Nelegalūs lietuviški vaistai Anglijoje – visi žino, bet nieko nedaro - Anglija.lt
 

Nelegalūs lietuviški vaistai Anglijoje – visi žino, bet nieko nedaro 

Vieša paslaptis tarp Anglijos lietuvių – vaistai iš Lietuvos pardavinėjami lietuviško maisto ir interneto parduotuvėse. Anglija.lt domėjosi, kokios pasekmės gali grėsti perkant ir platinant šiuos vaistus, ir kaip į tai reaguoja Lietuvos institucijos.

Vaistai – iš bemokslių ir beraščių

Jei gyveni Anglijoje ir bent kartais apsilankai lietuviško maisto prekių parduotuvėse, turbūt esi pastebėjęs, kad kai kuriose iš jų gali įsigyti ne tik lietuviškos duonos bei dešros, bet ir vaistų.

Dar lengviau įsigyti medikamentų iš Lietuvos galima internetu, per svetaines ir socialinius puslapius, skirtus JK gyvenantiems lietuviams. Tačiau ar turi šios parduotuvės teisę platinti vaistus ir ar saugu iš ten pirkti?

Kategorišką atsakymą į šį Anglija.lt klausimą pateikė Lietuvos ir JK vaistininkas Anatolijus Kostiukevičius. Anot jo, nė viena lietuviško maisto prekių parduotuvė Anglijoje ar interneto parduotuvė negali parduoti vaistų Anglijos rinkai.

„Tai nelegali prekyba“, – tikino vaistininkas. - „Vaistas turi būti registruotas JK, kad jį būtų galima platinti šioje šalyje. Šiuo atveju vaistų pakuotės – lietuviškos. Tam, kad būtų galima tiekti vaistus tokiomis pakuotėmis į šią rinką, reikia turėti paralelinio vaistų importo licenciją. Pasakykite, kas ją turi? Net maisto papildai, kuriais prekiauti nereikia leidimų, turi turėti lipduką anglų kalba su trumpu preparato aprašymu. O ką mes matome lietuviškose parduotuvėse? Šalia maisto prekių vyksta prekyba receptiniais vaistais! Drąsūs tie lietuvaičiai – gyvena svetimoje šalyje ir nepaiso tvarkos“, – tautiečių įžūlumu stebėjosi A. Kostiukevičius.

Anot Anatolijaus, ši problema Anglijos lietuvių bendruomenėje egzistuoja jau ilgą laiką. „Anksčiau ar vėliau ši problema bus išspręsta. Aš, baigęs farmacijos mokslus, turintis 25 metų stažą, negaliu ramiai žiūrėti, kai bemoksliai, beraščiai užsiiminėja šiuo verslu, kai net nežino, kas yra vaistas. Kaip gali tokie, tris klases baigę, kurie neturi jokio supratimo, kas yra vaistas, užsiimti vaistų platinimu? „Pseudofarmacininkai“ internete pardavinėja psichotropinius vaistus, antibiotikus – tai ne tik problema, tai kriminalas“, – teigė A. Kostiukevičius.

Vaistai į JK – kompensuoti iš Lietuvos biudžeto?

Anatolijui Kostiukevičiui taip pat įtartinai atrodo tai, kad kai kurie vaistai internetu lietuviams parduodami pigiau, nei jie kainuoja Lietuvos vaistinėse. Vaistininkas išrinko keletą pavyzdžių iš lietuviškus vaistus Anglijos lietuviams platinančios svetainės ir palygino jų kainas su oficialiomis kainomis, nurodomomis Vaistai.lt.

„Antibiotikas „Ospamox“, receptinis kompensuojamas vaistas, Lietuvoje kainuoja 12,61 lito, čia parduodamas už 10,99 svarų. Tačiau receptinis kompensuojamas vaistas „Cavinton Forte“, Lietuvoje kainuojantis 22,40 Lt, JK parduodamas tik už 3,99 £. Jei brangiau parduoda, suprantu, daro „biznį“. Tačiau čia pavyzdys, kaip vaistas parduodamas pigiau negu pirktas! Tai reiškia, kad jis buvo kompensuotas iš Lietuvos ligonių kasų ir atvežtas čia antriniam pardavimui“, – vardijo A. Kostiukevičius.

Anglija.lt susisiekus su interneto parduotuve, platinančia vaistus, ir pasiteiravus, ar jie turi licenciją užsiimti vaistų prekyba Anglijoje, atsakymo negavome. Vaistinės registracijos numerio, kaip reikalauja JK Farmacijos Taryba (angl. „General Pharmaceutical Council“), puslapyje taip pat nėra.

Nelegalūs medikamentai – didelė rizika

A. Kostiukevičius įspėjo, kad nelegaliai platinamus medikamentus perkantys žmonės rizikuoja savo sveikata ir gyvybe. „Pirmiausia, kaip žinoti, kur tas vaistas laikomas, kaip atvežtas, ar su dešromis ir silkėmis bagažinėje? Jei nelegaliai vežamas, tai kur slepiamas? Benzino bake? Padangoje? Kiekvienam vaistui yra nustatytas laikymo temperatūros režimas. Ar beliko vaisto aktyviosios medžiagos, jei vaistą vežė bagažinėje per karščiausias metų dienas?“, – svarstė vaistininkas ir pridūrė, kad nuo vaisto iki nuodo – vienas žingsnis.

„Lietuviai sugalvojo – jei dešrų galima atsivežti, cigarečių galima, tai prie to paties ir vaistų pagriebia. Kiek matau atvejų, kai ateina ir pagalbos prašo jau „nusigydę“ žmonės, vartoję netinkamus vaistus, pirktus iš lietuviškais maisto produktais prekiaujančių parduotuvių. Tai kas jiems patarė tuos vaistus vartoti? Pardavėja maisto prekių parduotuvėje? Kokį išsilavinimą ji turi? Tik vaistininkas arba gydytojas gali patarti“, – kategoriškas buvo A. Kostiukevičius. – „Aš jau nešneku apie legalumą. Tokia savigyda priveda prie to, kad skubiai važiuojam gydytis į Lietuvą ir mokam pinigus“.

Išeitis – nepirkti nelegalių vaistų

Anot vaistininko, Lietuvos institucijos „nekontroliuoja šios situacijos“. A. Kostiukevičius kalbėjosi su Lietuvos komercijos rūmų JK ir ambasados atstovais, ir buvo informuotas, kad turėtų kreiptis į atitinkamas JK institucijas, kadangi prekyba vyksta šioje šalyje.

„Visi žino, kad tai vyksta, bet nieko negali padaryti. Yra oficialūs faktai – vaistai maisto prekių parduotuvėse, interneto tinklalapis su lietuviškais vaistais. Sako, tu teisus, reikia reaguoti. Bet kaip reaguoti? Man pradėti, asmeniškai? Ar aš vienas turiu eiti prieš vėjo malūnus kaip Don Kichotas? Mano profesinė pareiga – informuoti, kad tai yra negerai. Jei aš parašyčiau pranešimą į JK tarnybas, prasidėtų baudžiamosios bylos, eitų tikrinti kartu su policija“, – apie galimas pasekmes kalbėjo A. Kostiukevičius.

Anglija.lt pasiteiravo vaistininko, ar šis manantis, kad niekas dar nėra pranešęs apie tokią nelegalią prekybą lietuviškose parduotuvėse? „Ne, tikrai ne. Aišku, parduotuvių savininkai bijo, tačiau visi daro tą patį, todėl net konkurentai vieni apie kitus nepraneša. Ramiai gyvena, kol kas...“, – Anglija.lt sakė farmacininkas.

Anot A. Kostiukevičiaus, pradedant spręsti šią problemą, reikia „paprotinti“ tautiečius Anglijoje. „Aš, kaip vaistininkas, žinau, kas gali nutikti vartojant nelegaliai įsigytus vaistus. Tačiau nenoriu būti tų parduotuvių priešas numeris vienas. Mano pareiga informuoti apie tai, kad tie žmonės nesupranta, kokią žalą daro kitiems. Todėl kreipiuosi į sveiko proto, nuovokius žmones – nepirkite vaistų iš nelegalių platintojų. Vaistai nėra pigūs, nepasitikėkite tais, kurie parduoda pigiau. Nėra taip, kad sugalvojai ir valgai bet kokius vaistus. Žmonės, atsitokėkite, kreipkitės į specialistus, neikite į parduotuves, kur ant tos pačios lentynos pigesnė dešra ir pigesnis vaistas!“ – ragino vaistininkas.

VLK: vaistai Anglijoje – nekompensuojami

Valstybinės ligonių kasos (VLK) atstovė Lina Bučinskaitė nesutiko, kad Anglijoje platinami vaistai gali būti kompensuoti iš Lietuvos biudžeto. „Kiekvienas parduodamas vaistas gali būti ir kompensuojamas, ir nekompensuojamas. Jei vaistas būtų perkamas Lietuvoje ir pacientas turėtų kompensuojamųjų vaistų pasą, tuomet jis būtų kompensuojamas. Jei vaistą pirktų pacientas, kuris neturi teisės į kompensavimą, tuomet žmogui už jį susimokėti tektų visą kainą iš savo kišenės“, – teigė L. Bučinskaitė ir pridūrė, jog „šiuo metu nei viena el. parduotuvė-vaistinė nėra sudariusi sutarties su Lietuvos teritorinėmis ligonių kasomis, todėl internetu parduodami vaistai nėra kompensuojami Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis“.

„Anglijoje platinami vaistai lietuviškomis pakuotėmis nėra susiję su Lietuvoje kompensuojamais vaistais. Gali būti, kad šie vaistai yra skirti Lietuvos rinkai, tačiau Anglijoje lietuviams emigrantams juos internetu platina Lietuvos įmonės, kurios turi teisę verstis vaistų platinimu. Yra žmonių, kurie gyvena Anglijoje, bet nekalba angliškai ir jiems paprasčiau įsigyti vaistą lietuviškoje pakuotėje“, – šitaip lietuviškų vaistų platinimą Anglijos lietuviams vertino VLK atstovė.

L. Bučinskaitė įspėjo, jog prieš įsigyjant vaistą internetu, reikėtų „pasidomėti el. parduotuve, kur ji registruota, kiek laiko veikia, ar turi licenciją verstis tokia veikla“.

Pranešti JK vaistų kontrolės institucijoms

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos atstovė spaudai Delija Milašiūtė aiškino, jog informacija apie galimai neteisėtą prekybą vaistais turi būti pateikiama tokiai institucijai ir toje šalyje, kurioje tokia prekyba vaistais yra vykdoma. „Reikėtų kreiptis į JK institucijas (http://www.mhra.gov.uk), kurios galėtų nustatyti, ar tokia prekyba yra legali“, – informavo D. Milašiūtė.

„Mūsų nuomone, vaistinius preparatus vartoti įsigyjant be gydytojo paskyrimo nelegalioje prekyboje yra nesaugu, o asmenys, taip elgdamiesi, rizikuoja savo sveikata bei gali įsigyti vaistų falsifikatų. Taigi vaistas gali būti ne tik neveiksmingas, bet ir kenksmingas“, – įspėjo vaistų kontrolės tarnybos atstovė.

Ambasada pataria kreiptis į gydytoją

Anglija.lt susisiekė su Lietuvos Ambasada Didžiojoje Britanijoje ir pasiteiravo, ar jiems žinoma problema dėl nelegaliai platinamų vaistų. Ambasados atstovas Ričardas Ričkus priminė, kad medikamentus pardavinėjančios įmonės turi laikytis JK įstatymų.

„Jungtinėje Karalystėje vaistų prekybą reglamentuoja 1968 m. Medikamentų įstatymas „The Medicines Act 1968“, kuris numato tris vaistų grupių sąrašus: bendro naudojimo („general sales list“), vaistai medikamentai („pharmacy medicines“) ir vaistai pagal receptų sąrašą („prescription only medicines“). Remiantis šiuo įstatymu, yra medikamentai, kurių prekyba yra leidžiama ne vaistinėse (pvz., prekybos centruose). Dėl vaistų, kurių prekyba yra reglamentuota ir kurių įsigijimui būtinas vaistininko arba gydytojo receptas, ambasada pataria Jungtinėje Karalystėje gyvenantiems piliečiams kreiptis į savo šeimos gydytoją“.

Komercijos rūmai: patikrinkite, ar vaistinė legali

Lietuvos komercijos rūmai JK pasiūlė patikrinti, ar interneto parduotuvė, platinanti vaistus, yra legali. „Interneto vaistinės, veikiančios JK, savo puslapyje privalo pateikti įmonės registracijos duomenis bei „General Pharmaceutical Council“ logotipą su registracijos numeriu. Pirkdami vaistus iš nelegalių interneto „vaistinių“, vartotojai ne tik rizikuoja savo sveikata, bet ir remia šešėlinį verslą“.

Komercijos rūmai patvirtino, kad apie galimai nelegalią veiklą kalbėjo su A. Kostiukevičiumi ir rekomendavo „apie įtarimus pranešti atsakingoms institucijoms, kurios galėtų inicijuoti tyrimą ir imtis atitinkamų veiksmų nusikalstamos veiklos atveju“.

Anglijos lietuvius komercijos rūmų komanda perspėjo, kad pirkti vaistus iš nelegalių platintojų yra pavojinga.

Lietuvos komercijos rūmai JK Anglija.lt pateikė sąrašą institucijų, kur kreiptis turint įtarimų, kad vaistinė yra nelegali arba prekiauja vaistų falsifikatais:
- Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency, counterfeit@mhra.gsi.gov.uk, tel. 020 3080 6701
- Metropolitan Police e-crime Unit: http://content.met.police.uk/Site/pceu
- Action Fraud UK: http://www.actionfraud.police.uk
- Jungtinės Karalystės vaistinių registras: http://www.pharmacyregulation.org/theregister/index.aspx

Diskusijos dėl vaistų JK vyksta Anglija.lt forume: http://www.anglija.lt/forumas/viewtopic.php?t=3858.

Pasidalinkite savo patirtimi – kur perkate vaistus, ar esate įsigiję lietuviškų vaistų Anglijoje?

Jolanta Terminaitė, Anglija.lt

Vieša paslaptis tarp Anglijos lietuvių – vaistai iš Lietuvos pardavinėjami lietuviško maisto ir interneto parduotuvėse. Anglija.lt domėjosi, kokios pasekmės gali grėsti perkant ir platinant šiuos vaistus, ir kaip į tai reaguoja Lietuvos institucijos.

Vaistai – iš bemokslių ir beraščių

Jei gyveni Anglijoje ir bent kartais apsilankai lietuviško maisto prekių parduotuvėse, turbūt esi pastebėjęs, kad kai kuriose iš jų gali įsigyti ne tik lietuviškos duonos bei dešros, bet ir vaistų.

Dar lengviau įsigyti medikamentų iš Lietuvos galima internetu, per svetaines ir socialinius puslapius, skirtus JK gyvenantiems lietuviams. Tačiau ar turi šios parduotuvės teisę platinti vaistus ir ar saugu iš ten pirkti?

Kategorišką atsakymą į šį Anglija.lt klausimą pateikė Lietuvos ir JK vaistininkas Anatolijus Kostiukevičius. Anot jo, nė viena lietuviško maisto prekių parduotuvė Anglijoje ar interneto parduotuvė negali parduoti vaistų Anglijos rinkai.

„Tai nelegali prekyba“, – tikino vaistininkas. - „Vaistas turi būti registruotas JK, kad jį būtų galima platinti šioje šalyje. Šiuo atveju vaistų pakuotės – lietuviškos. Tam, kad būtų galima tiekti vaistus tokiomis pakuotėmis į šią rinką, reikia turėti paralelinio vaistų importo licenciją. Pasakykite, kas ją turi? Net maisto papildai, kuriais prekiauti nereikia leidimų, turi turėti lipduką anglų kalba su trumpu preparato aprašymu. O ką mes matome lietuviškose parduotuvėse? Šalia maisto prekių vyksta prekyba receptiniais vaistais! Drąsūs tie lietuvaičiai – gyvena svetimoje šalyje ir nepaiso tvarkos“, – tautiečių įžūlumu stebėjosi A. Kostiukevičius.

Anot Anatolijaus, ši problema Anglijos lietuvių bendruomenėje egzistuoja jau ilgą laiką. „Anksčiau ar vėliau ši problema bus išspręsta. Aš, baigęs farmacijos mokslus, turintis 25 metų stažą, negaliu ramiai žiūrėti, kai bemoksliai, beraščiai užsiiminėja šiuo verslu, kai net nežino, kas yra vaistas. Kaip gali tokie, tris klases baigę, kurie neturi jokio supratimo, kas yra vaistas, užsiimti vaistų platinimu? „Pseudofarmacininkai“ internete pardavinėja psichotropinius vaistus, antibiotikus – tai ne tik problema, tai kriminalas“, – teigė A. Kostiukevičius.

Vaistai į JK – kompensuoti iš Lietuvos biudžeto?

Anatolijui Kostiukevičiui taip pat įtartinai atrodo tai, kad kai kurie vaistai internetu lietuviams parduodami pigiau, nei jie kainuoja Lietuvos vaistinėse. Vaistininkas išrinko keletą pavyzdžių iš lietuviškus vaistus Anglijos lietuviams platinančios svetainės ir palygino jų kainas su oficialiomis kainomis, nurodomomis Vaistai.lt.

„Antibiotikas „Ospamox“, receptinis kompensuojamas vaistas, Lietuvoje kainuoja 12,61 lito, čia parduodamas už 10,99 svarų. Tačiau receptinis kompensuojamas vaistas „Cavinton Forte“, Lietuvoje kainuojantis 22,40 Lt, JK parduodamas tik už 3,99 £. Jei brangiau parduoda, suprantu, daro „biznį“. Tačiau čia pavyzdys, kaip vaistas parduodamas pigiau negu pirktas! Tai reiškia, kad jis buvo kompensuotas iš Lietuvos ligonių kasų ir atvežtas čia antriniam pardavimui“, – vardijo A. Kostiukevičius.

Anglija.lt susisiekus su interneto parduotuve, platinančia vaistus, ir pasiteiravus, ar jie turi licenciją užsiimti vaistų prekyba Anglijoje, atsakymo negavome. Vaistinės registracijos numerio, kaip reikalauja JK Farmacijos Taryba (angl. „General Pharmaceutical Council“), puslapyje taip pat nėra.

Nelegalūs medikamentai – didelė rizika

A. Kostiukevičius įspėjo, kad nelegaliai platinamus medikamentus perkantys žmonės rizikuoja savo sveikata ir gyvybe. „Pirmiausia, kaip žinoti, kur tas vaistas laikomas, kaip atvežtas, ar su dešromis ir silkėmis bagažinėje? Jei nelegaliai vežamas, tai kur slepiamas? Benzino bake? Padangoje? Kiekvienam vaistui yra nustatytas laikymo temperatūros režimas. Ar beliko vaisto aktyviosios medžiagos, jei vaistą vežė bagažinėje per karščiausias metų dienas?“, – svarstė vaistininkas ir pridūrė, kad nuo vaisto iki nuodo – vienas žingsnis.

„Lietuviai sugalvojo – jei dešrų galima atsivežti, cigarečių galima, tai prie to paties ir vaistų pagriebia. Kiek matau atvejų, kai ateina ir pagalbos prašo jau „nusigydę“ žmonės, vartoję netinkamus vaistus, pirktus iš lietuviškais maisto produktais prekiaujančių parduotuvių. Tai kas jiems patarė tuos vaistus vartoti? Pardavėja maisto prekių parduotuvėje? Kokį išsilavinimą ji turi? Tik vaistininkas arba gydytojas gali patarti“, – kategoriškas buvo A. Kostiukevičius. – „Aš jau nešneku apie legalumą. Tokia savigyda priveda prie to, kad skubiai važiuojam gydytis į Lietuvą ir mokam pinigus“.

Išeitis – nepirkti nelegalių vaistų

Anot vaistininko, Lietuvos institucijos „nekontroliuoja šios situacijos“. A. Kostiukevičius kalbėjosi su Lietuvos komercijos rūmų JK ir ambasados atstovais, ir buvo informuotas, kad turėtų kreiptis į atitinkamas JK institucijas, kadangi prekyba vyksta šioje šalyje.

„Visi žino, kad tai vyksta, bet nieko negali padaryti. Yra oficialūs faktai – vaistai maisto prekių parduotuvėse, interneto tinklalapis su lietuviškais vaistais. Sako, tu teisus, reikia reaguoti. Bet kaip reaguoti? Man pradėti, asmeniškai? Ar aš vienas turiu eiti prieš vėjo malūnus kaip Don Kichotas? Mano profesinė pareiga – informuoti, kad tai yra negerai. Jei aš parašyčiau pranešimą į JK tarnybas, prasidėtų baudžiamosios bylos, eitų tikrinti kartu su policija“, – apie galimas pasekmes kalbėjo A. Kostiukevičius.

Anglija.lt pasiteiravo vaistininko, ar šis manantis, kad niekas dar nėra pranešęs apie tokią nelegalią prekybą lietuviškose parduotuvėse? „Ne, tikrai ne. Aišku, parduotuvių savininkai bijo, tačiau visi daro tą patį, todėl net konkurentai vieni apie kitus nepraneša. Ramiai gyvena, kol kas...“, – Anglija.lt sakė farmacininkas.

Anot A. Kostiukevičiaus, pradedant spręsti šią problemą, reikia „paprotinti“ tautiečius Anglijoje. „Aš, kaip vaistininkas, žinau, kas gali nutikti vartojant nelegaliai įsigytus vaistus. Tačiau nenoriu būti tų parduotuvių priešas numeris vienas. Mano pareiga informuoti apie tai, kad tie žmonės nesupranta, kokią žalą daro kitiems. Todėl kreipiuosi į sveiko proto, nuovokius žmones – nepirkite vaistų iš nelegalių platintojų. Vaistai nėra pigūs, nepasitikėkite tais, kurie parduoda pigiau. Nėra taip, kad sugalvojai ir valgai bet kokius vaistus. Žmonės, atsitokėkite, kreipkitės į specialistus, neikite į parduotuves, kur ant tos pačios lentynos pigesnė dešra ir pigesnis vaistas!“ – ragino vaistininkas.

VLK: vaistai Anglijoje – nekompensuojami

Valstybinės ligonių kasos (VLK) atstovė Lina Bučinskaitė nesutiko, kad Anglijoje platinami vaistai gali būti kompensuoti iš Lietuvos biudžeto. „Kiekvienas parduodamas vaistas gali būti ir kompensuojamas, ir nekompensuojamas. Jei vaistas būtų perkamas Lietuvoje ir pacientas turėtų kompensuojamųjų vaistų pasą, tuomet jis būtų kompensuojamas. Jei vaistą pirktų pacientas, kuris neturi teisės į kompensavimą, tuomet žmogui už jį susimokėti tektų visą kainą iš savo kišenės“, – teigė L. Bučinskaitė ir pridūrė, jog „šiuo metu nei viena el. parduotuvė-vaistinė nėra sudariusi sutarties su Lietuvos teritorinėmis ligonių kasomis, todėl internetu parduodami vaistai nėra kompensuojami Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis“.

„Anglijoje platinami vaistai lietuviškomis pakuotėmis nėra susiję su Lietuvoje kompensuojamais vaistais. Gali būti, kad šie vaistai yra skirti Lietuvos rinkai, tačiau Anglijoje lietuviams emigrantams juos internetu platina Lietuvos įmonės, kurios turi teisę verstis vaistų platinimu. Yra žmonių, kurie gyvena Anglijoje, bet nekalba angliškai ir jiems paprasčiau įsigyti vaistą lietuviškoje pakuotėje“, – šitaip lietuviškų vaistų platinimą Anglijos lietuviams vertino VLK atstovė.

L. Bučinskaitė įspėjo, jog prieš įsigyjant vaistą internetu, reikėtų „pasidomėti el. parduotuve, kur ji registruota, kiek laiko veikia, ar turi licenciją verstis tokia veikla“.

Pranešti JK vaistų kontrolės institucijoms

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos atstovė spaudai Delija Milašiūtė aiškino, jog informacija apie galimai neteisėtą prekybą vaistais turi būti pateikiama tokiai institucijai ir toje šalyje, kurioje tokia prekyba vaistais yra vykdoma. „Reikėtų kreiptis į JK institucijas (http://www.mhra.gov.uk), kurios galėtų nustatyti, ar tokia prekyba yra legali“, – informavo D. Milašiūtė.

„Mūsų nuomone, vaistinius preparatus vartoti įsigyjant be gydytojo paskyrimo nelegalioje prekyboje yra nesaugu, o asmenys, taip elgdamiesi, rizikuoja savo sveikata bei gali įsigyti vaistų falsifikatų. Taigi vaistas gali būti ne tik neveiksmingas, bet ir kenksmingas“, – įspėjo vaistų kontrolės tarnybos atstovė.

Ambasada pataria kreiptis į gydytoją

Anglija.lt susisiekė su Lietuvos Ambasada Didžiojoje Britanijoje ir pasiteiravo, ar jiems žinoma problema dėl nelegaliai platinamų vaistų. Ambasados atstovas Ričardas Ričkus priminė, kad medikamentus pardavinėjančios įmonės turi laikytis JK įstatymų.

„Jungtinėje Karalystėje vaistų prekybą reglamentuoja 1968 m. Medikamentų įstatymas „The Medicines Act 1968“, kuris numato tris vaistų grupių sąrašus: bendro naudojimo („general sales list“), vaistai medikamentai („pharmacy medicines“) ir vaistai pagal receptų sąrašą („prescription only medicines“). Remiantis šiuo įstatymu, yra medikamentai, kurių prekyba yra leidžiama ne vaistinėse (pvz., prekybos centruose). Dėl vaistų, kurių prekyba yra reglamentuota ir kurių įsigijimui būtinas vaistininko arba gydytojo receptas, ambasada pataria Jungtinėje Karalystėje gyvenantiems piliečiams kreiptis į savo šeimos gydytoją“.

Komercijos rūmai: patikrinkite, ar vaistinė legali

Lietuvos komercijos rūmai JK pasiūlė patikrinti, ar interneto parduotuvė, platinanti vaistus, yra legali. „Interneto vaistinės, veikiančios JK, savo puslapyje privalo pateikti įmonės registracijos duomenis bei „General Pharmaceutical Council“ logotipą su registracijos numeriu. Pirkdami vaistus iš nelegalių interneto „vaistinių“, vartotojai ne tik rizikuoja savo sveikata, bet ir remia šešėlinį verslą“.

Komercijos rūmai patvirtino, kad apie galimai nelegalią veiklą kalbėjo su A. Kostiukevičiumi ir rekomendavo „apie įtarimus pranešti atsakingoms institucijoms, kurios galėtų inicijuoti tyrimą ir imtis atitinkamų veiksmų nusikalstamos veiklos atveju“.

Anglijos lietuvius komercijos rūmų komanda perspėjo, kad pirkti vaistus iš nelegalių platintojų yra pavojinga.

Lietuvos komercijos rūmai JK Anglija.lt pateikė sąrašą institucijų, kur kreiptis turint įtarimų, kad vaistinė yra nelegali arba prekiauja vaistų falsifikatais:
- Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency, counterfeit@mhra.gsi.gov.uk, tel. 020 3080 6701
- Metropolitan Police e-crime Unit: http://content.met.police.uk/Site/pceu
- Action Fraud UK: http://www.actionfraud.police.uk
- Jungtinės Karalystės vaistinių registras: http://www.pharmacyregulation.org/theregister/index.aspx

Diskusijos dėl vaistų JK vyksta Anglija.lt forume: http://www.anglija.lt/forumas/viewtopic.php?t=3858.

Pasidalinkite savo patirtimi – kur perkate vaistus, ar esate įsigiję lietuviškų vaistų Anglijoje?

Jolanta Terminaitė, Anglija.lt

 (Komentarų: 50)

Susiję straipsniai:

Susiję straipsniai: