Scientologai Londone įtraukia ir lietuvius - Anglija.lt
 

Scientologai Londone įtraukia ir lietuvius 

Apie Scientologų bažnyčią kažką girdėjęs yra bemaž kiekvienas. Dėl tokių su šia bažnyčia susijusių įžymybių, kaip Tomas Cruise‘as ar Johnas Travolta. Arba dėl bylų, kurių vieną labai neseniai scientologai pralaimėjo Prancūzijoje. Atrodo tolimi dalykai, kol kas nors iš artimųjų ar pažįstamų su tuo nesusiduria gyvai. Londone gyvenanti lietuvė atskleidė “Infozonai” karčią susidūrimo su Scientologų bažnyčia patirtį.

Prisipažinsiu, kad aš pati, vos atvykusi gyventi į Londoną, neturėdama nuolatinio darbo ir žvalgydamasi, ko griebtis, buvau susiruošusi į vieną scientologų rengiamą, kaip įprastai –nemokamą, paskaitą. Paskaitos pavadinimo neatsimenu, tačiau viliojo tai, kad galėsiu pasitikrinti savo asmenybės galimybes pagal specialų testą ir tikėjausi sutikti įdomių žmonių – juk turbūt neveltui šios bažnyčios veikloje dalyvauja tokie asmenys kaip J.Travolta, kurį mėgstu kaip aktorių ir kino režisierių. Nepamenu, kas sutrukdė, kad į tą scientologų paskaitą nenuėjau, tačiau puikiai suprantu tuos, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių susidomi scientologų pasiūlymais. Tuo labiau, kad tie pasiūlymai, kaip teigiama scientologų bažnyčios internetinėje svetainėje, apima bemaž viską – pradedant psichologinėmis problemomis ir baigiant asmeninio gyvenimo ar finansinės sėkmės klausimais.

Atrodė gražūs ir protingi

Lietuvė Audra V. (vardas pakeistas) su šeima į Londoną atvyko prieš penketą metų, kai statybose dirbęs vyras neteko darbo. Londone jam pavyko įsidarbinti statybų firmoje, kuriai, kaip vėliau paaiškėjo, vadovauja scientologai. Tačiau iš pradžių Audra nieko nenutuokė, svarbu, kad vyras gavo darbą. Ji pati, norėdama patobulinti kalbos žinias, ieškojo anglų kalbos kursų ir rado skelbimą internete apie Scientologų bažnyčioje veikiančius komunikacijos kursus. “Atvažiavau, galvoju, pasimokysiu anglų kalbos, graži vieta, Londono centras. Registracijoje sakau - norėčiau į „communication college“. Sako – o, papuolei, kur reikia.”
Audra V. pasakoja, kad jau pačią pirmą dieną jai davė užpildyti Oxfordo asmenybės testą, kur reikėjo pateikti daug asmeninių duomenų. Po to moteriai buvo paaiškinta, kad testas rodo, jog ji yra užguita, prislėgta ir įsiūlė jai vieną iš scientologijos knygų – „Dianetiką“ – ir pakvietė ateiti vėl. “Dabar atrodo durnystė, o tada nesijaučiau durnai, ten visi tokie solidūs, tokie gražūs, protingi atrodo. Pradėjau lankyti tą komunikacijos kursą. Maniau, kad gausiu progą su kitais pabendrauti, bet ne, reikėjo žiūrėti video medžiagą, o paskui sėdėti su vienu iš darbuotojų ir žiūrėti į akis kokią valandą, kol prasidėdavo haliucinacijos”, – prisimena Audra.

Moteris supranta, kad ji buvo ruošiama naujų narių verbavimui. “Aš buvau numatyta, kad gatvėse žmones “šaudyčiau” ir taip užsidirbčiau, mokino kaip prie žmogaus prieiti, sudominti. Mokino meluoti, sakyti visokias nesąmones rimtu veidu.”

Audra teigia, kad Scientologų bažnyčios patalpose ji jausdavosi labai keistai.
“Nesupratau, kas dedasi. Gal kokie narkotikai, o gal kokios ultragarso bangos, apie kurias vienas pažįstamas „didžėjus“ kadaise buvo galvą išūžęs, kad po to žmonės vaikšto kaip apsvaigę. Netikėjau, nes to garso ausis nepagauna, o veikia žmogaus valią”, – savo spėlionėmis dalijosi moteris.

Prasidėjo gąsdinimai

Po kieka laiko Audra nusprendė nebevaikščioti į komunikacijos kursus, už kuriuos reikėjo mokėti, o to, ko tikėjosi, ji negavo. Tada ją pradėjo persekioti telefono skambučiais ir atakuoti elektroniniu paštu. “Jie gudriai gąsdina – jei nenusipirksi tos knygos, tavo draugams ar šeimai kas nors negero nutiks, namas gali sudegti, darbo negausi, tavo vyras turės problemų, o jei nusipirksi – viskas bus gerai.”
Tačiau labiausiai ją išgąsdino tai, kad vieną dieną nuvažiavusi pasitikti dukros prie traukinių stoties ji išvydo tuos pačius žmones, kuriuos matydavo bažnyčioje. Audra pabūgo, kad kas blogo nenutiktų dukrai. Išsigandusi ji paskambino į bažnyčią. Jai buvo liepta atsinešti pinigų ir nusipirkti dar vieną knygą. “Susitikau su vienu iš tos bažnyčios žmonių, jis sako, kiek pinigų turi, sakau, 200 svarų. Sako, už tiek galiu knygą duoti. Pasiėmiau tą knygą ir jis sako – kai perskaitysi, galėsi dar atvažiuoti nusipirkti, palik man savo adresą ir telefoną”, – pasakoja Audra. Tada ji jau buvo pakeitusi gyvenamąją vietą, telefono numerį, elektroninį paštą. “Užrašiau jam neteisingus duomenis, o knygą į šiukšlių dėžę išmečiau”, – sako ji ir priduria, kad iki šiol baiminasi, jog scientologai ją gali susirasti.

Įtraukė pažįstamus

Audra V. ypač sielojasi dėl to, kad į scientologiją įtraukė nemažai pažįstamų. “Viena mano pažįstama po kiek laiko su vienu scientologu susipažino, įsimylėjo, tai po pusės metų bandė virvę ant kaklo užsirišusi iššokti pro langą. Graži panelė, anglų kalbą mokėjo, o paskui ją užklupo depresija, ji nesišukuodavo, nesidažydavo, drabužių nebepirko. Aš su ja nebegalėjau matytis, nes mane sąžinė graužia, sakiau – čia per mane.” Moteris teigia, kad jos vyras per darbą statybose irgi nemažai žmonių iš Lietuvos įtraukė. Be to, vieni per kitus sužinoję apie galimybę įsidarbinti lietuviai patys ateina. “Scientologų vadovaujamų statybų organizacijų daug ir ten dirba daug žmonių iš Rytų Europos. Vienas mano pusbrolis dabar įsitikinęs, kad scientologija yra gerai, nes jis ten ir darbą surado, ir bendravimo ratą, o aš esu blogis, nes bandžiau jį atkalbėti.”
Audra sako, kad scientologai žmonių, kuriuos galėtų įtraukti į savo organizaciją, ieško visokiais būdais – net per internetines pažinčių svetaines.

Vadina slopinančia asmenybe

Lietuvoje tradicinę Katalikų bažnyčią retkarčiais lankydavusi moteris sakė, kad į scientologiją ji nežiūrėjo kaip į religiją ir nemanė, kad tai gali taip paveikti. “Man prasidėjo sunki depresija, iš namų bijodavau išeiti, viskas juodai atrodė.”
Audra V. sako, kad scientologų mokymas remiasi teiginiu, jog kiekvienas žmogus gali atskleisti savo ypatingas galias ir kad yra žmonių, kurie tam kliudo. Tokie žmonės vadinami slopinančiomis asmenybėmis (angl. suppressive personality) ir tokiais laikomi bemaž visi, kurie nepriklauso Scientologų bažnyčiai arba iš jos pasitraukia. “Jie žmones išsirenka kaip gyvulius, atskiria nuo bandos ir persekioja, taip juos lengviau valdyti, nes jei draugų neturi, vienintelė tavo aplinka lieka scientologai”, – savo patirtį apibendrina moteris.
Paauglę dukrą auginanti moteris sakė, kad pabendravusi su scientologais ji pradėjo apie žmones blogai galvoti. “Man iki šiol sunku bendrauti, nes nebetikiu žmogaus orumu, įgimtu ar įgytu. Jie žmones vadina karvėmis, vienos yra nustipusios karvės, kurios neuždirba pinigų, ir yra melžiamos karvės. Aš to jų žargono išmokau per metus laiko, pasidariau grubi, nepakanti ir nieko negaliu padaryti”, – kalba moteris.
Ji sako konsultavusis su psichologe, kurios nuomone, nuo scientologų nukentėjusiems žmonėms padėti sunku ir tai užima daug laiko.

Pasiduoda silpni žmonės

Londone gyvenanti ir dirbanti psichologė Edita Radzevičiūtė sakė, kad dar gyvenant Lietuvoje jai yra tekę sutikti žmonių, kurie nuo scientologų buvo skaudžiai nukentėję. Psichologės nuomone, žmones Scientologų bažnyčia patraukia dėl to, kad jie gana tiksliai įvardija žmogaus problemas. “Žmogus nėra laisvas nuo savo reakcijų, kurias suformuoja skausminga patirtis, ir šitų reakcijų žmogus negali valdyti. Tai pripažįsta ir psichoterapeutai. Skirtumas tik tas, kad scientologai sako, kad tas iracionalias reakcijas galima iš viso panaikinti ir pakeisti gyvenimą, tačiau tai nėra realu. Psichoterapeutai siūlo suvokti savo skausmingą patirtį ir pačiam išsivaduoti.”

E.Radzevičiūtė teigia, kad lietuviai ir kiti postsovietinės erdvės žmonės lengvai užsikabina todėl, kad daugelis buvo atpratę patys kurti savo gyvenimą. “Kol buvome Sovietų Sąjungoje, viskas už mus buvo lyg ir nuspręsta, įsivaizduojame, kad kažkas kitas gali išspręsti mūsų problemas ir pakeisti gyvenimą. Scientologai tuo ir manipuliuoja.”

- Bet ar iš tiesų įmanoma šitaip smarkiai paveikti žmogų?

- Yra technikos, kuriomis galima paveikti žmogaus pasąmonę, o tos neracionalios reakcijos, kurių žmogus negali valdyti, būtent pasąmonėje ir glūdi. Žinomiausia iš tų technikų yra hipnozė, kurios metu galima žmogui įteigti daug ką. Tačiau jeigu asmuo turi stiprią valią, jo net hipnozė gali neveikti. Jei žmogus silpnas ar pasimetęs, jis lengvai pasiduoda “smegenų plovimui”.
Psichologė sako, kad diskutuoti su šios sektos ideologais yra sunku, nes nors jie pristato scientologiją kaip mokslą, yra užsidarę nuo bet kokio bendradarbiavimo su mokslininkais. Kita vertus, jie vadina savo mokymą religija, o buvimas religija padeda išvengti mokslinės kritinės pateikiamų idėjų analizės.

Nepalieka laisvės rinktis

Lietuvių krikščionių bažnyčios kunigė Vilma Ditkevičius Scientologų bažnyčią vertina kaip visiškai naują mokymą, sektą. “Žmones traukia antgamtiniai dalykai, mes visi anksčiau ar vėliau susimąstome apie esmę, kas mes esame, ar yra kažkas anapus, ir tos naujos religijos pasiūlo kaip ir atsakymą, jose susipina viskas – ir mokslas, ir žvaigždės, ir Buda, ir Kristus – tai gali suvedžioti žmones. Sektų savybė yra ta, kad jos nepalieka laisvės žmogui pačiam spręsti ir rinktis.”
Scientologija su krikščionybe, akcentuojančia kiekvieno asmens laisvę ir atsakomybę, kunigės teigimu, neturi nieko bendra. “Neretai žmonės prisiriša prie tų, kurie jiems gerumą parodo, jiems svarbi aplinkos, lyderių nuomonė. Ir dažnai negali sakyti, kad tai tik to, kuris daro įtaką, kaltė. Tai abipusis ryšys, nes pasimetę žmonės ieško į ką įsikabinti. Sužeistas, išsigandęs, savo nuomonę pareikšti bijantis žmogus gali pasiduoti įvairių sektų ar mokymų įtakai”, – sako V.Ditkevičius.

“Darykite pinigus”

1954 metais JAV mokslinės fantastikos rašytojo Lafayette'o Ronaldo Hubbardo įsteigta Scientologų bažnyčia Jungtinėse Valstijose pripažįstama religija. Visame pasaulyje jai priklauso 12 mln. narių. Žinoma, kad 1949 metais L.R.Hubbardas, dalyvaudamas rašytojų fantastų suvažiavime Naujajame Džersyje, pasakė legenda tapusius žodžius, kuriuos užfiksavo žurnalas „Time”: „Rašyti tam, kad gautum pensą už žodį, yra juokinga. Jeigu žmogus iš tikrųjų nori gauti milijoną dolerių, tai geriausias būdas – įkurti savo religiją.” O 1972 metais L.R.Hubbardas yra pasakęs: „Darykite pinigus. Darykite daugiau pinigų. Priverskite kitus dirbti, kad jie jums darytų dar daugiau pinigų“.

Daug kur pasaulyje Scientologų bažnyčia, kaip religinė organizacija, uždrausta, todėl veikia kaip visuomeninė arba komercinė organizacija.
Lietuvoje kaip visuomeninė organizacija Vilniaus dianetikos centras Scientologų bažnyčia pradėjo veikti 1995 metais. Scientologų bažnyčia – eklektiško pobūdžio naujas religinis judėjimas – laikomas vienu iš destruktyviausių ir turtingiausių pasaulyje.

Prieš metus Londone Scientologų bažnyčiai priklausę ir iš jos ištrūkę asmenys susibūrė į Anoniminį buvusių scientologų judėjimą ir kas mėnesį prie Scientologų bažnyčių rengia demonstracijas. Bijodami scientologų persekiojimo jie paprastai dėvi Guy Fawkeso, išgarsėjusio tuo, kad kėsinosi padegti Parlamentą, kaukes.

Zita Čepaitė

Apie Scientologų bažnyčią kažką girdėjęs yra bemaž kiekvienas. Dėl tokių su šia bažnyčia susijusių įžymybių, kaip Tomas Cruise‘as ar Johnas Travolta. Arba dėl bylų, kurių vieną labai neseniai scientologai pralaimėjo Prancūzijoje. Atrodo tolimi dalykai, kol kas nors iš artimųjų ar pažįstamų su tuo nesusiduria gyvai. Londone gyvenanti lietuvė atskleidė “Infozonai” karčią susidūrimo su Scientologų bažnyčia patirtį.

Prisipažinsiu, kad aš pati, vos atvykusi gyventi į Londoną, neturėdama nuolatinio darbo ir žvalgydamasi, ko griebtis, buvau susiruošusi į vieną scientologų rengiamą, kaip įprastai –nemokamą, paskaitą. Paskaitos pavadinimo neatsimenu, tačiau viliojo tai, kad galėsiu pasitikrinti savo asmenybės galimybes pagal specialų testą ir tikėjausi sutikti įdomių žmonių – juk turbūt neveltui šios bažnyčios veikloje dalyvauja tokie asmenys kaip J.Travolta, kurį mėgstu kaip aktorių ir kino režisierių. Nepamenu, kas sutrukdė, kad į tą scientologų paskaitą nenuėjau, tačiau puikiai suprantu tuos, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių susidomi scientologų pasiūlymais. Tuo labiau, kad tie pasiūlymai, kaip teigiama scientologų bažnyčios internetinėje svetainėje, apima bemaž viską – pradedant psichologinėmis problemomis ir baigiant asmeninio gyvenimo ar finansinės sėkmės klausimais.

Atrodė gražūs ir protingi

Lietuvė Audra V. (vardas pakeistas) su šeima į Londoną atvyko prieš penketą metų, kai statybose dirbęs vyras neteko darbo. Londone jam pavyko įsidarbinti statybų firmoje, kuriai, kaip vėliau paaiškėjo, vadovauja scientologai. Tačiau iš pradžių Audra nieko nenutuokė, svarbu, kad vyras gavo darbą. Ji pati, norėdama patobulinti kalbos žinias, ieškojo anglų kalbos kursų ir rado skelbimą internete apie Scientologų bažnyčioje veikiančius komunikacijos kursus. “Atvažiavau, galvoju, pasimokysiu anglų kalbos, graži vieta, Londono centras. Registracijoje sakau - norėčiau į „communication college“. Sako – o, papuolei, kur reikia.”
Audra V. pasakoja, kad jau pačią pirmą dieną jai davė užpildyti Oxfordo asmenybės testą, kur reikėjo pateikti daug asmeninių duomenų. Po to moteriai buvo paaiškinta, kad testas rodo, jog ji yra užguita, prislėgta ir įsiūlė jai vieną iš scientologijos knygų – „Dianetiką“ – ir pakvietė ateiti vėl. “Dabar atrodo durnystė, o tada nesijaučiau durnai, ten visi tokie solidūs, tokie gražūs, protingi atrodo. Pradėjau lankyti tą komunikacijos kursą. Maniau, kad gausiu progą su kitais pabendrauti, bet ne, reikėjo žiūrėti video medžiagą, o paskui sėdėti su vienu iš darbuotojų ir žiūrėti į akis kokią valandą, kol prasidėdavo haliucinacijos”, – prisimena Audra.

Moteris supranta, kad ji buvo ruošiama naujų narių verbavimui. “Aš buvau numatyta, kad gatvėse žmones “šaudyčiau” ir taip užsidirbčiau, mokino kaip prie žmogaus prieiti, sudominti. Mokino meluoti, sakyti visokias nesąmones rimtu veidu.”

Audra teigia, kad Scientologų bažnyčios patalpose ji jausdavosi labai keistai.
“Nesupratau, kas dedasi. Gal kokie narkotikai, o gal kokios ultragarso bangos, apie kurias vienas pažįstamas „didžėjus“ kadaise buvo galvą išūžęs, kad po to žmonės vaikšto kaip apsvaigę. Netikėjau, nes to garso ausis nepagauna, o veikia žmogaus valią”, – savo spėlionėmis dalijosi moteris.

Prasidėjo gąsdinimai

Po kieka laiko Audra nusprendė nebevaikščioti į komunikacijos kursus, už kuriuos reikėjo mokėti, o to, ko tikėjosi, ji negavo. Tada ją pradėjo persekioti telefono skambučiais ir atakuoti elektroniniu paštu. “Jie gudriai gąsdina – jei nenusipirksi tos knygos, tavo draugams ar šeimai kas nors negero nutiks, namas gali sudegti, darbo negausi, tavo vyras turės problemų, o jei nusipirksi – viskas bus gerai.”
Tačiau labiausiai ją išgąsdino tai, kad vieną dieną nuvažiavusi pasitikti dukros prie traukinių stoties ji išvydo tuos pačius žmones, kuriuos matydavo bažnyčioje. Audra pabūgo, kad kas blogo nenutiktų dukrai. Išsigandusi ji paskambino į bažnyčią. Jai buvo liepta atsinešti pinigų ir nusipirkti dar vieną knygą. “Susitikau su vienu iš tos bažnyčios žmonių, jis sako, kiek pinigų turi, sakau, 200 svarų. Sako, už tiek galiu knygą duoti. Pasiėmiau tą knygą ir jis sako – kai perskaitysi, galėsi dar atvažiuoti nusipirkti, palik man savo adresą ir telefoną”, – pasakoja Audra. Tada ji jau buvo pakeitusi gyvenamąją vietą, telefono numerį, elektroninį paštą. “Užrašiau jam neteisingus duomenis, o knygą į šiukšlių dėžę išmečiau”, – sako ji ir priduria, kad iki šiol baiminasi, jog scientologai ją gali susirasti.

Įtraukė pažįstamus

Audra V. ypač sielojasi dėl to, kad į scientologiją įtraukė nemažai pažįstamų. “Viena mano pažįstama po kiek laiko su vienu scientologu susipažino, įsimylėjo, tai po pusės metų bandė virvę ant kaklo užsirišusi iššokti pro langą. Graži panelė, anglų kalbą mokėjo, o paskui ją užklupo depresija, ji nesišukuodavo, nesidažydavo, drabužių nebepirko. Aš su ja nebegalėjau matytis, nes mane sąžinė graužia, sakiau – čia per mane.” Moteris teigia, kad jos vyras per darbą statybose irgi nemažai žmonių iš Lietuvos įtraukė. Be to, vieni per kitus sužinoję apie galimybę įsidarbinti lietuviai patys ateina. “Scientologų vadovaujamų statybų organizacijų daug ir ten dirba daug žmonių iš Rytų Europos. Vienas mano pusbrolis dabar įsitikinęs, kad scientologija yra gerai, nes jis ten ir darbą surado, ir bendravimo ratą, o aš esu blogis, nes bandžiau jį atkalbėti.”
Audra sako, kad scientologai žmonių, kuriuos galėtų įtraukti į savo organizaciją, ieško visokiais būdais – net per internetines pažinčių svetaines.

Vadina slopinančia asmenybe

Lietuvoje tradicinę Katalikų bažnyčią retkarčiais lankydavusi moteris sakė, kad į scientologiją ji nežiūrėjo kaip į religiją ir nemanė, kad tai gali taip paveikti. “Man prasidėjo sunki depresija, iš namų bijodavau išeiti, viskas juodai atrodė.”
Audra V. sako, kad scientologų mokymas remiasi teiginiu, jog kiekvienas žmogus gali atskleisti savo ypatingas galias ir kad yra žmonių, kurie tam kliudo. Tokie žmonės vadinami slopinančiomis asmenybėmis (angl. suppressive personality) ir tokiais laikomi bemaž visi, kurie nepriklauso Scientologų bažnyčiai arba iš jos pasitraukia. “Jie žmones išsirenka kaip gyvulius, atskiria nuo bandos ir persekioja, taip juos lengviau valdyti, nes jei draugų neturi, vienintelė tavo aplinka lieka scientologai”, – savo patirtį apibendrina moteris.
Paauglę dukrą auginanti moteris sakė, kad pabendravusi su scientologais ji pradėjo apie žmones blogai galvoti. “Man iki šiol sunku bendrauti, nes nebetikiu žmogaus orumu, įgimtu ar įgytu. Jie žmones vadina karvėmis, vienos yra nustipusios karvės, kurios neuždirba pinigų, ir yra melžiamos karvės. Aš to jų žargono išmokau per metus laiko, pasidariau grubi, nepakanti ir nieko negaliu padaryti”, – kalba moteris.
Ji sako konsultavusis su psichologe, kurios nuomone, nuo scientologų nukentėjusiems žmonėms padėti sunku ir tai užima daug laiko.

Pasiduoda silpni žmonės

Londone gyvenanti ir dirbanti psichologė Edita Radzevičiūtė sakė, kad dar gyvenant Lietuvoje jai yra tekę sutikti žmonių, kurie nuo scientologų buvo skaudžiai nukentėję. Psichologės nuomone, žmones Scientologų bažnyčia patraukia dėl to, kad jie gana tiksliai įvardija žmogaus problemas. “Žmogus nėra laisvas nuo savo reakcijų, kurias suformuoja skausminga patirtis, ir šitų reakcijų žmogus negali valdyti. Tai pripažįsta ir psichoterapeutai. Skirtumas tik tas, kad scientologai sako, kad tas iracionalias reakcijas galima iš viso panaikinti ir pakeisti gyvenimą, tačiau tai nėra realu. Psichoterapeutai siūlo suvokti savo skausmingą patirtį ir pačiam išsivaduoti.”

E.Radzevičiūtė teigia, kad lietuviai ir kiti postsovietinės erdvės žmonės lengvai užsikabina todėl, kad daugelis buvo atpratę patys kurti savo gyvenimą. “Kol buvome Sovietų Sąjungoje, viskas už mus buvo lyg ir nuspręsta, įsivaizduojame, kad kažkas kitas gali išspręsti mūsų problemas ir pakeisti gyvenimą. Scientologai tuo ir manipuliuoja.”

- Bet ar iš tiesų įmanoma šitaip smarkiai paveikti žmogų?

- Yra technikos, kuriomis galima paveikti žmogaus pasąmonę, o tos neracionalios reakcijos, kurių žmogus negali valdyti, būtent pasąmonėje ir glūdi. Žinomiausia iš tų technikų yra hipnozė, kurios metu galima žmogui įteigti daug ką. Tačiau jeigu asmuo turi stiprią valią, jo net hipnozė gali neveikti. Jei žmogus silpnas ar pasimetęs, jis lengvai pasiduoda “smegenų plovimui”.
Psichologė sako, kad diskutuoti su šios sektos ideologais yra sunku, nes nors jie pristato scientologiją kaip mokslą, yra užsidarę nuo bet kokio bendradarbiavimo su mokslininkais. Kita vertus, jie vadina savo mokymą religija, o buvimas religija padeda išvengti mokslinės kritinės pateikiamų idėjų analizės.

Nepalieka laisvės rinktis

Lietuvių krikščionių bažnyčios kunigė Vilma Ditkevičius Scientologų bažnyčią vertina kaip visiškai naują mokymą, sektą. “Žmones traukia antgamtiniai dalykai, mes visi anksčiau ar vėliau susimąstome apie esmę, kas mes esame, ar yra kažkas anapus, ir tos naujos religijos pasiūlo kaip ir atsakymą, jose susipina viskas – ir mokslas, ir žvaigždės, ir Buda, ir Kristus – tai gali suvedžioti žmones. Sektų savybė yra ta, kad jos nepalieka laisvės žmogui pačiam spręsti ir rinktis.”
Scientologija su krikščionybe, akcentuojančia kiekvieno asmens laisvę ir atsakomybę, kunigės teigimu, neturi nieko bendra. “Neretai žmonės prisiriša prie tų, kurie jiems gerumą parodo, jiems svarbi aplinkos, lyderių nuomonė. Ir dažnai negali sakyti, kad tai tik to, kuris daro įtaką, kaltė. Tai abipusis ryšys, nes pasimetę žmonės ieško į ką įsikabinti. Sužeistas, išsigandęs, savo nuomonę pareikšti bijantis žmogus gali pasiduoti įvairių sektų ar mokymų įtakai”, – sako V.Ditkevičius.

“Darykite pinigus”

1954 metais JAV mokslinės fantastikos rašytojo Lafayette'o Ronaldo Hubbardo įsteigta Scientologų bažnyčia Jungtinėse Valstijose pripažįstama religija. Visame pasaulyje jai priklauso 12 mln. narių. Žinoma, kad 1949 metais L.R.Hubbardas, dalyvaudamas rašytojų fantastų suvažiavime Naujajame Džersyje, pasakė legenda tapusius žodžius, kuriuos užfiksavo žurnalas „Time”: „Rašyti tam, kad gautum pensą už žodį, yra juokinga. Jeigu žmogus iš tikrųjų nori gauti milijoną dolerių, tai geriausias būdas – įkurti savo religiją.” O 1972 metais L.R.Hubbardas yra pasakęs: „Darykite pinigus. Darykite daugiau pinigų. Priverskite kitus dirbti, kad jie jums darytų dar daugiau pinigų“.

Daug kur pasaulyje Scientologų bažnyčia, kaip religinė organizacija, uždrausta, todėl veikia kaip visuomeninė arba komercinė organizacija.
Lietuvoje kaip visuomeninė organizacija Vilniaus dianetikos centras Scientologų bažnyčia pradėjo veikti 1995 metais. Scientologų bažnyčia – eklektiško pobūdžio naujas religinis judėjimas – laikomas vienu iš destruktyviausių ir turtingiausių pasaulyje.

Prieš metus Londone Scientologų bažnyčiai priklausę ir iš jos ištrūkę asmenys susibūrė į Anoniminį buvusių scientologų judėjimą ir kas mėnesį prie Scientologų bažnyčių rengia demonstracijas. Bijodami scientologų persekiojimo jie paprastai dėvi Guy Fawkeso, išgarsėjusio tuo, kad kėsinosi padegti Parlamentą, kaukes.

Zita Čepaitė

 (Komentarų: 10)

Susiję straipsniai:

Susiję straipsniai: