Apvogtas lietuvis verslininkas tautiečius ragina saugotis - Anglija.lt
 

Apvogtas lietuvis verslininkas tautiečius ragina saugotis 

Ankstesnių laikų patirtis rodo, kad neišvengiamas ekonominės krizės palydovas – augantis nusikalstamumas. Ypač pagausėja vagysčių, apiplėšimų ir sukčiavimo atvejų. 2008 metų pabaigoje Britanijoje oficialiai pripažinta, kad gerokai pagausėjo įsilaužimų į namus. JK vyriausybė prognozuoja, kad nusikalstamumas ir toliau gali augti, todėl žmonės raginami labiau pasirūpinti savo pačių saugumu.

Susidurti su įžūliais, naktį į namus įsibrovusiais plėšikais teko ir Londone gyvenančiam lietuviui verslininkui.

“Atsikėliau ryte, nusileidau žemyn, pakeliu žaliuzes, pasižiūriu į kiemą - lyg trūksta kažko. Iš pradžių nieko nesupratau, tik po keleto minučių susigaudžiau - nėra vienos mašinos. Pradėjau svarstyti – kas galėjo nutikti, ką aš veikiau vakar, gal kur palikau. Nes kaip tik vakare pirkau didžiulius ąžuolinius stalus, tad buvau savo mašiną pas draugą pastatęs ir pasiėmęs jo mašiną. Pirma mintis - nejaugi taip ir palikau savo mašiną pas jį? Tačiau ne, aiškiai prisiminiau, kad grįžau su savo mašina. Pats save buvau pradėjęs įtarinėti. Ir tik viską apsvarstęs atsikvošėjau, sakau žmonai – nėra mašinos, nuvarė”, – pasakoja daugiau kaip dešimt metų Anglijoje gyvenantis Petras D. (vardas pakeistas).

Prieš keletą metų įsigijęs naują automobilį vyras įsirengė ir modernią apsaugos sistemą su sekimo mechanizmu (angl. tracker). Jis nedelsdamas paskambino į policiją, pranešė, kas nutiko, ir policijai įregistravus pranešimą apie įvykį Petras galėjo kreiptis į savo saugos kompaniją, kad ši susektų, kur yra mašina. “Kompanijos atstovai sakė - 95 proc., kad suseks, ir tikrai - po poros valandų mašiną rado”, – prisimena vyras.

Lietuvis verslininkas sakė patyręs ir daugiau nuostolių. “Ką rado pakeliui, tą paėmė - žmonos rankinuką, pinigines, brangų laikrodį, fotoaparatą”, – vardija nuostolius verslininkas.

Apvogė miegančius

Vagišiai į namą, esantį rytiniame Londono priemiestyje, įsilaužė naktį, kai visa šeima miegojo antrame aukšte. Tiesa, savaitę prieš tai jis pastebėjo ant lauko durų gilius įbrėžimus. Pamanė, kad gal jis pats ar žmona kuo nors užkliudė durų kraštą ir paliko žymes. Tik po įsilaužimo vyras suprato, kad vagišiai, užkišę atsuktuvą, pasitikrino, kokiu užraktu rakinamas namas.
“Nors turiu įsirengęs gerą spyną, bet durų paprastai nerakindavau, tik užšaudavau automatine sklende ir viskas. Policininkas paskui man paaiškino, kaip vagys veikia. Tokios mašinos, kokią turiu, be raktelio niekaip neužvesi. Bet vagys kitaip įsigudrino - jie žino, kad žmonės raktus laiko prie lango, prie židinio ar pagrindinių durų, tai naktį įsilaužia, pasiima mašinos raktus ir išvažiuoja. Jeigu raktų neranda, apsisuka ir išeina”, – sako nuo įsibrovėlių nukentėjęs vyras.

Atsarga gėdos nedaro

Jis sakė, kad rajonas, kuriame gyvena, visada buvo laikomas saugiu, ten ir mašinos draudimas mažiau kainuoja, tad jam nė į galvą neatėjo, kad kas nors galėtų bandyti įsilaužti. Būdavę anksčiau, kad ir mašiną kieme nerakintą palikdavo. Bet dabar suprato, kad angliškas posakis „better to be safe than sorry“ (lietuviškas atitikmuo - atsarga gėdos nedaro) vertas dėmesio.

“Dokumentai, raktai, rankinukai, piniginės, nešiojamieji kompiuteriai - paprastai viskas būna palikta apačioje. Tad policininkai perspėjo, kad tokių daiktų nelaikytume ten, kur lengva rasti, geriau jiems turėti slaptesnę vietelę, nes gali įsilaužti ir pro langą, ir pro kiemo duris”, – nelinksmą pamoką prisimena vyras.

Jis sako savo kailiu patyręs ir tai, kad sudarant sutartį su draudimo kompanija, pravartu perskaityti kiekvieną sutarties eilutę. “Mašinoje turėjau navigacinę sistemą, tai ją vagys pasiėmė, o draudimas nekompensavo nuostolių. Aš turėjau pilną draudimą, t.y. viskas apdrausta, o kai pranešiau, kad dingo navigacinė sistema, manęs paklausė, kur ji buvo padėta. Sakau, tarp priekinių sėdynių yra tokia dėžė, ten ir laikau viską. Ne, sako, prietaisas turėjo būti daiktinėje užrakintas arba bagažinėje, nes taip sutartyje nurodyta“, - prisimena nukentėjęs lietuvis.

Policija nerizikuoja

Petro D. žiniomis, jo namuose apsilankę vagys iki šiol nesugauti.
“Labai įdomiai policija dirba. Galėjo pasalą padaryti, juk susekė, kur ta mašina stovi ir palaukti, kol vagys ateis jos pasiimti. Vagys taip elgiasi – nuvaro mašiną, pastato į atokią vietą 24 valandoms, nes žino, kad gali būti įtaisytas sekimo mechanizmas. Ir laukia, ar atvyks kas nors jos pasiimti. Jei per parą niekas mašinos nepasiima, tada mašina jų. Policininkų klausiau - kodėl leidžiate jiems taip išsisukti? Kitą kartą ateis pas kitą, tą patį darys, bet policininkai nerizikuoja, esą saugumo sumetimais, nes jei nespės sulaikyti vagių vietoje, tada teks vytis, gali ką sužaloti ir pan.”, – policininkų darbu stebisi vyras.

Rakinkite ir duris, ir langus

2008 metų pabaigoje, pirmą kartą per pastaruosius septynerius metus Anglijoje ir Velse padaugėjo apiplėšimų įsilaužiant į namus. Ir nors Vidaus reikalų ministerijai vadovaujanti Jacqui Smith prieš porą savaičių aukščiausių pareigūnų pasitarime patikino, kad tai nereiškia, jog nusikalstamumas augs ir 2009 metais, gyventojams patariama labiau pasirūpinti savo pačių saugumu.
Savo ruožtu Vidaus reikalų ministerija savo internetinėje svetainėje atidarė naują puslapį su testu, kuriame per keletą minučių galima pasitikrinti, ar jūsų namai pakankamai saugūs. Reikia atsakyti į keturiolika klausimų, pavyzdžiui, ar išeidami spyna užrakinate namo duris, ar jūsų languose įrengti užraktai, ar turite pasidarę brangių daiktų su jų serijiniais numeriais sąrašą ir pan. Atsakę į šiuos klausimus gausite įvertinimą, kiek saugus jūsų namas, ir patarimus, kaip tą saugumą padidinti. Numatytas ir specialus fondas mažas pajamas gaunančių asmenų namų saugumui pagerinti.

Beje, policija atkreipia dėmesį į tai, kas vadinama “mašinų raktelių vagystėmis”. Kadangi naujausios mašinos šiuo metu gaminamos taip, kad be raktelio neužsiveda, vagys naktį įsilaužia į namus, pasiima raktus, kurie paprastai laikomi matomoje vietoje, ir nuvaro mašiną.
Patarimai kaip saugotis

Policijos duomenimis, įsilaužėliai pastaruoju metu keičia savo taktiką ir didžioji dalis įsilaužimų įvykdomi ne suplanavus juos iš anksto, o pasitaikius galimybei. Tad gyventojai primygtinai raginami nesudaryti įsilaužėliams palankių progų.
Nustatyta, kad maždaug trečdalis įsilaužimų įvykdoma pro užpakalinius namo langus, vienu iš penkių atvejų vagišiai patenka vidun pro neužrakintas duris ar langus. Tad labai svarbu pasirūpinti, kad pirmojo aukšto langai turėtų užraktus. Be to, siūloma einant miegoti užtraukti pirmojo aukšto langų užuolaidas, nes vagys prožektoriumi pašvietę į vidų ir išvydę vertingų daiktų gali susigundyti juos pagrobti.

Vertingus daiktus būtinai patariama pažymėti specialiu magnetiniu žymekliu (angl. anti-thetf detection marker), padedančiu susekti vagis, o namuose įrengti signalizaciją.

Beje, pastebima, kad net tada, kai signalizacija yra įrengta, gyventojai nepasirūpina išeidami iš namų ar eidami miegoti jos įjungti.

Be to, gyventojams policijos pareigūnai pataria prisijungti prie Saugios kaimynystės programos ir pasidomėti rajono, kuriame jie gyvena, kriminogenine situacija bei dažniausiai įvykdomų nusikaltimų pobūdžiu.

Atsargiai, sukčiai

Dar viena smarkiai auganti nusikaltimų rūšis – apgavystės ir sukčiavimai. Šios srities nusikaltėliai būna labai išradingi, todėl bet kokį pasiūlymą greitai pralobti ar lengvai užsidirbti pareigūnai siūlo vertinti labai skeptiškai. Londono policija informuoja, kad šiuo metu labai paplito suktybių siūlant darbus, ypač statybų ir darbo viešbučiuose srityse. Sukčiai paprastai veikia taip - elektroniniu būdu arba per skelbimus išplatina pasiūlymą, kad viena ar kita rimta kompanija ieško darbuotojų, nors realiai jokie pasiūlyti darbai, kurie gali būti nuo vadybininkų iki valytojų, neegzistuoja. Asmuo, susidomėjęs siūlomu darbu, paprastai paprašomas pervesti tam tikrą sumą pinigų mokesčiams ar kokioms kitoms išlaidoms padengti. Policija įspėja atkreipti dėmesį į keletą dalykų, kurie atskleidžia, kad tai sukčių pinklės. Pirma – sukčių nurodytas elektroninio pašto adresas yra sujungtas su tokiais serveriais kaip „gmail“, „hotmail“, „yahoo“ ar pan., o ne su sukčiaus nurodytos darbuotojų neva ieškančios kompanijos serveriu. Ir antra – kontaktinis telefono numeris paprastai prasideda skaičiais 0702, 0703, 0704 ir tie numeriai paprastai būna susieti su tokį numerį įsigijusio asmens mobiliuoju telefonu. Ir nors prie šio numerio nurodytas kodas +44 leidžia manyti, kad telefonas priklauso JK gyventojui, iš tikrųjų į jūsų skambutį atsakęs sukčius gali gyventi bet kurioje pasaulio šalyje.

Tokiu atveju patariama tiesiogiai susisekti su darbą siūlančia kompanija ir išsiaiškinti, ar jie tikrai ieško darbuotojų.

Nusikaltimų daugėja ir Lietuvoje

Lietuvos policijos departamento duomenimis, metų pradžioje padidėjo kriminalinių nusikaltimų skaičius. Pernai užfiksuota daugiau nei 35 tūkst. vagysčių – 13,4 proc. daugiau nei 2007 metais ir tai siejama su išaugusiu nedarbu.

Nuo vagių dažniausiai nukenčia atokiau - toliau nuo miesto, kaimynų ar netoli miško - esantys nuosavi namai, tačiau neretai vagių apšvarinami ir butai, vasarnamiai.

Daugėja finansinių nusikaltimų, įvairių sukčiavimo atvejų, kai žmonės bando staigiai praturtėti.

Beje, manoma, kad dalis iš užsienio grįžusių ir darbo nesusirandančių emigrantų gali priklausyti padidintos rizikos grupei ir ilgainiui taip pat papildyti ilgapirščių gretas.

Zita Čepaitė, Infozona

Ankstesnių laikų patirtis rodo, kad neišvengiamas ekonominės krizės palydovas – augantis nusikalstamumas. Ypač pagausėja vagysčių, apiplėšimų ir sukčiavimo atvejų. 2008 metų pabaigoje Britanijoje oficialiai pripažinta, kad gerokai pagausėjo įsilaužimų į namus. JK vyriausybė prognozuoja, kad nusikalstamumas ir toliau gali augti, todėl žmonės raginami labiau pasirūpinti savo pačių saugumu.

Susidurti su įžūliais, naktį į namus įsibrovusiais plėšikais teko ir Londone gyvenančiam lietuviui verslininkui.

“Atsikėliau ryte, nusileidau žemyn, pakeliu žaliuzes, pasižiūriu į kiemą - lyg trūksta kažko. Iš pradžių nieko nesupratau, tik po keleto minučių susigaudžiau - nėra vienos mašinos. Pradėjau svarstyti – kas galėjo nutikti, ką aš veikiau vakar, gal kur palikau. Nes kaip tik vakare pirkau didžiulius ąžuolinius stalus, tad buvau savo mašiną pas draugą pastatęs ir pasiėmęs jo mašiną. Pirma mintis - nejaugi taip ir palikau savo mašiną pas jį? Tačiau ne, aiškiai prisiminiau, kad grįžau su savo mašina. Pats save buvau pradėjęs įtarinėti. Ir tik viską apsvarstęs atsikvošėjau, sakau žmonai – nėra mašinos, nuvarė”, – pasakoja daugiau kaip dešimt metų Anglijoje gyvenantis Petras D. (vardas pakeistas).

Prieš keletą metų įsigijęs naują automobilį vyras įsirengė ir modernią apsaugos sistemą su sekimo mechanizmu (angl. tracker). Jis nedelsdamas paskambino į policiją, pranešė, kas nutiko, ir policijai įregistravus pranešimą apie įvykį Petras galėjo kreiptis į savo saugos kompaniją, kad ši susektų, kur yra mašina. “Kompanijos atstovai sakė - 95 proc., kad suseks, ir tikrai - po poros valandų mašiną rado”, – prisimena vyras.

Lietuvis verslininkas sakė patyręs ir daugiau nuostolių. “Ką rado pakeliui, tą paėmė - žmonos rankinuką, pinigines, brangų laikrodį, fotoaparatą”, – vardija nuostolius verslininkas.

Apvogė miegančius

Vagišiai į namą, esantį rytiniame Londono priemiestyje, įsilaužė naktį, kai visa šeima miegojo antrame aukšte. Tiesa, savaitę prieš tai jis pastebėjo ant lauko durų gilius įbrėžimus. Pamanė, kad gal jis pats ar žmona kuo nors užkliudė durų kraštą ir paliko žymes. Tik po įsilaužimo vyras suprato, kad vagišiai, užkišę atsuktuvą, pasitikrino, kokiu užraktu rakinamas namas.
“Nors turiu įsirengęs gerą spyną, bet durų paprastai nerakindavau, tik užšaudavau automatine sklende ir viskas. Policininkas paskui man paaiškino, kaip vagys veikia. Tokios mašinos, kokią turiu, be raktelio niekaip neužvesi. Bet vagys kitaip įsigudrino - jie žino, kad žmonės raktus laiko prie lango, prie židinio ar pagrindinių durų, tai naktį įsilaužia, pasiima mašinos raktus ir išvažiuoja. Jeigu raktų neranda, apsisuka ir išeina”, – sako nuo įsibrovėlių nukentėjęs vyras.

Atsarga gėdos nedaro

Jis sakė, kad rajonas, kuriame gyvena, visada buvo laikomas saugiu, ten ir mašinos draudimas mažiau kainuoja, tad jam nė į galvą neatėjo, kad kas nors galėtų bandyti įsilaužti. Būdavę anksčiau, kad ir mašiną kieme nerakintą palikdavo. Bet dabar suprato, kad angliškas posakis „better to be safe than sorry“ (lietuviškas atitikmuo - atsarga gėdos nedaro) vertas dėmesio.

“Dokumentai, raktai, rankinukai, piniginės, nešiojamieji kompiuteriai - paprastai viskas būna palikta apačioje. Tad policininkai perspėjo, kad tokių daiktų nelaikytume ten, kur lengva rasti, geriau jiems turėti slaptesnę vietelę, nes gali įsilaužti ir pro langą, ir pro kiemo duris”, – nelinksmą pamoką prisimena vyras.

Jis sako savo kailiu patyręs ir tai, kad sudarant sutartį su draudimo kompanija, pravartu perskaityti kiekvieną sutarties eilutę. “Mašinoje turėjau navigacinę sistemą, tai ją vagys pasiėmė, o draudimas nekompensavo nuostolių. Aš turėjau pilną draudimą, t.y. viskas apdrausta, o kai pranešiau, kad dingo navigacinė sistema, manęs paklausė, kur ji buvo padėta. Sakau, tarp priekinių sėdynių yra tokia dėžė, ten ir laikau viską. Ne, sako, prietaisas turėjo būti daiktinėje užrakintas arba bagažinėje, nes taip sutartyje nurodyta“, - prisimena nukentėjęs lietuvis.

Policija nerizikuoja

Petro D. žiniomis, jo namuose apsilankę vagys iki šiol nesugauti.
“Labai įdomiai policija dirba. Galėjo pasalą padaryti, juk susekė, kur ta mašina stovi ir palaukti, kol vagys ateis jos pasiimti. Vagys taip elgiasi – nuvaro mašiną, pastato į atokią vietą 24 valandoms, nes žino, kad gali būti įtaisytas sekimo mechanizmas. Ir laukia, ar atvyks kas nors jos pasiimti. Jei per parą niekas mašinos nepasiima, tada mašina jų. Policininkų klausiau - kodėl leidžiate jiems taip išsisukti? Kitą kartą ateis pas kitą, tą patį darys, bet policininkai nerizikuoja, esą saugumo sumetimais, nes jei nespės sulaikyti vagių vietoje, tada teks vytis, gali ką sužaloti ir pan.”, – policininkų darbu stebisi vyras.

Rakinkite ir duris, ir langus

2008 metų pabaigoje, pirmą kartą per pastaruosius septynerius metus Anglijoje ir Velse padaugėjo apiplėšimų įsilaužiant į namus. Ir nors Vidaus reikalų ministerijai vadovaujanti Jacqui Smith prieš porą savaičių aukščiausių pareigūnų pasitarime patikino, kad tai nereiškia, jog nusikalstamumas augs ir 2009 metais, gyventojams patariama labiau pasirūpinti savo pačių saugumu.
Savo ruožtu Vidaus reikalų ministerija savo internetinėje svetainėje atidarė naują puslapį su testu, kuriame per keletą minučių galima pasitikrinti, ar jūsų namai pakankamai saugūs. Reikia atsakyti į keturiolika klausimų, pavyzdžiui, ar išeidami spyna užrakinate namo duris, ar jūsų languose įrengti užraktai, ar turite pasidarę brangių daiktų su jų serijiniais numeriais sąrašą ir pan. Atsakę į šiuos klausimus gausite įvertinimą, kiek saugus jūsų namas, ir patarimus, kaip tą saugumą padidinti. Numatytas ir specialus fondas mažas pajamas gaunančių asmenų namų saugumui pagerinti.

Beje, policija atkreipia dėmesį į tai, kas vadinama “mašinų raktelių vagystėmis”. Kadangi naujausios mašinos šiuo metu gaminamos taip, kad be raktelio neužsiveda, vagys naktį įsilaužia į namus, pasiima raktus, kurie paprastai laikomi matomoje vietoje, ir nuvaro mašiną.
Patarimai kaip saugotis

Policijos duomenimis, įsilaužėliai pastaruoju metu keičia savo taktiką ir didžioji dalis įsilaužimų įvykdomi ne suplanavus juos iš anksto, o pasitaikius galimybei. Tad gyventojai primygtinai raginami nesudaryti įsilaužėliams palankių progų.
Nustatyta, kad maždaug trečdalis įsilaužimų įvykdoma pro užpakalinius namo langus, vienu iš penkių atvejų vagišiai patenka vidun pro neužrakintas duris ar langus. Tad labai svarbu pasirūpinti, kad pirmojo aukšto langai turėtų užraktus. Be to, siūloma einant miegoti užtraukti pirmojo aukšto langų užuolaidas, nes vagys prožektoriumi pašvietę į vidų ir išvydę vertingų daiktų gali susigundyti juos pagrobti.

Vertingus daiktus būtinai patariama pažymėti specialiu magnetiniu žymekliu (angl. anti-thetf detection marker), padedančiu susekti vagis, o namuose įrengti signalizaciją.

Beje, pastebima, kad net tada, kai signalizacija yra įrengta, gyventojai nepasirūpina išeidami iš namų ar eidami miegoti jos įjungti.

Be to, gyventojams policijos pareigūnai pataria prisijungti prie Saugios kaimynystės programos ir pasidomėti rajono, kuriame jie gyvena, kriminogenine situacija bei dažniausiai įvykdomų nusikaltimų pobūdžiu.

Atsargiai, sukčiai

Dar viena smarkiai auganti nusikaltimų rūšis – apgavystės ir sukčiavimai. Šios srities nusikaltėliai būna labai išradingi, todėl bet kokį pasiūlymą greitai pralobti ar lengvai užsidirbti pareigūnai siūlo vertinti labai skeptiškai. Londono policija informuoja, kad šiuo metu labai paplito suktybių siūlant darbus, ypač statybų ir darbo viešbučiuose srityse. Sukčiai paprastai veikia taip - elektroniniu būdu arba per skelbimus išplatina pasiūlymą, kad viena ar kita rimta kompanija ieško darbuotojų, nors realiai jokie pasiūlyti darbai, kurie gali būti nuo vadybininkų iki valytojų, neegzistuoja. Asmuo, susidomėjęs siūlomu darbu, paprastai paprašomas pervesti tam tikrą sumą pinigų mokesčiams ar kokioms kitoms išlaidoms padengti. Policija įspėja atkreipti dėmesį į keletą dalykų, kurie atskleidžia, kad tai sukčių pinklės. Pirma – sukčių nurodytas elektroninio pašto adresas yra sujungtas su tokiais serveriais kaip „gmail“, „hotmail“, „yahoo“ ar pan., o ne su sukčiaus nurodytos darbuotojų neva ieškančios kompanijos serveriu. Ir antra – kontaktinis telefono numeris paprastai prasideda skaičiais 0702, 0703, 0704 ir tie numeriai paprastai būna susieti su tokį numerį įsigijusio asmens mobiliuoju telefonu. Ir nors prie šio numerio nurodytas kodas +44 leidžia manyti, kad telefonas priklauso JK gyventojui, iš tikrųjų į jūsų skambutį atsakęs sukčius gali gyventi bet kurioje pasaulio šalyje.

Tokiu atveju patariama tiesiogiai susisekti su darbą siūlančia kompanija ir išsiaiškinti, ar jie tikrai ieško darbuotojų.

Nusikaltimų daugėja ir Lietuvoje

Lietuvos policijos departamento duomenimis, metų pradžioje padidėjo kriminalinių nusikaltimų skaičius. Pernai užfiksuota daugiau nei 35 tūkst. vagysčių – 13,4 proc. daugiau nei 2007 metais ir tai siejama su išaugusiu nedarbu.

Nuo vagių dažniausiai nukenčia atokiau - toliau nuo miesto, kaimynų ar netoli miško - esantys nuosavi namai, tačiau neretai vagių apšvarinami ir butai, vasarnamiai.

Daugėja finansinių nusikaltimų, įvairių sukčiavimo atvejų, kai žmonės bando staigiai praturtėti.

Beje, manoma, kad dalis iš užsienio grįžusių ir darbo nesusirandančių emigrantų gali priklausyti padidintos rizikos grupei ir ilgainiui taip pat papildyti ilgapirščių gretas.

Zita Čepaitė, Infozona

 (Komentarų: 4)

Susiję straipsniai:

Susiję straipsniai: