Britas tiesia pagalbos ranką emigrantams iš Lietuvos - Anglija.lt
 

Britas tiesia pagalbos ranką emigrantams iš Lietuvos 

Per keliolika pastarųjų metų šimtai tūkstančių lietuvių emigravo į Britaniją. Tačiau, pasirodo, vyksta ir atvirkštinis procesas! Vienas į Lietuvą emigravęs britas portalui Anglija.lt atsiuntė laišką, kuriame pateikia patarimus emigrantams, siekiantiems įsitvirtinti Jungtinėje Karalystėje, susirasti darbą ir saugiai gyventi.

Darbas užsienyje gali atrodyti kaip nuotykis, bet daugeliu atvejų tai yra finansinė būtinybė. Daugeliui praeityje pasisekė, bet, deja, kai kam teko susidurti su sunkumais nevieną kartą. Šiuolaikiniame pasaulyje tėra tik keli laimingi loterijos bilietai, kai situacijas valdo pasaulio recesija. Dar prireiks 3-5 metų, kad situacija stabilizuotus. Yra būtina pasiruošti gyventi ir dirbti saugiai kitoje šalyje. Turite ištyrinėti padėtį prieš išvykdami, kad išvengti sudėtingų situacijų. Kai kurie darbdaviai, šeimininkai ir nusikaltėliai naudojasi migrantais dėl naudos jiems patiems. Mes negalime pakeisti praeities, bet mes galime padėti migrantams būti saugiems ateityje. Jūs galite susidurti su sunkumais. Daugelis jaunų ir kvalifikacijos neturinčių žmonių negavo darbo ir jiems teko susidurti su JK policija arba dėl savo elgesio arba dėl nusikaltimų kad išgyventų. Jei įmanoma - aplankykite pasirinktą šalį, kurioje žadate ieškoti darbo. Susisiekite su kitais migrantais ir surinkite kaip įmanoma daugiau informacijos. Klauskite apie teigiamus ir neigiamus dalykus. Sužinokite kiek viskas kainuoja: kelionė į darbą, maistas, būstas. Išstudijuokite visus tinklalapius, nurodytus šiame straipsnyje. Nestatykite savęs į pavojų!

Ko man reikia?
1. Žinių - anglų kalba, papročiai, kaip susirasti darbą,supratimo apie JK veikiančią sistemą. https://www.gov.uk/
2. Brandos, blaivaus proto, tradicinių vertybių.
3. Įgūdžių, darbo patirties, CV anglų kalba.
4. Paramos ir kontaktų JK ir namuose.
5. Mobilaus telefono.
6. Pinigų. Daugelis atvažiuoja vos su 200 eurų, tačiau rekomenduojame turėti ne mažiau nei 500 eurų.
7. Užrašus su savo tyrinėjimais.
8. Priėjimą prie interneto.
9. Gero darbo pasiūlymą.
10. Pasiūlymą dėl būsto.

Ką daryti atvykus?
Eikite į saugią vietą. Venkite žmonių, kurie siūlo darbą autobusų ir geležinkelio stotyse, oro uostuose. Pasakykite šeimos nariams ir draugams, kur jūs esate kiekvieną dieną. Užsiregistruokite Lietuvos ambasadoje Londone arba vietinėje katalikų bažnyčioje. Taip pat užsiregistruokite gauti Valstybinį draudimą vietiniame darbo centre JK arba per darbdavį.

Darbo paieška
Darbo rinka JK yra labai konkurencinga, nes laisvų darbo vietų yra mažiau nei atvykstančių migrantų. Jau yra bedarbių tarp Lenkijos ir kitų šalių migrantų. Daugelis darbų gali būti sezoniški, pavyzdžiui, mažmeninė prekyba Kalėdų laikotarpiu, vasaros turizmas arba derliaus nuėmimas ūkiuose. Nėra jokios garantijos, kad surasite pastovų darbą. Daugelis darbų yra per įdarbinimo agentūras, kurios samdo darbuotojus laikinai. Yra kompanijų, kurios išnaudoja migrantus ir elgiasi kaip su darbo vergais. Ir vis tik yra daug gerų kompanijų, kurios įdarbina migrantus.

Kaip susirasti darbą?
1. Įdarbinimo agentūros, kurios yra įsikūrusios miesto centre.
2. Paieška Google sistemoje - įveskite darbo pavadinimą. Sistema pateiks keletą internetinių darbo puslapių.
3. Internetiniai darbo skelbimų puslapiai / vietiniai laikraščiai.
4. Vyriausybės Darbo centras - https://www.gov.uk
5. Kiti migrantai.

Keletas darbų nekvalifikuotiems migrantams
Fabrikai: surinkimas ir pakavimas, mėsos apdirbimas, darbas sandėliuose, maisto gamyba, valymas, derliaus nuėmimas.

Pavojai
1. Niekada nepriimkite darbo pasiūlymo prieš išvykstant, nebent 100 procentų žinote, kad darbas yra teisėtas. Dažnai jauniems žmonėms pažadamas darbas viešbučiuose, viešajame maitinime, mažmeninėje prekyboje, baruose ar krašto pramonėje. Kai jie atvyksta į JK ir susitinka savo naują darbdavį, jis atima ID kortelę ir priverčia dirbti sekso versle arba labai blogomis darbo sąlygomis pramonėje. JK policija išgelbsti 50-100 rytų europiečių per mėnesį iš gaujų, užsiimančių žmonių prekyba.

2. Nedirbkite pas neregistruotus darbdavius. Jie apgaus jus, paims jūsų pinigus, privers dirbti po 15 val per dieną. Jūs būsite bauginami, šantažuojami ir priversti dirbti vergoviškomis darbo sąlygomis. Jie gali būti anglai, lenkai, lietuviai ir t.t. Maisto pramonė turi labai daug blogų darbų, kur žmonės yra išnaudojami.

3. Kai kurie darbdaviai nepasirūpins tinkamu mokymu, saugos drabužiais ir įranga. Jūs pakliūsite į pavojų, kad padidintumėte jų pelną.
Dažnai migrantai būna rimtai sužeisti darbe.

4. Nemokėkite jokio pradinio mokesčio, kad gauti darbą. Jūs būsite išnaudojami, nemokėkite pinigų dėl leidimo dirbti ar už dokumentus. Rytinės Anglijos vietovės nuo Lincolnshire iki Kento yra žinomos savo verbavimo agentūromis, kurios yra susijusios su negailestingais darbdaviais.

5. Atvykdami venkite žmonių Viktorijos autobusų stotyje Londone, geležinkelio stotyse ir oro uostuose, kurie siūlo darbą ir būstą.

6. Nedirbkite ilgų darbo valandų už maža atlygį. Vidutiniškai darbo savaitė JK trunka 42 val. Minimalus darbo atlyginimas - £6.19 už valandą. Jei jus išnaudoja - kreipkitės tuoj pat į policiją, savivaldybę ar ambasadą kol situacija nepasidarė dar sudėtingesnė.

Teisė dirbti saugioje aplinkoje
Paskaitykite http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucitizens/.
Saugos ir sveikatos darbe įstatymas apima visų darbų reglamentavimą.
http://www.hse.gov.uk/migrantworkers/lithuanian/index.htm
Visais jūsų saugos apmokymų aspektais turi pasirūpinti jūsų darbdavys. Turite būti apmokyti kaip naudoti bet kokią mašiną. Jei ne - jūsų darbdavys yra atsakingas pagal įstatymą. Nepakanka 1 val. informacijos saugos klausimais, o taip pat ši informacija turėtų būti pateikta jūsų gimtąja kalba, jei nesuprantate angliškai. Kai kurie reglamentavimai: Pavojingų sveikatai medžiagų kontrolė (COSSH), Asmeninės apsaugos priemonės (PPE), Priešgaisrinė sauga, Šlifuojamuju medžiagų reglamentavimas, Fizinio rankų darbo, Triukšmo reguliavimas. Tai galima rasti https://www.hse.gov.uk. Jei dėl ko nors abejojate - klauskite ir gaukite pagalbą. Jūs turite teisę būti apsaugoti darbo vietoje. Migrantų skaičius, kurie buvo sužeisti darbe, yra didesnis nei JK piliečių.

Apmokėjimas/atlyginimas
Šiuo metu valstybinis minimalus atlyginimas yra 6.19 £ per valandą. Nesutikite dirbti už mažiau vien todėl, kad jūs esate iš Rytų Europos. Kad galėtumėte dirbti legaliai, jums reikalingas JK Valstybinio draudimo numeris. Mokėkite pajamų mokesčio ir valstybinio draudimo įnašus. Pirmi 146 svarai per savaitę yra neapmokestinami. Kita pajamų dalis yra apmokestinama 20%. Taip pat turite mokėti 10% valstybiniam draudimui. Negali būti jokių kitų išskaičiavimų iš jūsų atlyginimo. Turite gauti lapelį, kuriame bus visos jūsų atlyginimo detalės, išskaičiavimai, jūsų vardas ir valstybinio draudimo numeris. Darbdavys neturi teisės išskaičiuoti daugiau pinigų. Apsauginiai drabužiai darbe yra nemokami pagal įstatymą. Jums reikės banko sąskaitos, kad gauti legalų atlyginimą. Tam reikia paso ar ID kortelės ir adreso patvirtinimo JK (būsto nuomos sutartis). Pasiskaičiuoti ar atlyginimas apskaičiuotas teisingai galima http://www.iknowtax.com/
Jei jums yra mokama čekiu, o ne per banko sąskaitą- prarasite 12%, kai norėsite jį išgryninti.

Sveikatos apsauga
Negali būti jokių išskaičiavimų jūsų sveikatos priežiūrai, nebent turite privatų sveikatos draudimą. Vaistinei reikia mokėti nustatytą mokestį už visus išrašytus vaistus. Kad gauti nemokamą sveikatos priežiūrą reikia užsiregistruoti pas vietinį bendrosios praktikos specialistą (GP) arba Sveikatos centre. Ligoninės teikia skubią pagalbą. Jei reikia kitų ligoninės paslaugų jums reikia kreiptis pas gydytoją Sveikatos centre.

Diskriminacija
Elgesys su visais darbininkai turi būti vienodas nepaisant etninių skirtumų. Jūs turite savo teises pagal Lygių teisių aktą ir ES Žmogaus teisių įstatymą. JK yra daugiakultūrinė šalis ir čia yra rimtai žiūrima į bet kokius diskriminacijos atvejus. Praneškite Lygių galimybių skyriui savivaldybėje apie problemas. Anglai labai mažai žino apie Baltijos ar Rytų Europos šalis ir jų žmones. Egzistuoja labai šališka ir nepalanki nuomonė, kuri yra labai panaši į įžeidinėjimus. Nėra jokios sistemos, kuri padėtų JK gyventojams suprasti rytų europiečius. Likite visada mandagūs. Venkite alkoholio ir švęskite savo bendruomenėje, bet jokiu būdu ne viešoje vietoje.

Būsto paieška
Yra pigiau nuomotis kambarį arba namą su kitais migrantais. Rekomenduojame nuomotis būstą su savo tautybės piliečiais, nes kai susimaišo kultūros gali kilti problemų. Protingiausia pirmam kartui būtų išsinuomoti kambarį. Venkite nelegalių būsto nuomos agentų.

Kur ieškoti:
www.rightmove.co.uk, www.spareroom.co.uk, miesto nekilnojamo turto ir būsto nuomos agentūros, kiti migrantai, skelbimų lentose internete ir prekybos centruose, laikraščių skelbimuose.

Priklausomai nuo vietovės nuomos kaina gali būti nuo 300 iki 1200 svarų per mėnesį už butą.
Nesutikite pasirašyti sutarties, kai už maklerio paslaugas ar sutarties atnaujinimą reikalaujama didelė suma net iki 500 svarų. Sutarties atnaujinimo mokestis neturėtų būti didesnis nei 50 svarų. Agentūros jau gavo pinigus iš būsto savininkų už nuomininko suradimą ir priežiūrą. Nuomos sutartys dažniausiai yra pasirašomos 6 mėnesiams. Neleiskite, kad jumis naudotus, venkite skurdžių ir nežmoniškų sąlygų.

Pavyzdys: mėnesiui reikalinga suma gyvenimui (2 žm.)
Kambario nuoma gerame name - 300-400 svarų, maistas - 250 svarų, kitos išlaidos - 100 svarų.
Mažo buto nuoma ir mokesčiai už komunalines paslaugas - 800 svarų, maistas - 250 svarų, kitos išlaidos - 100 svarų.

Saugumo atmintinė:
1. Kas žino kur aš esu ir ką veikiu?
2. Ar man patinka mano darbas ir būstas?
3. Ar aš jaučiuosi nesaugus? Ar jaučiuosi išnaudojamas?
4. Ar gerbiamos mano teisės?
5. Ar man moka pakankamai?
6. Ar aš jaučiausi saugesnis Lietuvoje?
7. Niekada niekam neduokite paso ar ID kortelės. Pasiimkite fotokopijų su savimi.

Informacija ir parama:
Tavo teisės/ JK pasienio agentūra http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/
Sveikatos ir saugos vykdomasis organas http://www.hse.gov.uk/
http://www.hse.gov.uk/migrantworkers/lithuanian/index.htm
Įvykus nelaimei skambinkite policijai 999, 101 - avarijos atveju [url]http://www.police.uk/[url]
Vietinė savivaldybė - suraskite savo miesto savivaldybės kontaktus įvairiai informacijai.
Socialinės tarnybos ir sveikatos apsauga - http://www.dh.gov.uk/en/index.htm
Sveikatos centras ir gydytojas - ten kur esate užsiregistravęs.
Užimtumo teisės - http://www.tuc.org.uk/index.cfm
Patarimų gyventojams biuras - http://www.citizensadvice.org.uk/
Lietuvos Ambasada JK - http://www.lithuanianembassy.co.uk/
Migracijos departamentas Vilniuje - http://www.migracija.lt/index.php?684419648
Policijos tyrimų skyrius Vilniuje - http://www.policija.lt/
Vidaus reikalų ministerija - http://www.vrm.lt/go.php/eng/Lietuviskai
Vietovės kur gyvenate policija - http://www.police.uk/
Darbas, pensijos, pašalpos - http://www.dwp.gov.uk/
Atlyginimo apskaičiavimas - http://www.iknowtax.com
http://www.myukinfo.com/en
Draugai JK.
Šeima ir draugai Lietuvoje.
Vietinė katalikų bažnyčia.
Katalikų bažnyčia Lietuvoje.

Galite užduoti klausimus šio straipsnio autoriui, siųsti informaciją ir pranešimus elektroniniu paštu nigeldeo@gmail.com

*Kalba netaisyta

Per keliolika pastarųjų metų šimtai tūkstančių lietuvių emigravo į Britaniją. Tačiau, pasirodo, vyksta ir atvirkštinis procesas! Vienas į Lietuvą emigravęs britas portalui Anglija.lt atsiuntė laišką, kuriame pateikia patarimus emigrantams, siekiantiems įsitvirtinti Jungtinėje Karalystėje, susirasti darbą ir saugiai gyventi.

Darbas užsienyje gali atrodyti kaip nuotykis, bet daugeliu atvejų tai yra finansinė būtinybė. Daugeliui praeityje pasisekė, bet, deja, kai kam teko susidurti su sunkumais nevieną kartą. Šiuolaikiniame pasaulyje tėra tik keli laimingi loterijos bilietai, kai situacijas valdo pasaulio recesija. Dar prireiks 3-5 metų, kad situacija stabilizuotus. Yra būtina pasiruošti gyventi ir dirbti saugiai kitoje šalyje. Turite ištyrinėti padėtį prieš išvykdami, kad išvengti sudėtingų situacijų. Kai kurie darbdaviai, šeimininkai ir nusikaltėliai naudojasi migrantais dėl naudos jiems patiems. Mes negalime pakeisti praeities, bet mes galime padėti migrantams būti saugiems ateityje. Jūs galite susidurti su sunkumais. Daugelis jaunų ir kvalifikacijos neturinčių žmonių negavo darbo ir jiems teko susidurti su JK policija arba dėl savo elgesio arba dėl nusikaltimų kad išgyventų. Jei įmanoma - aplankykite pasirinktą šalį, kurioje žadate ieškoti darbo. Susisiekite su kitais migrantais ir surinkite kaip įmanoma daugiau informacijos. Klauskite apie teigiamus ir neigiamus dalykus. Sužinokite kiek viskas kainuoja: kelionė į darbą, maistas, būstas. Išstudijuokite visus tinklalapius, nurodytus šiame straipsnyje. Nestatykite savęs į pavojų!

Ko man reikia?
1. Žinių - anglų kalba, papročiai, kaip susirasti darbą,supratimo apie JK veikiančią sistemą. https://www.gov.uk/
2. Brandos, blaivaus proto, tradicinių vertybių.
3. Įgūdžių, darbo patirties, CV anglų kalba.
4. Paramos ir kontaktų JK ir namuose.
5. Mobilaus telefono.
6. Pinigų. Daugelis atvažiuoja vos su 200 eurų, tačiau rekomenduojame turėti ne mažiau nei 500 eurų.
7. Užrašus su savo tyrinėjimais.
8. Priėjimą prie interneto.
9. Gero darbo pasiūlymą.
10. Pasiūlymą dėl būsto.

Ką daryti atvykus?
Eikite į saugią vietą. Venkite žmonių, kurie siūlo darbą autobusų ir geležinkelio stotyse, oro uostuose. Pasakykite šeimos nariams ir draugams, kur jūs esate kiekvieną dieną. Užsiregistruokite Lietuvos ambasadoje Londone arba vietinėje katalikų bažnyčioje. Taip pat užsiregistruokite gauti Valstybinį draudimą vietiniame darbo centre JK arba per darbdavį.

Darbo paieška
Darbo rinka JK yra labai konkurencinga, nes laisvų darbo vietų yra mažiau nei atvykstančių migrantų. Jau yra bedarbių tarp Lenkijos ir kitų šalių migrantų. Daugelis darbų gali būti sezoniški, pavyzdžiui, mažmeninė prekyba Kalėdų laikotarpiu, vasaros turizmas arba derliaus nuėmimas ūkiuose. Nėra jokios garantijos, kad surasite pastovų darbą. Daugelis darbų yra per įdarbinimo agentūras, kurios samdo darbuotojus laikinai. Yra kompanijų, kurios išnaudoja migrantus ir elgiasi kaip su darbo vergais. Ir vis tik yra daug gerų kompanijų, kurios įdarbina migrantus.

Kaip susirasti darbą?
1. Įdarbinimo agentūros, kurios yra įsikūrusios miesto centre.
2. Paieška Google sistemoje - įveskite darbo pavadinimą. Sistema pateiks keletą internetinių darbo puslapių.
3. Internetiniai darbo skelbimų puslapiai / vietiniai laikraščiai.
4. Vyriausybės Darbo centras - https://www.gov.uk
5. Kiti migrantai.

Keletas darbų nekvalifikuotiems migrantams
Fabrikai: surinkimas ir pakavimas, mėsos apdirbimas, darbas sandėliuose, maisto gamyba, valymas, derliaus nuėmimas.

Pavojai
1. Niekada nepriimkite darbo pasiūlymo prieš išvykstant, nebent 100 procentų žinote, kad darbas yra teisėtas. Dažnai jauniems žmonėms pažadamas darbas viešbučiuose, viešajame maitinime, mažmeninėje prekyboje, baruose ar krašto pramonėje. Kai jie atvyksta į JK ir susitinka savo naują darbdavį, jis atima ID kortelę ir priverčia dirbti sekso versle arba labai blogomis darbo sąlygomis pramonėje. JK policija išgelbsti 50-100 rytų europiečių per mėnesį iš gaujų, užsiimančių žmonių prekyba.

2. Nedirbkite pas neregistruotus darbdavius. Jie apgaus jus, paims jūsų pinigus, privers dirbti po 15 val per dieną. Jūs būsite bauginami, šantažuojami ir priversti dirbti vergoviškomis darbo sąlygomis. Jie gali būti anglai, lenkai, lietuviai ir t.t. Maisto pramonė turi labai daug blogų darbų, kur žmonės yra išnaudojami.

3. Kai kurie darbdaviai nepasirūpins tinkamu mokymu, saugos drabužiais ir įranga. Jūs pakliūsite į pavojų, kad padidintumėte jų pelną.
Dažnai migrantai būna rimtai sužeisti darbe.

4. Nemokėkite jokio pradinio mokesčio, kad gauti darbą. Jūs būsite išnaudojami, nemokėkite pinigų dėl leidimo dirbti ar už dokumentus. Rytinės Anglijos vietovės nuo Lincolnshire iki Kento yra žinomos savo verbavimo agentūromis, kurios yra susijusios su negailestingais darbdaviais.

5. Atvykdami venkite žmonių Viktorijos autobusų stotyje Londone, geležinkelio stotyse ir oro uostuose, kurie siūlo darbą ir būstą.

6. Nedirbkite ilgų darbo valandų už maža atlygį. Vidutiniškai darbo savaitė JK trunka 42 val. Minimalus darbo atlyginimas - £6.19 už valandą. Jei jus išnaudoja - kreipkitės tuoj pat į policiją, savivaldybę ar ambasadą kol situacija nepasidarė dar sudėtingesnė.

Teisė dirbti saugioje aplinkoje
Paskaitykite http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucitizens/.
Saugos ir sveikatos darbe įstatymas apima visų darbų reglamentavimą.
http://www.hse.gov.uk/migrantworkers/lithuanian/index.htm
Visais jūsų saugos apmokymų aspektais turi pasirūpinti jūsų darbdavys. Turite būti apmokyti kaip naudoti bet kokią mašiną. Jei ne - jūsų darbdavys yra atsakingas pagal įstatymą. Nepakanka 1 val. informacijos saugos klausimais, o taip pat ši informacija turėtų būti pateikta jūsų gimtąja kalba, jei nesuprantate angliškai. Kai kurie reglamentavimai: Pavojingų sveikatai medžiagų kontrolė (COSSH), Asmeninės apsaugos priemonės (PPE), Priešgaisrinė sauga, Šlifuojamuju medžiagų reglamentavimas, Fizinio rankų darbo, Triukšmo reguliavimas. Tai galima rasti https://www.hse.gov.uk. Jei dėl ko nors abejojate - klauskite ir gaukite pagalbą. Jūs turite teisę būti apsaugoti darbo vietoje. Migrantų skaičius, kurie buvo sužeisti darbe, yra didesnis nei JK piliečių.

Apmokėjimas/atlyginimas
Šiuo metu valstybinis minimalus atlyginimas yra 6.19 £ per valandą. Nesutikite dirbti už mažiau vien todėl, kad jūs esate iš Rytų Europos. Kad galėtumėte dirbti legaliai, jums reikalingas JK Valstybinio draudimo numeris. Mokėkite pajamų mokesčio ir valstybinio draudimo įnašus. Pirmi 146 svarai per savaitę yra neapmokestinami. Kita pajamų dalis yra apmokestinama 20%. Taip pat turite mokėti 10% valstybiniam draudimui. Negali būti jokių kitų išskaičiavimų iš jūsų atlyginimo. Turite gauti lapelį, kuriame bus visos jūsų atlyginimo detalės, išskaičiavimai, jūsų vardas ir valstybinio draudimo numeris. Darbdavys neturi teisės išskaičiuoti daugiau pinigų. Apsauginiai drabužiai darbe yra nemokami pagal įstatymą. Jums reikės banko sąskaitos, kad gauti legalų atlyginimą. Tam reikia paso ar ID kortelės ir adreso patvirtinimo JK (būsto nuomos sutartis). Pasiskaičiuoti ar atlyginimas apskaičiuotas teisingai galima http://www.iknowtax.com/
Jei jums yra mokama čekiu, o ne per banko sąskaitą- prarasite 12%, kai norėsite jį išgryninti.

Sveikatos apsauga
Negali būti jokių išskaičiavimų jūsų sveikatos priežiūrai, nebent turite privatų sveikatos draudimą. Vaistinei reikia mokėti nustatytą mokestį už visus išrašytus vaistus. Kad gauti nemokamą sveikatos priežiūrą reikia užsiregistruoti pas vietinį bendrosios praktikos specialistą (GP) arba Sveikatos centre. Ligoninės teikia skubią pagalbą. Jei reikia kitų ligoninės paslaugų jums reikia kreiptis pas gydytoją Sveikatos centre.

Diskriminacija
Elgesys su visais darbininkai turi būti vienodas nepaisant etninių skirtumų. Jūs turite savo teises pagal Lygių teisių aktą ir ES Žmogaus teisių įstatymą. JK yra daugiakultūrinė šalis ir čia yra rimtai žiūrima į bet kokius diskriminacijos atvejus. Praneškite Lygių galimybių skyriui savivaldybėje apie problemas. Anglai labai mažai žino apie Baltijos ar Rytų Europos šalis ir jų žmones. Egzistuoja labai šališka ir nepalanki nuomonė, kuri yra labai panaši į įžeidinėjimus. Nėra jokios sistemos, kuri padėtų JK gyventojams suprasti rytų europiečius. Likite visada mandagūs. Venkite alkoholio ir švęskite savo bendruomenėje, bet jokiu būdu ne viešoje vietoje.

Būsto paieška
Yra pigiau nuomotis kambarį arba namą su kitais migrantais. Rekomenduojame nuomotis būstą su savo tautybės piliečiais, nes kai susimaišo kultūros gali kilti problemų. Protingiausia pirmam kartui būtų išsinuomoti kambarį. Venkite nelegalių būsto nuomos agentų.

Kur ieškoti:
www.rightmove.co.uk, www.spareroom.co.uk, miesto nekilnojamo turto ir būsto nuomos agentūros, kiti migrantai, skelbimų lentose internete ir prekybos centruose, laikraščių skelbimuose.

Priklausomai nuo vietovės nuomos kaina gali būti nuo 300 iki 1200 svarų per mėnesį už butą.
Nesutikite pasirašyti sutarties, kai už maklerio paslaugas ar sutarties atnaujinimą reikalaujama didelė suma net iki 500 svarų. Sutarties atnaujinimo mokestis neturėtų būti didesnis nei 50 svarų. Agentūros jau gavo pinigus iš būsto savininkų už nuomininko suradimą ir priežiūrą. Nuomos sutartys dažniausiai yra pasirašomos 6 mėnesiams. Neleiskite, kad jumis naudotus, venkite skurdžių ir nežmoniškų sąlygų.

Pavyzdys: mėnesiui reikalinga suma gyvenimui (2 žm.)
Kambario nuoma gerame name - 300-400 svarų, maistas - 250 svarų, kitos išlaidos - 100 svarų.
Mažo buto nuoma ir mokesčiai už komunalines paslaugas - 800 svarų, maistas - 250 svarų, kitos išlaidos - 100 svarų.

Saugumo atmintinė:
1. Kas žino kur aš esu ir ką veikiu?
2. Ar man patinka mano darbas ir būstas?
3. Ar aš jaučiuosi nesaugus? Ar jaučiuosi išnaudojamas?
4. Ar gerbiamos mano teisės?
5. Ar man moka pakankamai?
6. Ar aš jaučiausi saugesnis Lietuvoje?
7. Niekada niekam neduokite paso ar ID kortelės. Pasiimkite fotokopijų su savimi.

Informacija ir parama:
Tavo teisės/ JK pasienio agentūra http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/
Sveikatos ir saugos vykdomasis organas http://www.hse.gov.uk/
http://www.hse.gov.uk/migrantworkers/lithuanian/index.htm
Įvykus nelaimei skambinkite policijai 999, 101 - avarijos atveju [url]http://www.police.uk/[url]
Vietinė savivaldybė - suraskite savo miesto savivaldybės kontaktus įvairiai informacijai.
Socialinės tarnybos ir sveikatos apsauga - http://www.dh.gov.uk/en/index.htm
Sveikatos centras ir gydytojas - ten kur esate užsiregistravęs.
Užimtumo teisės - http://www.tuc.org.uk/index.cfm
Patarimų gyventojams biuras - http://www.citizensadvice.org.uk/
Lietuvos Ambasada JK - http://www.lithuanianembassy.co.uk/
Migracijos departamentas Vilniuje - http://www.migracija.lt/index.php?684419648
Policijos tyrimų skyrius Vilniuje - http://www.policija.lt/
Vidaus reikalų ministerija - http://www.vrm.lt/go.php/eng/Lietuviskai
Vietovės kur gyvenate policija - http://www.police.uk/
Darbas, pensijos, pašalpos - http://www.dwp.gov.uk/
Atlyginimo apskaičiavimas - http://www.iknowtax.com
http://www.myukinfo.com/en
Draugai JK.
Šeima ir draugai Lietuvoje.
Vietinė katalikų bažnyčia.
Katalikų bažnyčia Lietuvoje.

Galite užduoti klausimus šio straipsnio autoriui, siųsti informaciją ir pranešimus elektroniniu paštu nigeldeo@gmail.com

*Kalba netaisyta

 (Komentarų: 23)

Susiję straipsniai:

Susiję straipsniai: