Tapti registruota aukle – apsimoka? - Anglija.lt
 

Tapti registruota aukle – apsimoka? 

Auklės profesija Britanijoje neabejotinai turi perspektyvų. Tačiau ne visos auklės dirba legaliai, moka mokesčius ir gauna socialines garantijas. Kaip tapti registruota aukle? Anglija.lt informuoja, kaip ir kur prisiregistruoti, ir pataria, kaip pradėti savo vaikų priežiūros verslą.

Jei kas sudarytų populiariausių moteriškosios lyties darbų Jungtinėje Karalystėje sąrašą, į jį neabejotinai papultų vaikų priežiūra. Vien peržvelgus skelbimus matyti, kad yra ne tik auklių pasiūla, bet ir paklausa. Mamos, auginančios savo vaiką, neretai sugalvoja, kaip prisidurti papildomų grynųjų ir apsiima prižiūrėti pažįstamų ar per skelbimus surastų klientų vaikus.

Kodėl gi ne? Taip moteris, augindama savo vaiką, papildomų lėšų į šeimos biudžetą uždirba, ir tėvai pinigų sutaupo – juk į vaikų darželį leisti atžalą ar mokėti registruotai vaikų prižiūrėtojai kainuoja brangiau. Tačiau ar verta rizikuoti vaikų gerove? JK spaudoje nemažai rašyta apie tai, kaip rizikuoja tiek tėvai, samdydami neregistruotas aukles, tiek pačios auklės, dirbdamos nelegaliai.

Auklės JK – trijų tipų
Visų pirma, pasiruošus tapti „legalia“ aukle Didžiojoje Britanijoje, svarbu atskirti, kokio tipo aukle nori tapti. Čia yra net trijų rūšių auklių. Pirmasis variantas – trumpalaikė auklė (angl. „babysitter“), prižiūrinti vaiką iki dviejų valandų per dieną, bet ne daugiau kaip 14 dienų per metus. Jokio ilgalaikio susitarimo dėl darbo su šia aukle nėra.

Auklė, kuri prižiūri vaiką jo tėvų namuose (angl. „nanny“), turi būti įdarbinta (angl. „employed“) vaiko tėvų, kurie privalo mokėti mokesčius už darbuotoją valstybei, taip pat socialinio draudimo (angl. „national insurance“) įmokas. Samdyti auklę ir mokėti už ją mokesčius tiems, kurie negauna jokių pašalpų ar nuolaidų vaiko priežiūrai, gali būti itin brangu. Visų pirma, pagal įstatymus būtina mokėti bent minimalų valandinį atlyginimą, kuris yra 6,19 £ vyresniems nei 21 metų, ir 4,98 £ 18–20 metų amžiaus darbuotojams. Darbdaviai-tėvai taip pat turi mokėti mokesčius ir draudimo įmokas, suteikti mokamų atostogų, ir netgi motinystės atostogas. Kaip darbdaviai, vaiko tėvai turėtų sutvarkyti visus buhalterinius reikalus ir išrašyti algalapius.

Trečiasis tipas – registruota auklė (angl. „childminder“), kuri prižiūri bent dviejų klientų vaikus iki 8-erių metų savo namuose arba išnuomotose patalpose. Tokia vaikų prižiūrėtoja turi prisiregistruoti kaip savarankiškai dirbanti. Tėvams kiek pigiau nei samdyti į namus ateinančią auklę yra vesti vaiką pas kvalifikuotą auklę. 2010 metais vidutinis užmokestis tokiai auklei per valandą už vieną vaiką – 3,84 £, tačiau Londone tenka mokėti brangiau – 5,02 £ už valandą.

Auklėms – du registrai
Tik savarankiškai dirbančios auklės privalo registruotis Vaikų priežiūros inspekcijoje „Ofsted“ (angl. „Office for Standards in Education, Children’s Services and Skills“). Auklės, dirbančios vaiko namuose ir samdomos jo tėvų, registruotis gali savanoriškai. „Ofsted“ programa registruotoms auklėms skirstoma į dvi grupes pagal vaikų amžių. Auklės, dirbančios su vaikais iki 5 metų, turi rinktis Pirmųjų metų registrą (angl. „Early Years Register“), o tos, kurios dirba su vaikais nuo 5 iki 7 metų, turi būti įtrauktos į Vaikų priežiūros registrą (angl. „Childminder registry“). Dažniausiai auklės registruojasi abiejuose registruose, kad galėtų prižiūrėti įvairaus amžiaus vaikus.

Pirmiausia, norint prisiregistruoti, reikės atvykti į paskaitą (angl. „pre-registration briefing session“) vietos savivaldybėje (kontaktus pagal pašto kodą gali rasti čia: http://local.direct.gov.uk/LDGRedirect/index.jsp?mode=1.1 arba paskaitos informaciją parsisiųsti iš http://www.ncma.org.uk/pdf/CM%20presentation.pdf. Tačiau norint daugiau informacijos, verta atvykti į paskaitą. Ten galima gauti ir registracijos formą. Taigi antras žingsnis – užpildyti formą. Tą galima padaryti ir internetu „Ofsted“ tinklalapyje: https://online.ofsted.gov.uk/OnlineOfsted/default.aspx. Jei neturi „Vyriausybės vartų“ (angl. „Government Gateway“) ID kodo, ten pat galėsi jį susikurti ir tuomet prisijungti bei užpildyti auklės registracijos prašymą.

Kriminalinis patikrinimas – būtinas
Kai užpildysi formą ir sumokėsi mokesčius (daugiau informacijos – lentelėje žemiau), „Ofsted“ susisieks su tavimi ir paaiškins apie Kriminalinės praeities patikrinimą (angl. „Criminal Record Bureau Check“), kurį turėsi atlikti ne tik tu, bet ir šeimos nariai bei kiti žmonės, kurie gyvena kartu.

Šis reikalavimas taikomas, jei vaikus prižiūrėsi savo namuose. Kriminalinio patikrinimo kaina – 44 £. Daugiau informacijos apie šiuos patikrinimus gali rasti http://www.anglija.lt/aktualijos/dokumentai_pazymejimai_leidimai/pazymos_apie_kriminaline_praeiti_kaip_jas_gauti.html.

Daugumai besiruošiančių tapti auklėmis, kyla klausimas, ar reikia baigti mokymus? Visų pirma, prieš registruojantis reikia išklausyti 12 valandų Pirmosios pagalbos kursą ir gauti tai įrodantį sertifikatą. Antra, per 6 mėnesius nuo registracijos reikia baigti įvadinį vaikų priežiūros kursą, kurį siūlo vietos savivaldybės. Daugiau apie šiuos kursus galima sužinoti atvykus į paskaitą prieš registraciją.

Patarimai naujo verslo pradžiai
„Ofsted“ organizacijos teigimu, dauguma paraiškas pateikusių asmenų būna priregistruoti per 3 mėnesius. Svarbu nepamiršti, kad norint prižiūrėti vaikus savo namuose, reikia užtikrinti saugią ir tinkamą aplinką. Netgi tai, kiek vaikų tau bus legaliai leidžiama prižiūrėti, priklauso nuo tavo namų dydžio. Vienam vaikui iki dviejų metų turi būti skirta 3,5 kvadratiniai metrai, dvejų metų vaikams – 2,5 kvadratiniai metrai, o vaikams nuo 3 iki 5 metų – 2,3 kvadratiniai metrai. Skaičiuojant neįtraukiamas virtuvės, koridoriaus ar kitų negyvenamųjų patalpų plotas.

Taip pat pradedant savo vaikų priežiūros verslą, įmanoma gauti „stipendiją“ (angl. „Granto“) verslo pradžiai. Apie galimybę gauti šią paramą vertėtų pasiteirauti savo vietos savivaldybėje.

Nemažai registruotų auklių yra Nacionalinės vaikų prižiūrėtojų asociacijos narės (angl. „National Childminding Association“ – NCMA). Be kitos naudingos informacijos, kurią galima gauti iš asociacijos, auklėms teikiama informacija, kaip mokėti mokesčius ir pildyti savo metines pajamų ataskaitas. Daugiau informacijos apie išlaidas šildymui, elektrai, savivaldybės mokesčiams, kurios gali būti nuskaičiuotos nuo apmokestinamo pelno, galima rasti ir Mokesčių inspekcijos puslapyje: http://www.hmrc.gov.uk/manuals/bimmanual/bim52751.htm.

Taigi, ar apsimoka tapti registruota aukle? Vien jau socialinės garantijos ir kaupiama pensija užtikrina geresnę gyvenimo kokybę. Anglija.lt kviečia pasidalinti patirtimi ir patarimais komentaruose.

Kiek kainuoja prisiregistruoti?
• Vienkartinis registracijos mokestis „Early Years“ registre nuo 35 £.
• Metinis mokestis prisiregistravus šiame registre taip pat 35 £.
• Vienkartinis mokestis registruojantis „Childcare“ registre – 103 £. Metinis mokestis irgi 103 £.
• Registruojantis abiejuose registruose iš karto, taikomi „Early Years“ registro mokesčiai.
• Mokesčio dydis priklauso ir nuo to, kiek valandų per dieną ruošiesi teikti auklės paslaugas. Daugiau informacijos apie mokesčius: http://www.ofsted.gov.uk/resources/childcare-registration-form-paying-fees-for-application-and-continued-registration-early-years-regis

Naudingos nuorodos auklėms
• Registracija „Ofsted“: http://www.ofsted.gov.uk/early-years-and-childcare
• Nacionalinė Vaikų prižiūrėtojų asociacija: http://www.ncma.org.uk
• Čia gali pasiskelbti kaip registruota auklė: http://www.childcare.co.uk/find/Childminders

Vaikų priežiūrai – valstybės pagalba
• Dirbantys tėvai ir mokantys už vaiko priežiūrą „Ofsted“ registruotai auklei ar
vaikų darželiui, gali gauti valstybės paramą per Mokesčių kreditus.
• Papildomi Mokesčių kreditai už vaiko priežiūrą (angl. „childcare costs“) skiriami, jei vaiką prižiūri registruota auklė (angl. „childminder“), auklė (angl. „nanny“), kuri dirba tėvų namuose, jei vaikas yra vedamas į vaikų darželį (angl. „nursery“).
• Pinigų vaiko priežiūros išlaidoms padengti gali gauti tėvai, kurie dirba ne mažiau kaip 16 valandų per savaitę.
• Valstybė gali padengti iki 70 proc. vaiko priežiūrai skiriamų išlaidų. Jei auklei ar darželiui už vieno vaiko priežiūrą moki 175 £ per savaitę, o už dviejų vaikų – 300 £ per savaitę, Mokesčių kreditų paramos gali gauti 122,50 £ už vieno vaiko priežiūrą arba 210 £ už dviejų.
• Tai didžiausios sumos, skiriamos už vaikų priežiūrą. Suma, kuri bus skiriama, priklauso ir nuo pajamų. Tėvai, uždirbantys iki 41 000 £ per metus ir mokantys už vieno vaiko priežiūrą 175 £ per savaitę, paramą vis dar gali gauti.
• Jei jau gauni Dirbančių asmenų ir Vaiko mokesčių kreditus (angl. „Working and Child tax credits“), pareikti paraišką gali susisiekęs su Mokesčių kreditų pagalbos linija telefonu 0345 300 3900.
• Jei Mokesčių kreditų negauni, paskambink tuo pačiu numeriu ir paprašyk paraiškos formos (angl. „claim form“). Kai gausi ją, užpildyk ir išsiųsk į Mokesčių kreditų biurą
• Daugiau informacijos apie Mokesčių kreditus ir paramą vaikų priežiūrai: http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits/TaxCredits/Gettingstarted/whoqualifies/Childrenandtaxcredits/DG_073803

Jolanta Terminaitė

Auklės profesija Britanijoje neabejotinai turi perspektyvų. Tačiau ne visos auklės dirba legaliai, moka mokesčius ir gauna socialines garantijas. Kaip tapti registruota aukle? Anglija.lt informuoja, kaip ir kur prisiregistruoti, ir pataria, kaip pradėti savo vaikų priežiūros verslą.

Jei kas sudarytų populiariausių moteriškosios lyties darbų Jungtinėje Karalystėje sąrašą, į jį neabejotinai papultų vaikų priežiūra. Vien peržvelgus skelbimus matyti, kad yra ne tik auklių pasiūla, bet ir paklausa. Mamos, auginančios savo vaiką, neretai sugalvoja, kaip prisidurti papildomų grynųjų ir apsiima prižiūrėti pažįstamų ar per skelbimus surastų klientų vaikus.

Kodėl gi ne? Taip moteris, augindama savo vaiką, papildomų lėšų į šeimos biudžetą uždirba, ir tėvai pinigų sutaupo – juk į vaikų darželį leisti atžalą ar mokėti registruotai vaikų prižiūrėtojai kainuoja brangiau. Tačiau ar verta rizikuoti vaikų gerove? JK spaudoje nemažai rašyta apie tai, kaip rizikuoja tiek tėvai, samdydami neregistruotas aukles, tiek pačios auklės, dirbdamos nelegaliai.

Auklės JK – trijų tipų
Visų pirma, pasiruošus tapti „legalia“ aukle Didžiojoje Britanijoje, svarbu atskirti, kokio tipo aukle nori tapti. Čia yra net trijų rūšių auklių. Pirmasis variantas – trumpalaikė auklė (angl. „babysitter“), prižiūrinti vaiką iki dviejų valandų per dieną, bet ne daugiau kaip 14 dienų per metus. Jokio ilgalaikio susitarimo dėl darbo su šia aukle nėra.

Auklė, kuri prižiūri vaiką jo tėvų namuose (angl. „nanny“), turi būti įdarbinta (angl. „employed“) vaiko tėvų, kurie privalo mokėti mokesčius už darbuotoją valstybei, taip pat socialinio draudimo (angl. „national insurance“) įmokas. Samdyti auklę ir mokėti už ją mokesčius tiems, kurie negauna jokių pašalpų ar nuolaidų vaiko priežiūrai, gali būti itin brangu. Visų pirma, pagal įstatymus būtina mokėti bent minimalų valandinį atlyginimą, kuris yra 6,19 £ vyresniems nei 21 metų, ir 4,98 £ 18–20 metų amžiaus darbuotojams. Darbdaviai-tėvai taip pat turi mokėti mokesčius ir draudimo įmokas, suteikti mokamų atostogų, ir netgi motinystės atostogas. Kaip darbdaviai, vaiko tėvai turėtų sutvarkyti visus buhalterinius reikalus ir išrašyti algalapius.

Trečiasis tipas – registruota auklė (angl. „childminder“), kuri prižiūri bent dviejų klientų vaikus iki 8-erių metų savo namuose arba išnuomotose patalpose. Tokia vaikų prižiūrėtoja turi prisiregistruoti kaip savarankiškai dirbanti. Tėvams kiek pigiau nei samdyti į namus ateinančią auklę yra vesti vaiką pas kvalifikuotą auklę. 2010 metais vidutinis užmokestis tokiai auklei per valandą už vieną vaiką – 3,84 £, tačiau Londone tenka mokėti brangiau – 5,02 £ už valandą.

Auklėms – du registrai
Tik savarankiškai dirbančios auklės privalo registruotis Vaikų priežiūros inspekcijoje „Ofsted“ (angl. „Office for Standards in Education, Children’s Services and Skills“). Auklės, dirbančios vaiko namuose ir samdomos jo tėvų, registruotis gali savanoriškai. „Ofsted“ programa registruotoms auklėms skirstoma į dvi grupes pagal vaikų amžių. Auklės, dirbančios su vaikais iki 5 metų, turi rinktis Pirmųjų metų registrą (angl. „Early Years Register“), o tos, kurios dirba su vaikais nuo 5 iki 7 metų, turi būti įtrauktos į Vaikų priežiūros registrą (angl. „Childminder registry“). Dažniausiai auklės registruojasi abiejuose registruose, kad galėtų prižiūrėti įvairaus amžiaus vaikus.

Pirmiausia, norint prisiregistruoti, reikės atvykti į paskaitą (angl. „pre-registration briefing session“) vietos savivaldybėje (kontaktus pagal pašto kodą gali rasti čia: http://local.direct.gov.uk/LDGRedirect/index.jsp?mode=1.1 arba paskaitos informaciją parsisiųsti iš http://www.ncma.org.uk/pdf/CM%20presentation.pdf. Tačiau norint daugiau informacijos, verta atvykti į paskaitą. Ten galima gauti ir registracijos formą. Taigi antras žingsnis – užpildyti formą. Tą galima padaryti ir internetu „Ofsted“ tinklalapyje: https://online.ofsted.gov.uk/OnlineOfsted/default.aspx. Jei neturi „Vyriausybės vartų“ (angl. „Government Gateway“) ID kodo, ten pat galėsi jį susikurti ir tuomet prisijungti bei užpildyti auklės registracijos prašymą.

Kriminalinis patikrinimas – būtinas
Kai užpildysi formą ir sumokėsi mokesčius (daugiau informacijos – lentelėje žemiau), „Ofsted“ susisieks su tavimi ir paaiškins apie Kriminalinės praeities patikrinimą (angl. „Criminal Record Bureau Check“), kurį turėsi atlikti ne tik tu, bet ir šeimos nariai bei kiti žmonės, kurie gyvena kartu.

Šis reikalavimas taikomas, jei vaikus prižiūrėsi savo namuose. Kriminalinio patikrinimo kaina – 44 £. Daugiau informacijos apie šiuos patikrinimus gali rasti http://www.anglija.lt/aktualijos/dokumentai_pazymejimai_leidimai/pazymos_apie_kriminaline_praeiti_kaip_jas_gauti.html.

Daugumai besiruošiančių tapti auklėmis, kyla klausimas, ar reikia baigti mokymus? Visų pirma, prieš registruojantis reikia išklausyti 12 valandų Pirmosios pagalbos kursą ir gauti tai įrodantį sertifikatą. Antra, per 6 mėnesius nuo registracijos reikia baigti įvadinį vaikų priežiūros kursą, kurį siūlo vietos savivaldybės. Daugiau apie šiuos kursus galima sužinoti atvykus į paskaitą prieš registraciją.

Patarimai naujo verslo pradžiai
„Ofsted“ organizacijos teigimu, dauguma paraiškas pateikusių asmenų būna priregistruoti per 3 mėnesius. Svarbu nepamiršti, kad norint prižiūrėti vaikus savo namuose, reikia užtikrinti saugią ir tinkamą aplinką. Netgi tai, kiek vaikų tau bus legaliai leidžiama prižiūrėti, priklauso nuo tavo namų dydžio. Vienam vaikui iki dviejų metų turi būti skirta 3,5 kvadratiniai metrai, dvejų metų vaikams – 2,5 kvadratiniai metrai, o vaikams nuo 3 iki 5 metų – 2,3 kvadratiniai metrai. Skaičiuojant neįtraukiamas virtuvės, koridoriaus ar kitų negyvenamųjų patalpų plotas.

Taip pat pradedant savo vaikų priežiūros verslą, įmanoma gauti „stipendiją“ (angl. „Granto“) verslo pradžiai. Apie galimybę gauti šią paramą vertėtų pasiteirauti savo vietos savivaldybėje.

Nemažai registruotų auklių yra Nacionalinės vaikų prižiūrėtojų asociacijos narės (angl. „National Childminding Association“ – NCMA). Be kitos naudingos informacijos, kurią galima gauti iš asociacijos, auklėms teikiama informacija, kaip mokėti mokesčius ir pildyti savo metines pajamų ataskaitas. Daugiau informacijos apie išlaidas šildymui, elektrai, savivaldybės mokesčiams, kurios gali būti nuskaičiuotos nuo apmokestinamo pelno, galima rasti ir Mokesčių inspekcijos puslapyje: http://www.hmrc.gov.uk/manuals/bimmanual/bim52751.htm.

Taigi, ar apsimoka tapti registruota aukle? Vien jau socialinės garantijos ir kaupiama pensija užtikrina geresnę gyvenimo kokybę. Anglija.lt kviečia pasidalinti patirtimi ir patarimais komentaruose.

Kiek kainuoja prisiregistruoti?
• Vienkartinis registracijos mokestis „Early Years“ registre nuo 35 £.
• Metinis mokestis prisiregistravus šiame registre taip pat 35 £.
• Vienkartinis mokestis registruojantis „Childcare“ registre – 103 £. Metinis mokestis irgi 103 £.
• Registruojantis abiejuose registruose iš karto, taikomi „Early Years“ registro mokesčiai.
• Mokesčio dydis priklauso ir nuo to, kiek valandų per dieną ruošiesi teikti auklės paslaugas. Daugiau informacijos apie mokesčius: http://www.ofsted.gov.uk/resources/childcare-registration-form-paying-fees-for-application-and-continued-registration-early-years-regis

Naudingos nuorodos auklėms
• Registracija „Ofsted“: http://www.ofsted.gov.uk/early-years-and-childcare
• Nacionalinė Vaikų prižiūrėtojų asociacija: http://www.ncma.org.uk
• Čia gali pasiskelbti kaip registruota auklė: http://www.childcare.co.uk/find/Childminders

Vaikų priežiūrai – valstybės pagalba
• Dirbantys tėvai ir mokantys už vaiko priežiūrą „Ofsted“ registruotai auklei ar
vaikų darželiui, gali gauti valstybės paramą per Mokesčių kreditus.
• Papildomi Mokesčių kreditai už vaiko priežiūrą (angl. „childcare costs“) skiriami, jei vaiką prižiūri registruota auklė (angl. „childminder“), auklė (angl. „nanny“), kuri dirba tėvų namuose, jei vaikas yra vedamas į vaikų darželį (angl. „nursery“).
• Pinigų vaiko priežiūros išlaidoms padengti gali gauti tėvai, kurie dirba ne mažiau kaip 16 valandų per savaitę.
• Valstybė gali padengti iki 70 proc. vaiko priežiūrai skiriamų išlaidų. Jei auklei ar darželiui už vieno vaiko priežiūrą moki 175 £ per savaitę, o už dviejų vaikų – 300 £ per savaitę, Mokesčių kreditų paramos gali gauti 122,50 £ už vieno vaiko priežiūrą arba 210 £ už dviejų.
• Tai didžiausios sumos, skiriamos už vaikų priežiūrą. Suma, kuri bus skiriama, priklauso ir nuo pajamų. Tėvai, uždirbantys iki 41 000 £ per metus ir mokantys už vieno vaiko priežiūrą 175 £ per savaitę, paramą vis dar gali gauti.
• Jei jau gauni Dirbančių asmenų ir Vaiko mokesčių kreditus (angl. „Working and Child tax credits“), pareikti paraišką gali susisiekęs su Mokesčių kreditų pagalbos linija telefonu 0345 300 3900.
• Jei Mokesčių kreditų negauni, paskambink tuo pačiu numeriu ir paprašyk paraiškos formos (angl. „claim form“). Kai gausi ją, užpildyk ir išsiųsk į Mokesčių kreditų biurą
• Daugiau informacijos apie Mokesčių kreditus ir paramą vaikų priežiūrai: http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits/TaxCredits/Gettingstarted/whoqualifies/Childrenandtaxcredits/DG_073803

Jolanta Terminaitė

 (Komentarų: 22)

Susiję straipsniai:

Susiję straipsniai: