Nuomotojų bėdos: nuomininkų įgeidžiai, priekaištai ir net juodoji magija - Anglija.lt
 

Nuomotojų bėdos: nuomininkų įgeidžiai, priekaištai ir net juodoji magija 

Nuoma yra jautri tema tarp Anglijos lietuvių – tuo įsitikinome po praėjusios savaitės Anglija.lt straipsnio apie nuomininkų skundus. Namų šeimininkai irgi skundžiasi netikusiais nuomininkais – vieni ieškomi policijos, o kiti – užsiiminėja juodąja magija. Tačiau dėl kasdienių bėdų namų šeimininkai sutaria – tai tvarkos trūkumas ir nesupratingumas.

Nuomininkams trūksta atsakomybės
Devynerius metus Londone gyvenanti Neringa (vardas pakeistas) kambarius savo namuose nuomoja jau beveik aštuonerius metus. Per tą laiką ji tikina susidūrusi su įvairiausiais žmonėmis ir netgi galėtų parašyti knygą apie savo patirtį ir šiuo metu jau yra pavargusi nuo žmonių nesupratingumo.

Pasak Neringos, nuomininkas, ateidamas gyventi į namus, turi ateiti su atsakomybe. „Nuomininkas turi išsirinkti kambarį pagal save, jis turi pajausti, ar galės gyventi tuose namuose, ir prisitaikyti. Jis turi pasakyti viską, kokiomis valandomis dirba, ar nekils dėl to problemų. Juk nuomotojas negali permatyti kiekvieno žmogaus, gal nesugalvos to paklausti. Nors aš dabar klausiu daug klausimų, pavyzdžiui, kur jo šeima, ar dirba, kokiomis valandomis dirba, kiek alkoholio vartoja, ar netrukdys mano namuose gyvenantis šuniukas. Iš tiesų, po kiekvienų nuomininkų atsiranda daugiau klausimų“, – pasakojo pašnekovė ir patarė tai daryti visiems šeimininkams, nes jie turi žinoti viską apie nuomininkus.

„Aš savo namuose noriu jaustis saugi, ir esu atsakinga už kitus nuomininkus, ir už namą, nesvarbu, ar namas priklauso bankui, ar agentūrai, šitie namai yra mano, aš moku už juos labai didelius pinigus. Turiu žinoti jų praeitį, turiu žinoti viską, jei nori gyventi šiuose namuose. Klausimus uždavinėju dėl saugumo, o ne dėl įdomumo. Gyvenkit kaip norit, bet neterškite namų, kurie tam nesukurti“, – aiškino moteris.

„Šiuo metu nebekreipiu dėmesio į daug problemų, pavargau. Tačiau didžiausios problemos yra ir būdavo tvarka ir nuomininkų mąstymas, kad „moku pinigus, darau, ką noriu“, – kalbėjo Neringa, ir pridūrė, kad dėl tvarkos daugeliui nuomininkų turi priekaištų. „Paklauskit patys savęs, ar malonu valgyti iš blogai išplautų indų, ar malonu maistą gaminti ant nešvaraus stalo ir miegoti tarp dulkių? Kaip galima po namus vaikščioti su batais? Ar gerai gyventi tokiuose namuose? Jei taip, tai reikia skelbimus suskirstyti į tris skiltis: pirmas tiems, kurie nenori praustis ir nori linksmintis, antras tiems, kuriems gali būti tvarkingai, bet iš tiesų vienodai, o trečias – kurie nori gyventi tvarkingai. Taip nuomininkai ir nuomotojai galės rasti vieni kitus. Argi nuomotojai kažkokių stebuklų prašo? Tik susitvarkyti po savęs. Kiek laiko sugaištama nuvalyti kriauklę ir čiaupą nusiplovus rankas?“, – kalbėjo Neringa ir pademonstravo, kad palikti kriauklę tokią tvarkingą, kokią radai, užtrunka vos porą sekundžių.

Jokio pelno ir pavojingi nuomininkai
Neringa griežtai nesutinka, kad nuomotojai pelnosi pernuomodami kambarius. „Aišku, aš nežinau, kaip yra bendrabučiuose, kur viename bute ar name gyvena 10–12 žmonių, pas mane niekada taip nebuvo. Kai nuomojausi trijų miegamųjų namą, nuoma kainavo 1 100 £, dar apie 300 £ per mėnesį reikėdavo sumokėti mokesčių. Išnuomojau vieną kambarį, kituose dviejuose gyvenome mes su dukra. Iš nuomininkų gaudavau po 120 £ per savaitę, tai apie 480–500 per mėnesį. O likusius 900 £ reikėdavo mokėti man. Gali visi skaičiuoti, jokio pelno nėra“, – aiškino Neringa. Prieš beveik šešerius metus moteris, gavusi paskolą iš banko, įsigijo nuosavą būstą ir kas mėnesį bankui turėjo mokėti po beveik 1 400 £. „Šiuo metu moku 1 200 £, įskaitant mokesčius. Dar reikia prisiminti, kad šeimininkai perka baldus, kuriuos nuomininkai sulaužo, visi daiktai dėvisi, beveik po kiekvieno nuomininko reikia daryti remontus. Nuomininkai net nežino, kiek kainuoja šakutė, jie nori, kad viskas turi būti pateikta šeimininkų“.

Įsimintiniausi nuomininkai, anot Neringos, buvo pora, po kurių jai tekę net iš užkeikimų vaduotis. Atsikraustę su daugybe sąlygų, kurias Neringa geraširdiškai patenkino, kambarį jie paliko ne tik labai netvarkingą, bet dar ir šeimininkei bandė pakenkti. „Su jais kilo konfliktų, galų gale neapsikenčiau, paprašiau išsikraustyti, bet jie nesutiko. Ilgai užtruko, kol juos iškrausčiau, teko kreiptis net į policiją“, – prisiminė Neringa. Tačiau tuo, anot jos, šis įvykis nesibaigė. Išlaužus duris į kambarį, nes nuomininkai negrąžino rakto, Neringa pamatė, kad kambarys nuniokotas ir iškart po to pradėjo blogai jaustis. Tik vėliau, apsilankiusi pas moterį, anot Neringos, galinčią nuimti prakeiksmus, sužinojo, kad šie nuomininkai galėjo panaudoti prieš ją juodąją magiją. „Kol išsikapsčiau, kol sužinojau, anksčiau aš irgi tokiais dalykais netikėjau, bet dabar žinau, kad kai nori, gali ir taip žmonėms pakenkti“, – baisėjosi Neringa.


Priekaištai – iš nuomininkų
Daugeliui Neringos išsakytų minčių antrino ir kita Anglija.lt pašnekovė, taip pat nuomojanti kambarius savo namuose. „Dėl tvarkos aš esu tokios nuomonės, kad jei jau gyvename po vienu stogu, tai tvarkomės visi. Nesuprantu tų nuomininkų, kurie sako: „moku pinigus už kambarį, tai aš jau tikrai netvarkysiu!“ Tai būtent, kad už kambarį, o už vonią? Koridorių, kuriuo naudojiesi? Virtuvę?“, – kalbėjo Airina.

Airina pasakoja, kad ne jos šeima priekaištauja, bet patys sulaukė nepelnytų priekaištų iš nuomininkų. „Dėl paskolos bankui buvome priversti išnuomoti kambarį, teko patirti įvairių nuomininkų įgeidžių ir norų... Buvo tokių, kurie niekaip nesuprato, kodėl naktį šiluma išjungiama, kodėl jie grįžę negali praleisti virtuvėje porą valandų vieni patys. Jie priekaištavo man, namo šeimininkei, kad aš nuolat virtuvėje gaminu valgyti vyrui ne dieną, kai namie nieko nėra, o vakare! Net mano vyrui pareiškė, „tai tu nori valgyti viską tiesiai iš keptuvės, ne? Pašildytas maistas tau netinka?!“ Kaip jums tokie priekaištai? Šeimos maitintojui – šildomas maistas mikrobangų krosnelėje!?“, – buvusių nuomininkų nesupratingumu stebėjosi pašnekovė.

Airina prisiminė, jog jiems, namo šeimininkams, buvo priekaištaujama ir dėl skalbimo nelaiku, ir net dėl tvarkos. „Po priekaištų pasidarė nemalonu su tokiais žmonėmis gyventi. Kulminacija buvo vieno nuomininko pareiškimas, kad jo žmona tvarko visą namą, o aš tinginė! Nesiteisinau, palaukiau, kol jie abu parėjo, ir pamėginome išsiaiškinti, iš kur tokios kalbos, juk tas vyras namie nebūna. Paklausiau, kada ji pirmą ir paskutinį kartą tvarkėsi, nes aš viską šveičiu, kai kūdikėlis miega. Tai žiopčiojo ir nieko gero neišžiopčiojo, o jos vyrą ištiko šokas, mat ką ji jam pasakojo – kliedesiai. Paprašėme skubiai išsikraustyti, ką jie ir padarė“, – nemalonią situaciją prisiminė Airina.

Svarbu rasti savo nuomininkus
Abi nuomotojos sutarė dėl dar vieno dalyko – prieš priimant nuomininkus, reikia išsiaiškinti apie juos kiek galima daugiau. „Paaiškėjo, kad vienas mano nuomininkas buvo paieškomas policijos ir sėdėjęs kalėjime. Nesinori turėti problemų su tokiais žmonėmis“, – sakė Airina ir tikino mananti, jog „kaip kiekvienas daiktas turi savo pirkėją, taip kiekvienas nuomotojas turi rasti savo nuomininkus“.

„Yra žmonių, kurie visada ir viskuo nepatenkinti, tad kad ir kokie geri nuomininkai būtų, jiems vis tiek neįtiks: skųsis, kad per dažnai maudosi, per daug vandens naudoja, palieka plaukų vonioje ant grindų ir t. t. Visų pirma, norint išnuomoti kampą savo erdvėje, kiekvienas šeimininkas turi susitaikyti su mintimi, kad namie bus svetimas žmogus, kuris naudosis tualetu, vonia, virtuve...“, – šitas Airinos patarimas buvo skirtas visiems nuomotojams.

Pasak jos, renkantis nuomininkus, iš karto reikia sakyti savo reikalavimus. „Nereikia tikėtis, kad įvyks stebuklas ir jie bus tvarkingi, tylūs ir be žalingų įpročių. Kai pasakai reikalavimus, tada ir pamatai, kokie tai žmonės. Tiesiog į viską reikia žiūrėti su humoru ir gražiai paaiškinti, ko tikiesi, o jei jau matai, kad gyventi kartu neišeina, tada reikia kultūringai pasikalbėti ir paprašyti išeiti – nematau prasmės leisti taisytis, nes tada santykiai namie tik paaštrėja“, – kalbėjo Airina.

Anglija.lt pašnekovė džiaugėsi, kad šiuo metu turi pačius geriausius nuomininkus. „Dar neteko prašyti išsiurbti ar pavalyti, nes tvarkosi patys, ramūs, geri žmonės, net vaikinukas po savęs palieka vonią idealiai sutvarkytą! Aš stengiuosi taip pat apdovanoti savo nuomininkus – kai jie miega iki pietų, nesiurbiu, neleidžiu garsiai muzikos, išvedu vaiką laukan, kad namie būtų ramiau. Viskas priklauso nuo žmogaus – jei jau tvarkingas, tai tvarkingas ir nuomojamame būste“, – sugyvenimo taisyklėmis dalijosi Airina.

Jolanta Terminaitė

Nuoma yra jautri tema tarp Anglijos lietuvių – tuo įsitikinome po praėjusios savaitės Anglija.lt straipsnio apie nuomininkų skundus. Namų šeimininkai irgi skundžiasi netikusiais nuomininkais – vieni ieškomi policijos, o kiti – užsiiminėja juodąja magija. Tačiau dėl kasdienių bėdų namų šeimininkai sutaria – tai tvarkos trūkumas ir nesupratingumas.

Nuomininkams trūksta atsakomybės
Devynerius metus Londone gyvenanti Neringa (vardas pakeistas) kambarius savo namuose nuomoja jau beveik aštuonerius metus. Per tą laiką ji tikina susidūrusi su įvairiausiais žmonėmis ir netgi galėtų parašyti knygą apie savo patirtį ir šiuo metu jau yra pavargusi nuo žmonių nesupratingumo.

Pasak Neringos, nuomininkas, ateidamas gyventi į namus, turi ateiti su atsakomybe. „Nuomininkas turi išsirinkti kambarį pagal save, jis turi pajausti, ar galės gyventi tuose namuose, ir prisitaikyti. Jis turi pasakyti viską, kokiomis valandomis dirba, ar nekils dėl to problemų. Juk nuomotojas negali permatyti kiekvieno žmogaus, gal nesugalvos to paklausti. Nors aš dabar klausiu daug klausimų, pavyzdžiui, kur jo šeima, ar dirba, kokiomis valandomis dirba, kiek alkoholio vartoja, ar netrukdys mano namuose gyvenantis šuniukas. Iš tiesų, po kiekvienų nuomininkų atsiranda daugiau klausimų“, – pasakojo pašnekovė ir patarė tai daryti visiems šeimininkams, nes jie turi žinoti viską apie nuomininkus.

„Aš savo namuose noriu jaustis saugi, ir esu atsakinga už kitus nuomininkus, ir už namą, nesvarbu, ar namas priklauso bankui, ar agentūrai, šitie namai yra mano, aš moku už juos labai didelius pinigus. Turiu žinoti jų praeitį, turiu žinoti viską, jei nori gyventi šiuose namuose. Klausimus uždavinėju dėl saugumo, o ne dėl įdomumo. Gyvenkit kaip norit, bet neterškite namų, kurie tam nesukurti“, – aiškino moteris.

„Šiuo metu nebekreipiu dėmesio į daug problemų, pavargau. Tačiau didžiausios problemos yra ir būdavo tvarka ir nuomininkų mąstymas, kad „moku pinigus, darau, ką noriu“, – kalbėjo Neringa, ir pridūrė, kad dėl tvarkos daugeliui nuomininkų turi priekaištų. „Paklauskit patys savęs, ar malonu valgyti iš blogai išplautų indų, ar malonu maistą gaminti ant nešvaraus stalo ir miegoti tarp dulkių? Kaip galima po namus vaikščioti su batais? Ar gerai gyventi tokiuose namuose? Jei taip, tai reikia skelbimus suskirstyti į tris skiltis: pirmas tiems, kurie nenori praustis ir nori linksmintis, antras tiems, kuriems gali būti tvarkingai, bet iš tiesų vienodai, o trečias – kurie nori gyventi tvarkingai. Taip nuomininkai ir nuomotojai galės rasti vieni kitus. Argi nuomotojai kažkokių stebuklų prašo? Tik susitvarkyti po savęs. Kiek laiko sugaištama nuvalyti kriauklę ir čiaupą nusiplovus rankas?“, – kalbėjo Neringa ir pademonstravo, kad palikti kriauklę tokią tvarkingą, kokią radai, užtrunka vos porą sekundžių.

Jokio pelno ir pavojingi nuomininkai
Neringa griežtai nesutinka, kad nuomotojai pelnosi pernuomodami kambarius. „Aišku, aš nežinau, kaip yra bendrabučiuose, kur viename bute ar name gyvena 10–12 žmonių, pas mane niekada taip nebuvo. Kai nuomojausi trijų miegamųjų namą, nuoma kainavo 1 100 £, dar apie 300 £ per mėnesį reikėdavo sumokėti mokesčių. Išnuomojau vieną kambarį, kituose dviejuose gyvenome mes su dukra. Iš nuomininkų gaudavau po 120 £ per savaitę, tai apie 480–500 per mėnesį. O likusius 900 £ reikėdavo mokėti man. Gali visi skaičiuoti, jokio pelno nėra“, – aiškino Neringa. Prieš beveik šešerius metus moteris, gavusi paskolą iš banko, įsigijo nuosavą būstą ir kas mėnesį bankui turėjo mokėti po beveik 1 400 £. „Šiuo metu moku 1 200 £, įskaitant mokesčius. Dar reikia prisiminti, kad šeimininkai perka baldus, kuriuos nuomininkai sulaužo, visi daiktai dėvisi, beveik po kiekvieno nuomininko reikia daryti remontus. Nuomininkai net nežino, kiek kainuoja šakutė, jie nori, kad viskas turi būti pateikta šeimininkų“.

Įsimintiniausi nuomininkai, anot Neringos, buvo pora, po kurių jai tekę net iš užkeikimų vaduotis. Atsikraustę su daugybe sąlygų, kurias Neringa geraširdiškai patenkino, kambarį jie paliko ne tik labai netvarkingą, bet dar ir šeimininkei bandė pakenkti. „Su jais kilo konfliktų, galų gale neapsikenčiau, paprašiau išsikraustyti, bet jie nesutiko. Ilgai užtruko, kol juos iškrausčiau, teko kreiptis net į policiją“, – prisiminė Neringa. Tačiau tuo, anot jos, šis įvykis nesibaigė. Išlaužus duris į kambarį, nes nuomininkai negrąžino rakto, Neringa pamatė, kad kambarys nuniokotas ir iškart po to pradėjo blogai jaustis. Tik vėliau, apsilankiusi pas moterį, anot Neringos, galinčią nuimti prakeiksmus, sužinojo, kad šie nuomininkai galėjo panaudoti prieš ją juodąją magiją. „Kol išsikapsčiau, kol sužinojau, anksčiau aš irgi tokiais dalykais netikėjau, bet dabar žinau, kad kai nori, gali ir taip žmonėms pakenkti“, – baisėjosi Neringa.


Priekaištai – iš nuomininkų
Daugeliui Neringos išsakytų minčių antrino ir kita Anglija.lt pašnekovė, taip pat nuomojanti kambarius savo namuose. „Dėl tvarkos aš esu tokios nuomonės, kad jei jau gyvename po vienu stogu, tai tvarkomės visi. Nesuprantu tų nuomininkų, kurie sako: „moku pinigus už kambarį, tai aš jau tikrai netvarkysiu!“ Tai būtent, kad už kambarį, o už vonią? Koridorių, kuriuo naudojiesi? Virtuvę?“, – kalbėjo Airina.

Airina pasakoja, kad ne jos šeima priekaištauja, bet patys sulaukė nepelnytų priekaištų iš nuomininkų. „Dėl paskolos bankui buvome priversti išnuomoti kambarį, teko patirti įvairių nuomininkų įgeidžių ir norų... Buvo tokių, kurie niekaip nesuprato, kodėl naktį šiluma išjungiama, kodėl jie grįžę negali praleisti virtuvėje porą valandų vieni patys. Jie priekaištavo man, namo šeimininkei, kad aš nuolat virtuvėje gaminu valgyti vyrui ne dieną, kai namie nieko nėra, o vakare! Net mano vyrui pareiškė, „tai tu nori valgyti viską tiesiai iš keptuvės, ne? Pašildytas maistas tau netinka?!“ Kaip jums tokie priekaištai? Šeimos maitintojui – šildomas maistas mikrobangų krosnelėje!?“, – buvusių nuomininkų nesupratingumu stebėjosi pašnekovė.

Airina prisiminė, jog jiems, namo šeimininkams, buvo priekaištaujama ir dėl skalbimo nelaiku, ir net dėl tvarkos. „Po priekaištų pasidarė nemalonu su tokiais žmonėmis gyventi. Kulminacija buvo vieno nuomininko pareiškimas, kad jo žmona tvarko visą namą, o aš tinginė! Nesiteisinau, palaukiau, kol jie abu parėjo, ir pamėginome išsiaiškinti, iš kur tokios kalbos, juk tas vyras namie nebūna. Paklausiau, kada ji pirmą ir paskutinį kartą tvarkėsi, nes aš viską šveičiu, kai kūdikėlis miega. Tai žiopčiojo ir nieko gero neišžiopčiojo, o jos vyrą ištiko šokas, mat ką ji jam pasakojo – kliedesiai. Paprašėme skubiai išsikraustyti, ką jie ir padarė“, – nemalonią situaciją prisiminė Airina.

Svarbu rasti savo nuomininkus
Abi nuomotojos sutarė dėl dar vieno dalyko – prieš priimant nuomininkus, reikia išsiaiškinti apie juos kiek galima daugiau. „Paaiškėjo, kad vienas mano nuomininkas buvo paieškomas policijos ir sėdėjęs kalėjime. Nesinori turėti problemų su tokiais žmonėmis“, – sakė Airina ir tikino mananti, jog „kaip kiekvienas daiktas turi savo pirkėją, taip kiekvienas nuomotojas turi rasti savo nuomininkus“.

„Yra žmonių, kurie visada ir viskuo nepatenkinti, tad kad ir kokie geri nuomininkai būtų, jiems vis tiek neįtiks: skųsis, kad per dažnai maudosi, per daug vandens naudoja, palieka plaukų vonioje ant grindų ir t. t. Visų pirma, norint išnuomoti kampą savo erdvėje, kiekvienas šeimininkas turi susitaikyti su mintimi, kad namie bus svetimas žmogus, kuris naudosis tualetu, vonia, virtuve...“, – šitas Airinos patarimas buvo skirtas visiems nuomotojams.

Pasak jos, renkantis nuomininkus, iš karto reikia sakyti savo reikalavimus. „Nereikia tikėtis, kad įvyks stebuklas ir jie bus tvarkingi, tylūs ir be žalingų įpročių. Kai pasakai reikalavimus, tada ir pamatai, kokie tai žmonės. Tiesiog į viską reikia žiūrėti su humoru ir gražiai paaiškinti, ko tikiesi, o jei jau matai, kad gyventi kartu neišeina, tada reikia kultūringai pasikalbėti ir paprašyti išeiti – nematau prasmės leisti taisytis, nes tada santykiai namie tik paaštrėja“, – kalbėjo Airina.

Anglija.lt pašnekovė džiaugėsi, kad šiuo metu turi pačius geriausius nuomininkus. „Dar neteko prašyti išsiurbti ar pavalyti, nes tvarkosi patys, ramūs, geri žmonės, net vaikinukas po savęs palieka vonią idealiai sutvarkytą! Aš stengiuosi taip pat apdovanoti savo nuomininkus – kai jie miega iki pietų, nesiurbiu, neleidžiu garsiai muzikos, išvedu vaiką laukan, kad namie būtų ramiau. Viskas priklauso nuo žmogaus – jei jau tvarkingas, tai tvarkingas ir nuomojamame būste“, – sugyvenimo taisyklėmis dalijosi Airina.

Jolanta Terminaitė

 (Komentarų: 30)

Susiję straipsniai:

Susiję straipsniai: