Kas Jūs: įdarbintas ar laisvai samdomas darbuotojas? (atnaujinta 2013-10-11) - Anglija.lt
 

Kas Jūs: įdarbintas ar laisvai samdomas darbuotojas? (atnaujinta 2013-10-11) (2005-10-26)

Šį klausimą visi yra girdėję daugelį kartų. Ir dažnas prieš atsakydamas turėdavo ilgai pagalvoti arba tiesiog prisipažinti, kad nežino savo statuso. Kuo skiriasi laisvai samdomas darbuotojas (self-employed) nuo įdarbinto (employed) darbuotojo? Kaip išsiaiškinti, kuriai darbuotojų grupei asmuo priklauso?

Kodėl reikia išsiaiškinti savo statusą?
Laisvai samdomieji yra nepriklausomi darbuotojai, pvz., verslininkai. Įdarbintieji dirba vienai kompanijai ir yra laikomi tos kompanijos darbuotojais.
Jungtinės Karalystės Mokesčių inspekcija (Inland Revenue) pataria išsiaiškinti savo statusą dėl keleto priežasčių. Nuo jo priklauso, kiek ir kokius mokesčius reikia mokėti, kokias turite teises kaip darbuotojas ir kokias pašalpas galite gauti (Lietuvos Respublikos piliečiai gali gauti pašalpas tik po 1 metų nenutrūkstamo darbo).
Nuo 2004 m. gegužės 1 d. visi naujųjų ES šalių piliečiai, pradėję dirbti kaip įdarbinti darbuotojai, privalo per mėnesį užsiregistruoti Jungtinės Karalystės Vidaus reikalų ministerijoje (Home Office). Laisvai samdomiems darbuotojams registruotis nereikia. Tik išsiaiškinę savo statusą, žinosite, ar privalote registruotis pagal Darbuotojų registracijos programą (WRS).
Norėdami gauti anglišką socialinio draudimo numerį (National Insurance Number), rezidento leidimą (Residence Permit) ar susigrąžinti mokesčius, laisvai samdomi ir įdarbinti darbuotojai privalo pateikti skirtingus dokumentus ar pažymėjimus. Todėl asmuo, tik pradėjęs dirbti, turėtų kuo greičiau išsiaiškinti koks jo, kaip darbuotojo, statusas.

Kaip išsiaiškinti?
Jungtinės Karalystės Mokesčių inspekcija siūlo darbuotojams atsakyti į keletą klausimų ir iš atsakymų nustatyti savo statusą.

Jei atsakymai į visus žemiau pateiktus klausimus teigiami, didžiausia tikimybė, kad dirbate kaip įdarbintas darbuotojas.
1. Ar visada pats turite atlikti visus darbus?
2. Ar jums kas nors nurodinėja kaip, kur ir kokį darbą atlikti?
3. Ar dirbate nustatytą valandų skaičių?
4. Ar kažkas gali jus perkelti nuo vienos užduoties prie kitos?
5. Ar jums mokama už valandą, savaitę ar mėnesį?
6. Ar galite gauti papildomus užmokesčius už viršvalandžius ir skatinamuosius užmokesčius?

Jei į žemiau atsakytus klausimus atsakysite teigiamai, greičiausiai esate laisvai samdomas darbuotojas:
1. Ar galite samdyti darbuotojus ir mokėti jiems atlyginimus?
2. Ar dirbdamas rizikuojate savo pinigais?
3. Ar pats perkatės pagrindinius savo darbo įrankius?
4. Ar atliekate darbą už fiksuotą pinigų sumą, kuri nustatoma, neatsižvelgiant į darbo atlikimo laiką?
5. Ar galite pats spręsti, ką ir kada dirbti ir kam teikti savo paslaugas?
6. Ar nuolat dirbate keletui pastovių užsakovų?
7. Ar jums reikia pataisyti atlikto darbo broką laisvalaikiu ir iš "savo kišenės"?

Pasitaiko atvejų, kai asmuo dirba ir kaip laisvai samdomas, ir kaip įdarbintas darbuotojas. Jeigu dirbate keliose vietose, visada išsiaiškinkite savo statusą kiekviename darbe.
Savo statusą taip pat galima išsiaškinti pagal mokamus mokesčius. Įdarbintam darbuotojui pajamų ir socialinio draudimo (National Insurance Contributions) mokesčius nuskaito darbdavys. Laisvai samdomi darbuotojai juos turi susimokėti patys. Taip pat skiriasi mokesčių dydžiai ir kodai. Visi laisvai samdomi darbuotojai kiekvienais metais turi išsiaiškinti (užpildę mokesčių grąžinimo formą), ar nepermokėjo valstybei mokesčių. Jeigu taip atsitiko, valstybė permokėtus mokesčius grąžina (Tax Refund).

Dauguma lietuvių statybose – laisvai samdomi darbuotojai
Beveik visi lietuviai, dirbantys statybose, turi vadinamąsias CIS (Construction Industry Scheme) korteles. Ši kortelė rodo, kad jos savininkas yra užsiregistravęs Mokesčių inspekcijoje kaip laisvai samdomas statybų industrijos darbuotojas. Turintieji CIS korteles gauna mokesčių kvitus (tax voucher), kuriuose ir nurodomi sumokėti mokesčiai.

Naujausią Mokesčių inspekcijos informaciją šiuo klausimu gali rasti čia: http://www.hmrc.gov.uk/employment-status.