Dėl sėslumo statuso JK lietuviai kreipiasi ir į advokatus, ir į buhalterines firmas 

Sėslumo statuso įgijimo schema veikia nuo kovo mėnesio ir jau per milijoną ES piliečių gavo teisę nuolat gyventi JK. Anglija.lt pasidomėjo, ar JK lietuviai skuba įgyti sėslumo statusą ir kaip jiems sekasi.

Užsiregistravo tik ketvirtadalis tautiečių

Galutinei “Brexit” datai (spalio 31 d.) sparčiai artėjant bei dabartinei JK vyriausybei pareiškus, kad “mirk-gyvenk” “Brexit” įvyks, JK lietuviai susirūpino savo statusu. Klausimai, kas lauks neužsiregistravusių, jei bus uždarytos sienos, kas atsitiks netekus ar pereinant į kitą darbą, kokia galimybė bus gauti gydymą ar pašalpas bei kas bus su pensijomis, skamba vis dažniau ir rimčiau.

JK Vyriausybė nepraleidžia progos patikinti, kad sėslumo statuso įgijimo schema (Settlement scheme) veikia puikiai. Home Office (JK vidaus reikalų ministerija) duomenimis, rugpjūčio pabaigoje iš visų pateikusių prašymus, du trečdaliai, t.y daugiau kaip milijonas, gavo sėslumo (settled) statusą, o trečdalis – prieš-sėslumo (pre-settled) statusą.

Oficialiai skaičiuojama, kad JK gyvena vos daugiau kaip trys milijonai ES piliečių, tad galima sakyti, kad per pirmuosius šešis registracijos mėnesius, dėl teisės JK likti gyventi registravosi ir tą teisę gavo trečdalis šią teisę turinčių asmenų.

JK Vidaus reikalų ministerijos duomenis, iki šių metų rugpjūčio 1 d. jau užsiregistravo virš 45 tūkst. lietuvių, iš kurių maždaug 65% gavo sėslumo, 35% - prieš-sėslumo statusą.

Didžiausias registracijos pakilimas buvo balandžio mėnesį, kai sėslumo JK statusas buvo suteiktas daugiau kaip 19 tūkst. lietuvių. Vėliau interesas registruotis slūgo, gegužę sėslumą gavusių buvo – 7,500, liepą – virš 5,000.

Turint omeny, jog apytikriais duomenimis JK gyvena du šimtai tūkstančių lietuvių, kol kas vos ketvirtadalis jų užsiregistravo pasilikti gyventi JK.

Registruoja greitai, klaidas taiso lėtai

Daugiau kaip dešimt metų Vakarų Londone gyvenanti Aldona A. su šeima užsiregistruoti suskubo pačią pirmą savaitę po registracijos paskelbimo. Visas keturių asmenų šeimos duomenų pateikimo, pasinaudojant specialia mobiliojo telefono programėle, bei anketos užpildymo procesas užtruko maždaug valandą. Atsakymas dėl jos ir vyro atėjo po poros dienų, atsakymas dėl vaikų – po savaitės. Visi keturi gavo Sėslumo statusą suteikiantį teisę nuolat gyventi ir dirbti JK. Ši teisė nenutrūksta net kuriam laikui išvykus padirbėti į kitą šalį.

Bet ne visiems sekasi taip sklandžiai. Virginijai L. užsiregistruoti iš pirmo karto nepavyko dėl sistemos sutrikimų. Ji tikina, kad padarė viską, kaip nurodyta JK vyriausybės internetiniame puslapyje, tačiau atsakymo dėl savo prašymo negavo. Palaukusi beveik mėnesį moteris paskambino nurodytu pagalbos numeriu.

Po pokalbio su darbuotojais išaiškėjo, kad internetu užpildyta jos prašymo forma užstrigo dėl techninės klaidos. Jai teko dar porą mėnesių laukti, kol toji klaida buvo pašalinta. Liepos pabaigoje ji galiausiai sulaukė teigiamo atsakymo.

“Laiko dar yra, bet padarei ir ramu. O kai viskas dabar taip chaotiškai vyksta, tai nežinia, kada kas nors gali pasiteirauti “o koks tavo statusas”, - sako Virginija L.

Visgi nemažai lietuvių nemato prasmės skubėti. Mat iki registracijos pabaigos yra likę daugiau nei metai.

“Nedariau dar, gi laiko dar marios. Niekas aplink mane neskuba, arba iki referendumo pasidarė rezidentą, ar išvis pilietybę jau gavo. Kažkaip ramiai. Daug iš Norwich išvis išvažiavo, pas mus labai traukia iš Londono anglai, ir ne vien jie, gyventi. Nuomas sukėlė ir praktiškai kas dėl ekonominių sumetimų gyveno, lengvai apsisprendė išvažiuoti”, – sako Norvičiuje gyvenanti Monika A.

Išties, iš Anglija.lt kalbintų lietuvių tokių neskubančių buvo nemažai.

Vieni neskuba, nes nelabai susigaudo, kaip tai padaryti, prašo pagalbos tų, kurie jau gavo sėslumo statusą. Kiti su mokesčiais, su pašalpomis ir kt. „valdiškus“ reikalus tvarkyti įpratę per buhalterines ar konsultacines firmas ir kreipsis ten, kai jau tikrai prireiks.

Susirūpinti vertėtų rezidentams

Daugiau kaip du dešimtmečius Londone veikiančios firmos “Aldus Ltd” direktorius Aleksas Dubinskas sako, kad didelio srauto besikreipiančių dėl sėslumo statuso nėra. Jo nuomone Sėslumo schema nėra sudėtinga ir jeigu žmogus dirbo, mokėjo mokesčius, visi tie duomenys yra JK duomenų bazėje ir surandami automatiškai.

„Ateina žmonės dažniausiai tuo atveju, jei bandė užsiregistruoti, bet nepavyko, nes automatinė sistema nerado pakankamai duomenų, įrodančių, jog žmogus pragyveno penkis metus. Jie prašo papildomos informacijos, ir tada žmonės kreipiasi į mus, kad padėtume. Jeigu pasitaiko, kad neįmanoma surasti įrodymų, kad asmuo pragyveno penkis metus, tokiu atveju rekomenduojama registruotis prieš-sėslumo statusui,“ – sako įmonės direktorius.

A Dubinsko nuomone lietuviai nelinkę skubėti, kol jų neverčia sistema.

„Kai kurie sako, kam man reikia - ar iš mandrumo, ar iš nežinojimo, ar tiesiog dėl to, kad jiems nesvarbu. Bet JK išstojus iš Europos Sąjungos sistema pasikeis, tada sukrus registruotis“

Dalis lietuvių, nors Europos Sąjungos piliečiams tai nebuvo būtina, dar prieš paskelbiant apie Sėslumo schemą buvo įsigiję nuolatinio rezidento statusą. Ar jiems irgi reikia registruotis iš naujo?

„Jei žmogus turi rezidento statusą, yra dvi galimybės: viena - įsigyti Britanijos pilietybę, nes rezidento statusas tokią galimybę suteikia, o kita - persiregistruoti Sėslumo statusui. Rezidento pažymėjimas buvo išduotas, kol JK tebebuvo ES dalis. JK išstojus iš ES įsigalios nauja sistema, kuri bus taikoma JK gyventi liekantiems ES piliečiams“, – sako “Aldus Ltd” direktorius.

Informacijos netrūksta

Taigi, galvojantys, kad rezidento pažymėjimas nepraras galios ir JK išstojus iš ES, labai apsirinka. Ar tai reiškia, kad apie Sėslumo statusą lietuviams nepakanka informacijos?

Lietuvos ambasados Londone ministrė-patarėja Natalija Bacevičienė teigia, kad ambasada Londone jau nuo praeitų metų pavasario užsiima aktualios informacijos Lietuvos piliečiams apie jų teises po “Brexit” sklaida.

„Dar 2018 m. kovą ambasados interneto svetainėje įvedė specialią rubriką “Dėl ES piliečių teisių JK”, taip pat „bėgančią“ eilutę „Informacija dėl ES piliečių teisių po “Brexit”.
Mūsų ambasada nuo 2018 m. kovo nuolat primena čia gyvenantiems piliečiams, kad pateikiant prašymą dėl sėslumo statuso, reikės pateikti ir galiojantį asmens tapatybės dokumentą. Šių metų pradžioje, konstatavus ženkliai išaugusį Lietuvos piliečių, besikreipiančių į ambasadą dėl negaliojančio Lietuvos paso ar asmens tapatybės kortelės (ATK) keitimo, ambasada ėmėsi atitinkamų priemonių: kelis mėnesius šeštadieniais buvo vykdomas piliečių priėmimas, įsteigtos dvi naujos raštvedžių (konsulinės funkcijos) pareigybės, buvo prailgintas priėmimo dėl pasų ar ATK laikas, buvo surengtos eilinės konsulinės misijos Šiaurės Airijoje (Portadaunas) ir Škotijoje (Glazgas), taip pat dvi papildomos konsulinės misijos Kings Line ir Lidse“ – sako N. Bacevičienė.

JK Vyriausybė skyrė tikslines lėšas – beveik 9 mln. GBP – padėti JK gyvenantiems pažeidžiamiems asmenims pateikti prašymus sėslumo statusui. Nevyriausybinės ar bendruomeninės organizacijos galėjo dalyvauti konkurse, kad gautų apmokymą ir paramą padėti problemų turintiems žmonėms.

Pasinaudojant JK vyriausybės parama Lenkų socialinio ir kultūros centro patalpose Hamersmite (238-246 King Street, W6 0RF) pradėjo veikti Sėslumo Statuso Rytų Europiečiams centras, suteikiantis nemokamas konsultacijas žmonėms su negalia ar ilgalaikėmis sveikatos problemomis, vyresnio amžiaus asmenims, benamiams, šiuolaikinės vergovės ar smurto namuose aukoms, romams bei kitiems pažeidžiamiems asmenims iš Rytų Europos.

Lietuvių bendruomenės atstovai tyli

Ar JK lietuvių bendruomenė turi galimybių padėti ar suteikti konsultacijas dėl sėslumo statuso čia gyvenantiems pažeidžiamiems tautiečiams tinklapiui Anglija.lt sužinoti nepavyko. Bendruomenės el paštas info@jklb.org neveikia, o bendruomenės pirmininkė Dalia Asanavičiūtė į jai asmeniniu el. pašto adresu nusiųstus klausimus neatsakė. Nėra net galimybių sužinoti, kur pagalbos reikalingus tautiečius būtų galima nukreipti.

Anglija.ltiš neformalių šaltinių sužinojo, jog bent pora psichinės sveikatos problemų turinčių Anglijos lietuvių kreipėsi į advokatus, kad šie padėtų užsiregistruoti sėslumo statusui.

JK Vyriausybė tvirtina, kad iki 2020 m. gruodžio 31 d., JK gyvenantys ES piliečiai turės tokias pat sąlygas kaip ir ir dabar, net jeigu įvyks “kietasis” “Brexit”, t.y. be sutarties su Europos Sąjunga. Tačiau jau dabar registruojantis pas gydytoją, pereinant į kitą darbą arba tiesiog kertant sieną ES piliečiai vis dažniau išgirsta klausimą, koks yra jų statusas JK.

Registracija sėslumo statusui vyksta čia: https://bit.ly/2trb9PZ

Užsiregistruoti nesunku. Šio straipsnio autorė sėkmingai išbandė šį procesą. Jeigu registracijos metu susidūrėte su problemomis, pasidalinkite patirtimi komentaruose. Galbūt tai padės kitiems tautiečiams išvengti nesklandumų.

Zita Čepaitė, Anglija.lt

Sėslumo statuso įgijimo schema veikia nuo kovo mėnesio ir jau per milijoną ES piliečių gavo teisę nuolat gyventi JK. Anglija.lt pasidomėjo, ar JK lietuviai skuba įgyti sėslumo statusą ir kaip jiems sekasi.

Užsiregistravo tik ketvirtadalis tautiečių

Galutinei “Brexit” datai (spalio 31 d.) sparčiai artėjant bei dabartinei JK vyriausybei pareiškus, kad “mirk-gyvenk” “Brexit” įvyks, JK lietuviai susirūpino savo statusu. Klausimai, kas lauks neužsiregistravusių, jei bus uždarytos sienos, kas atsitiks netekus ar pereinant į kitą darbą, kokia galimybė bus gauti gydymą ar pašalpas bei kas bus su pensijomis, skamba vis dažniau ir rimčiau.

JK Vyriausybė nepraleidžia progos patikinti, kad sėslumo statuso įgijimo schema (Settlement scheme) veikia puikiai. Home Office (JK vidaus reikalų ministerija) duomenimis, rugpjūčio pabaigoje iš visų pateikusių prašymus, du trečdaliai, t.y daugiau kaip milijonas, gavo sėslumo (settled) statusą, o trečdalis – prieš-sėslumo (pre-settled) statusą.

Oficialiai skaičiuojama, kad JK gyvena vos daugiau kaip trys milijonai ES piliečių, tad galima sakyti, kad per pirmuosius šešis registracijos mėnesius, dėl teisės JK likti gyventi registravosi ir tą teisę gavo trečdalis šią teisę turinčių asmenų.

JK Vidaus reikalų ministerijos duomenis, iki šių metų rugpjūčio 1 d. jau užsiregistravo virš 45 tūkst. lietuvių, iš kurių maždaug 65% gavo sėslumo, 35% - prieš-sėslumo statusą.

Didžiausias registracijos pakilimas buvo balandžio mėnesį, kai sėslumo JK statusas buvo suteiktas daugiau kaip 19 tūkst. lietuvių. Vėliau interesas registruotis slūgo, gegužę sėslumą gavusių buvo – 7,500, liepą – virš 5,000.

Turint omeny, jog apytikriais duomenimis JK gyvena du šimtai tūkstančių lietuvių, kol kas vos ketvirtadalis jų užsiregistravo pasilikti gyventi JK.

Registruoja greitai, klaidas taiso lėtai

Daugiau kaip dešimt metų Vakarų Londone gyvenanti Aldona A. su šeima užsiregistruoti suskubo pačią pirmą savaitę po registracijos paskelbimo. Visas keturių asmenų šeimos duomenų pateikimo, pasinaudojant specialia mobiliojo telefono programėle, bei anketos užpildymo procesas užtruko maždaug valandą. Atsakymas dėl jos ir vyro atėjo po poros dienų, atsakymas dėl vaikų – po savaitės. Visi keturi gavo Sėslumo statusą suteikiantį teisę nuolat gyventi ir dirbti JK. Ši teisė nenutrūksta net kuriam laikui išvykus padirbėti į kitą šalį.

Bet ne visiems sekasi taip sklandžiai. Virginijai L. užsiregistruoti iš pirmo karto nepavyko dėl sistemos sutrikimų. Ji tikina, kad padarė viską, kaip nurodyta JK vyriausybės internetiniame puslapyje, tačiau atsakymo dėl savo prašymo negavo. Palaukusi beveik mėnesį moteris paskambino nurodytu pagalbos numeriu.

Po pokalbio su darbuotojais išaiškėjo, kad internetu užpildyta jos prašymo forma užstrigo dėl techninės klaidos. Jai teko dar porą mėnesių laukti, kol toji klaida buvo pašalinta. Liepos pabaigoje ji galiausiai sulaukė teigiamo atsakymo.

“Laiko dar yra, bet padarei ir ramu. O kai viskas dabar taip chaotiškai vyksta, tai nežinia, kada kas nors gali pasiteirauti “o koks tavo statusas”, - sako Virginija L.

Visgi nemažai lietuvių nemato prasmės skubėti. Mat iki registracijos pabaigos yra likę daugiau nei metai.

“Nedariau dar, gi laiko dar marios. Niekas aplink mane neskuba, arba iki referendumo pasidarė rezidentą, ar išvis pilietybę jau gavo. Kažkaip ramiai. Daug iš Norwich išvis išvažiavo, pas mus labai traukia iš Londono anglai, ir ne vien jie, gyventi. Nuomas sukėlė ir praktiškai kas dėl ekonominių sumetimų gyveno, lengvai apsisprendė išvažiuoti”, – sako Norvičiuje gyvenanti Monika A.

Išties, iš Anglija.lt kalbintų lietuvių tokių neskubančių buvo nemažai.

Vieni neskuba, nes nelabai susigaudo, kaip tai padaryti, prašo pagalbos tų, kurie jau gavo sėslumo statusą. Kiti su mokesčiais, su pašalpomis ir kt. „valdiškus“ reikalus tvarkyti įpratę per buhalterines ar konsultacines firmas ir kreipsis ten, kai jau tikrai prireiks.

Susirūpinti vertėtų rezidentams

Daugiau kaip du dešimtmečius Londone veikiančios firmos “Aldus Ltd” direktorius Aleksas Dubinskas sako, kad didelio srauto besikreipiančių dėl sėslumo statuso nėra. Jo nuomone Sėslumo schema nėra sudėtinga ir jeigu žmogus dirbo, mokėjo mokesčius, visi tie duomenys yra JK duomenų bazėje ir surandami automatiškai.

„Ateina žmonės dažniausiai tuo atveju, jei bandė užsiregistruoti, bet nepavyko, nes automatinė sistema nerado pakankamai duomenų, įrodančių, jog žmogus pragyveno penkis metus. Jie prašo papildomos informacijos, ir tada žmonės kreipiasi į mus, kad padėtume. Jeigu pasitaiko, kad neįmanoma surasti įrodymų, kad asmuo pragyveno penkis metus, tokiu atveju rekomenduojama registruotis prieš-sėslumo statusui,“ – sako įmonės direktorius.

A Dubinsko nuomone lietuviai nelinkę skubėti, kol jų neverčia sistema.

„Kai kurie sako, kam man reikia - ar iš mandrumo, ar iš nežinojimo, ar tiesiog dėl to, kad jiems nesvarbu. Bet JK išstojus iš Europos Sąjungos sistema pasikeis, tada sukrus registruotis“

Dalis lietuvių, nors Europos Sąjungos piliečiams tai nebuvo būtina, dar prieš paskelbiant apie Sėslumo schemą buvo įsigiję nuolatinio rezidento statusą. Ar jiems irgi reikia registruotis iš naujo?

„Jei žmogus turi rezidento statusą, yra dvi galimybės: viena - įsigyti Britanijos pilietybę, nes rezidento statusas tokią galimybę suteikia, o kita - persiregistruoti Sėslumo statusui. Rezidento pažymėjimas buvo išduotas, kol JK tebebuvo ES dalis. JK išstojus iš ES įsigalios nauja sistema, kuri bus taikoma JK gyventi liekantiems ES piliečiams“, – sako “Aldus Ltd” direktorius.

Informacijos netrūksta

Taigi, galvojantys, kad rezidento pažymėjimas nepraras galios ir JK išstojus iš ES, labai apsirinka. Ar tai reiškia, kad apie Sėslumo statusą lietuviams nepakanka informacijos?

Lietuvos ambasados Londone ministrė-patarėja Natalija Bacevičienė teigia, kad ambasada Londone jau nuo praeitų metų pavasario užsiima aktualios informacijos Lietuvos piliečiams apie jų teises po “Brexit” sklaida.

„Dar 2018 m. kovą ambasados interneto svetainėje įvedė specialią rubriką “Dėl ES piliečių teisių JK”, taip pat „bėgančią“ eilutę „Informacija dėl ES piliečių teisių po “Brexit”.
Mūsų ambasada nuo 2018 m. kovo nuolat primena čia gyvenantiems piliečiams, kad pateikiant prašymą dėl sėslumo statuso, reikės pateikti ir galiojantį asmens tapatybės dokumentą. Šių metų pradžioje, konstatavus ženkliai išaugusį Lietuvos piliečių, besikreipiančių į ambasadą dėl negaliojančio Lietuvos paso ar asmens tapatybės kortelės (ATK) keitimo, ambasada ėmėsi atitinkamų priemonių: kelis mėnesius šeštadieniais buvo vykdomas piliečių priėmimas, įsteigtos dvi naujos raštvedžių (konsulinės funkcijos) pareigybės, buvo prailgintas priėmimo dėl pasų ar ATK laikas, buvo surengtos eilinės konsulinės misijos Šiaurės Airijoje (Portadaunas) ir Škotijoje (Glazgas), taip pat dvi papildomos konsulinės misijos Kings Line ir Lidse“ – sako N. Bacevičienė.

JK Vyriausybė skyrė tikslines lėšas – beveik 9 mln. GBP – padėti JK gyvenantiems pažeidžiamiems asmenims pateikti prašymus sėslumo statusui. Nevyriausybinės ar bendruomeninės organizacijos galėjo dalyvauti konkurse, kad gautų apmokymą ir paramą padėti problemų turintiems žmonėms.

Pasinaudojant JK vyriausybės parama Lenkų socialinio ir kultūros centro patalpose Hamersmite (238-246 King Street, W6 0RF) pradėjo veikti Sėslumo Statuso Rytų Europiečiams centras, suteikiantis nemokamas konsultacijas žmonėms su negalia ar ilgalaikėmis sveikatos problemomis, vyresnio amžiaus asmenims, benamiams, šiuolaikinės vergovės ar smurto namuose aukoms, romams bei kitiems pažeidžiamiems asmenims iš Rytų Europos.

Lietuvių bendruomenės atstovai tyli

Ar JK lietuvių bendruomenė turi galimybių padėti ar suteikti konsultacijas dėl sėslumo statuso čia gyvenantiems pažeidžiamiems tautiečiams tinklapiui Anglija.lt sužinoti nepavyko. Bendruomenės el paštas info@jklb.org neveikia, o bendruomenės pirmininkė Dalia Asanavičiūtė į jai asmeniniu el. pašto adresu nusiųstus klausimus neatsakė. Nėra net galimybių sužinoti, kur pagalbos reikalingus tautiečius būtų galima nukreipti.

Anglija.ltiš neformalių šaltinių sužinojo, jog bent pora psichinės sveikatos problemų turinčių Anglijos lietuvių kreipėsi į advokatus, kad šie padėtų užsiregistruoti sėslumo statusui.

JK Vyriausybė tvirtina, kad iki 2020 m. gruodžio 31 d., JK gyvenantys ES piliečiai turės tokias pat sąlygas kaip ir ir dabar, net jeigu įvyks “kietasis” “Brexit”, t.y. be sutarties su Europos Sąjunga. Tačiau jau dabar registruojantis pas gydytoją, pereinant į kitą darbą arba tiesiog kertant sieną ES piliečiai vis dažniau išgirsta klausimą, koks yra jų statusas JK.

Registracija sėslumo statusui vyksta čia: https://bit.ly/2trb9PZ

Užsiregistruoti nesunku. Šio straipsnio autorė sėkmingai išbandė šį procesą. Jeigu registracijos metu susidūrėte su problemomis, pasidalinkite patirtimi komentaruose. Galbūt tai padės kitiems tautiečiams išvengti nesklandumų.

Zita Čepaitė, Anglija.lt

 (Komentarų: 1)

Susiję straipsniai:

Susiję straipsniai: