Kokie būna kompanijų tipai ir kaip jas registruoti - Anglija.lt
 

Kokie būna kompanijų tipai ir kaip jas registruoti (2007-04-18)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Londonas metai iš metų yra minimas tarp Europos miestų, palankiausių plėtoti verslui. Manyčiau, neperdėsiu sakydamas, kad jis – Europos verslo ir finansų centras. Palanki aplinka verslui yra gera prielaida pradėti verslą, tačiau nebūtina visiems pulti tai daryti. Verslo idėja, siekiai ir priemonės tai idėjai įgyvendinti yra tai, ką pirmiausia reikėtų būsimam verslininkui išsiaiškinti, jau nekalbant apie žmogaus asmenines savybes, kurios padeda arba trukdo šiuos siekius materializuoti. Vienas iš pagrindinių šio straipsnio tikslų – pabandyti nušviesti šią sritį.

Galime susidurti su daugybe įvairių pavadinimų, nusakančių verslo tipus. Tai – „Limited Liability Partnership”, „Private Limited Company”, “Public Limited Company”, nepelno “Limited Company”, Offshore – “International Company”, „Onshore“ kompanijos, „Joint Venture“, „Franchises“, „Charity“ organizacijos ir t.t. Galima net žaisti, kas sugalvos daugiau.

O jeigu rimtai, yra du pagrindiniai kompanijų tipai: uždarojo ir atvirojo tipo akcinės bendrovės. Angliškai jos skamba: „Private Company Limited by Shares“ ir „Public Limited Company“ (sutrumpintai: Ltd ir Plc). Didžioji dalis visų kompanijų yra būtent šių dviejų tipų.

Pagrindinis skirtumas tarp uždarojo ir atvirojo tipo kompanijų yra tas, kad atvirojo tipo kompanijos gali pasiūlyti savo akcijas dideliam investuotojų ar perpardavinėtojų ratui. Jos gali būti įtraukiamos į Londono vertybinių popierių biržos (angl. London Stock Exchange) ar Alternatyvių investicijų rinkos (angl. Alternative Investment Market) sąrašus. Beje, tai nėra privalomas dalykas. Jis reiškia, kad kompanija, platindama savo vertybinius popierius, skolinasi pinigų veiklos plėtros ar kitam tikslui.

Reikia paminėti, kad tai nėra populiarus verslo plėtojimo būdas tarp pradedančiųjų. Daug patrauklesnė yra privati kompanija, kitaip – uždarojo tipo akcinė bendrovė. Tai kompanija, kurios steigėjų – akcininkų balsų skaičius tiesiogiai priklauso nuo jų turimų akcijų skaičiaus (todėl tokios kompanijos vadinasi „Limited“). Principas paprastas: daugiau akcijų – daugiau įtakos kompanijos akcininkų susirinkime.

Uždaroji akcinė bendrovė
Ši verslo rūšis yra populiariausia tarp pradedančiųjų verslininkų. Mūsų įsitikinimu, tai – prestižiškesnis verslo plėtojimo būdas nei „Sole Trader“. Įstatymo akyse kompanija gali dirbti savarankiškai – skolintis pinigus, įsigyti ar nuomoti nekilnojamąjį turtą, sudaryti kontraktus. Kasdieninė rutina versle yra panaši į laisvai samdomo darbuotojo (angl. self-employed) ar partnerystės veiklą. Bet kokios operacijos yra atliekamos kompanijos vardu.

Kompanijos registracija
Kompanijas registruoja ir prižiūri (tvarko registrą) įstaiga, vadinama „Companies House“.
Į ją siunčiami dokumentai kompanijoms registruoti.

1. Tinkamas pavadinimas
Tinkamas kompanijos pavadinimas yra labai svarbu. Geras vardas gali daug ką pasakyti apie jūsų verslą. Jis gali pasakyti apie kokybę, stilių, paslaugas ar atspindėti jūsų įvaizdį, kurį norite sukurti.

Norint išspręsti klausimą, kokį pavadinimą išrinkti kompanijai, kartais tenka pamiklinti savo vaizduotę, ypač turint galvoje, kad Didžiojoje Britanijoje yra apie du milijonai įregistruotų kompanijų ir apie dvidešimt tūkstančių kompanijų įregistruojama kiekvienais metais. Reikėtų nepamiršti, kad kai kurie žodžiai neleistini naudoti kompanijos pavadinime (angl. sensitive words), pavyzdžiui, Royal, State ir kt.

2. Dokumentai
Kompanijos registracija yra gana paprastas dalykas. Jeigu norite įregistruoti kompaniją, tereikia išsirinkti pavadinimą, užpildyti porą formų, parašyti kompanijos veiklos ir valdymo įstatus, pridėti 20 svarų registracijos mokestį (atliekant internetu – pigiau) ir visa tai išsiųsti nurodytu adresu.
Siunčiamos formos ir įstatai turi būti pasirašyti ir, kur reikia, patvirtinti juristo parašu.
Siuntimo adresas priklauso nuo to, kurioje Didžiosios Britanijos dalyje kompanija bus registruojama. Didžioji Britanija yra dalijama į tris dalis: Angliją ir Velsą (kartu), Škotiją ir Šiaurės Airiją. Adresus galima rasti internete arba sužinoti paskambinus telefonu į „Companies House“.
Registracija vidutiniškai užtrunka apie dešimt dienų. Tiesa, yra galimybė ją atlikti greičiau (tą pačią dieną), tačiau tuomet registracijos mokestis bus žymiai didesnis.
Anglijoje yra nemažai kompanijų, kurios padeda įregistruoti įvairias verslo struktūras. Jos paprastai teikia paslaugas registruodamos kompanijas aukščiau minėtu būdu (kuris užima šiek tiek laiko) arba pateikia jau įregistruotą kompaniją. Toks būdas dar kitaip vadinamas kompanijos pardavimu „nuo lentynos“ (angl. of shelf). Norėčiau paminėti keletą dalykų, į kuriuos turėtumėte atkreipti dėmesį pirkdami tokias kompanijas.
Kompanija „nuo lentynos“ preliminariai jau yra ar buvo (dažniausiai) įregistruota kieno nors vardu. Žmogus turėtų įsitikinti, ar kompanijos sekretorius ir direktorius yra atleisti ir įrašyti nauji – perkančiųjų nurodyti vardai, ar yra kompanijos valdybos susirinkimo nutarimas perleisti kompaniją, ar perleistos akcijos, ar sumokėtas „stamp duty“ mokestis, ar informuota „Company House“ apie registracijos adreso pasikeitimą, ar pateikiami perkančiajam reikalingi dokumentai, t.y. minėti įstatai (angl. Memorandum and Articles of Association) ir akcijų sertifikatai (angl. Shares Certificates). Visa tai nėra labai sudėtinga atlikti, bet neišmanančiam asmeniui tai gali papildomai atimti laiko ir lėšų.

Privalumai
- Ribota atsakomybė. Kaip direktorius, jūs esate įdarbintas (angl. employed), o ne laisvai samdomas darbuotojas (angl. self-employed). Jei kompanija dėl tam tikrų priežasčių negali tęsti verslo ir jis žlunga, jūsų atsakomybė paprastai priklauso nuo jūsų valdomų akcijų skaičiaus. Asmeninis jūsų turtas yra neliečiamas. Priešingu atveju, augant verslui, auga ir jūsų kapitalo dalis priklausomai nuo jūsų turimų akcijų skaičiaus.
Daugelis kompanijų nesudaro kontraktų ar nesuteikia paskolų verslo struktūroms, kurios nėra akcinės bendrovės.
- Investicijos. Kitas akcinės bendrovės privalumas yra tas, kad kiti gali investuoti į jūsų verslą įsigydami kompanijos akcijų paketą. Akcininkas nėra įpareigotas dirbti kompanijoje, jis gali būti tik akcijų savininkas ir tiek. Kompanijos valdymas yra direktorių tarybos kompetencija.

Pelno paskirstymas
- Vienas iš didžiausių akcinės bendrovės privalumų yra tas, kad ji gali naudotis lankstesniais pelno paskirstymo būdais. Kaip pavyzdį pateiksime keletą iš jų.
- Direktoriai – akcininkai gali pasirinkti mokėjimo paketą, kuomet sau mokamas nedidelis atlyginimas, bet išmokama didesnė suma pinigų dividendais. Tai ypač aktualu gaunantiems didesnes asmenines pajamas.
- Papildomai galima įdarbinti savo sutuoktinį ar šeimos narį, mokant jam mažą atlyginimą, kuris būtų apskritai neapmokestinimas (tuo atveju, jei jo pajamos neviršija neapmokestinamo minimumo).
- Taip pat akcijas galima padalyti tarp šeimos narių, taip sumažinant mokesčių lygį (ar apskritai juos eliminuoti).

Trūkumai
Kaip trūkumą būtų galima paminėti didesnį skaičių atsiskaitomųjų dokumentų, reikalingų pateikti įvairioms organizacijoms kompanijos atsiskaitomuoju laikotarpiu (prisideda „Companies House“).
Vis dėlto dažniausiai didžiausi keblumai kyla ne dėl pačio verslo plėtojimo principo, o dėl žmonių, užsiimančių tuo verslu. Jeigu nuo pradžios viskas atliekama teisingai, t.y. dokumentai, buhalteriniai dalykai, atsiskaitomybė, tuomet ir problemoms bei nesusipratimams lieka mažiau vietos.

Aleksas Dubinskas
„Aldus Limited“
Tel.: 02085586148

   

Susijusios įmonės

Reklama Anglija.lt portale efektyviausia, nes tai populiariausias JK lietuviškas portalas! Visais reklamos klausimai rašyk į sales@anglija.lt

...