)
Tel.: 0207 2024227; Faks.: 0207 2024216

Muitinės ir akcizo departamento internetinė svetainė
http://www.hmce.gov.uk

Norėdami nusipirkti muitinės tarifų žinyną, kreipkitės šiuo adresu:
PO Box 276
London SW8 5DT
Tel.: 0870 6005522
Faks.: 0870 6005533
El. paštas: book.enquiries@theso.co.uk

Jeigu aš turistas?
Turistai, keliaujantys į kitas Europos Sąjungos šalis ir vežantys prekes savo asmeniniam naudojimui, gali tai daryti nemokėdami mokesčių, nepriklausomai nuo prekės rūšies. Yra tik kelios išimtinės daiktų grupės, kurias draudžiama įvežti, tai – pavojingos prekės, uždraustos prekės ir nykstančių rūšių gyvūnai. Keliautojai, norintys atsivežti didesnį kiekį rūkalų ar alkoholio, turi įrodyti, kad tai skirta jų asmeniniam naudojimui, o ne pardavimui. Kiekiai, viršijantys 3200 cigarečių, 110 litrų alaus ar 90 litrų vyno, yra laikomi įtartinais. Prekėms, atvežamoms iš naujųjų Europos Sąjungos šalių, taigi ir Lietuvos, paliktas toks pats apribojimas, kaip ir toms šalims, kurios nepriklauso Europos Sąjungai. Tai yra 200 cigarečių (du blokai), du litrai vyno, vienas litras degtinės ir kitos prekės už 145 svarus.

Lietuvos muitinės tarifus galite rasti Ūkio ministerijos internetinėje svetainėje:
Ūkio ministerija http://www.ukmin.lt/lt/

.... ir pridėtinės vertės mokesčio – PVM
Importuodami prekes, jau prie sienos susidursite su pridėtinės vertės mokesčiu PVM (Value Added Tax – VAT). Nuo 1993 sausio 1 d. įsigaliojo įstatymas, kuris nereikalauja mokėti PVM mokesčio, jeigu prekės importuojamos iš Europos Sąjungos šalių (yra kai kurių išimčių). Nepaisant to, eksportuotojai, išsiunčiantys prekes iš Lietuvos ar kitos Europos Sąjungos šalies, greičiausiai pareikalaus iš jūsų PVM mokėtojo numerio. Priešingu atveju, jie privalėtų prie savo prekių kainos pridėti pridėtinės vertės mokesčio antkainį.
Mokesčio nereikės mokėti ir tada, jeigu jūsų verslo veikla vystoma Didžiojoje Britanijoje ir yra nepasiekusi tam tikro apyvartos lygio. Tas lygis, angliškai vadinamas “registration threshold”, yra kintamas ir 2004 m. buvo 58 000 svarų. Reikia nepamiršti, kad tai apyvartos, o ne pajamų limitas. Jeigu apyvarta jau viršija minėtą limitą arba tikitės tokios apyvartos ateityje, turite užsiregistruoti per 30 dienų, priešingu atveju, gali tekti mokėti baudą. Jeigu po kiek laiko jūsų pajamos sumažės, galėsite PVM registraciją anuliuoti.
Norint užsiregistruoti pridėtinės vertės mokesčio mokėtoju, reikia susisiekti su VAT registracijos centru, kuris atsiųs tam tikrą registracijos formą – VAT1. Ją užpildžius ir išsiuntus atgal, gali prireikti kelių savaičių, kol sulauksite savo PVM mokėtojo numerio. PVM mokesčio mokėtojo registracijos centrų Didžiojoje Britanijoje yra ne vienas. Kiekvienam iš jų yra priskirtas tam tikras šalies rajonas.
Pavyzdžiui, vienas iš registracijos centrų registruoja klientus iš tokių rajonų: Belfasto, City (Londonas), Croydono, Enfieldo, Finchley‘aus, Hammersmitho, Romfordo, Couthbanko (Londonas), Uxbridge‘o, Wembley‘aus. Tikslesnės informacijos galima gauti šiuo adresu ir tel.:

HM Customs and Excise Registration Unit
PO Box 40
Canbane Way
Damolly
Newry
Co Down BT35 6PJ
Tel.: 08457 112114

Pridėtinės vertės mokesčio mokėtoju gali registruotis individualūs verslininkai, partneriai (partnership), privačios kompanijos (limited company), klubai ir asociacijos ir t. t.

Yra trys PVM mokėjimo lygiai:
- 17,5 proc. – daugumai prekių ir patarnavimų;
- 5 proc. – įvairioms kuro ir energijos rūšims, naudojamoms namuose ir labdaringose organizacijose;
- 0 proc. – vadinamasis nulinis tarifas. Jis taikomas daugumai maisto produktų, knygoms, laikraščiams, vaikiškiems rūbams ir batams, eksportuojamoms prekėms.
Daugiau žinių apie pridėtinės vertės mokestį galite rasti Karališkosios muitinės ir akcizo departamento (HM Customs and Excise) išleistuose leidiniuose:
- “The VAT Guide” Notice 700;
- “Should I be registered for VAT” Notice 700/1;
- “Filling in your VAT return” Notice 700/12.
Visus leidinius apie PVM mokestį ir daugelį kitų galite gauti centruose, kurie vadinasi “Customs and Excise Advice Centre”.
Jeigu turite įvežti prekes į Didžiąją Britaniją, bet dar nesate užsiregistravęs kaip PVM mokėtojas, yra didelė galimybė, kad muitinėje jūsų nepraleis. Tokiu atveju turite gauti vienkartinį numerį, su kuriuo galėsite įvežti prekes vieną kartą. Šis numeris angliškai vadinamas “Pseudo Turn number”. Kai gausite nuolatinį mokėtojo numerį, Muitinės ir akcizo tarnyboms turėsite pranešti, kokiu laikinuoju numeriu esate naudojęsis. Laikinojo numerio (Turn Number) registraciją galima atlikti telefonu: 08457585831. Paskambinę, paprašykite atsiųsti pareiškimo formą (application form). Ji bus atsiųsta faksu, užpildytą formą taip pat siųskite faksu joje nurodytu numeriu.
Sėkmės jums versle.

Aleksas Dubinskas
"Aldus LTD"

   

Susijusios įmonės

Reklama Anglija.lt portale efektyviausia, nes tai populiariausias JK lietuviškas portalas! Visais reklamos klausimai rašyk į sales@anglija.lt

...