Naujienos

Ar vertas Juzefo Pilsudskio kapas saugomo objekto statuso?

2012-03-14

Rasų kapinėse esantys lenkų karių kapai ir Juzefo Pilsudskio širdies bei motinos kapas daliai lietuvių kelia gana dviprasmiškus jausmus. Nors mirusiuosius reikia gerbti, tačiau prieškario Lenkijos vadovas daugeliui lietuvių asocijuojasi su Vilniaus krašto užgrobimu, todėl ketinimai ateityje šį kompleksą įtraukti į valstybės saugomų objektų registrą jau dabar sulaukė ne vien teigiamų atsiliepimų.

Kultūros paveldo departamentui (KPD) priklausantis Kultūros paveldo centras įpareigotas nustatyti Rasų kapinėse esančių lenkų karių ir J.Pilsudskio širdies bei jo motinos kapų vertingąsias savybes. To savo raštu paprašė KPD direktorė Diana Varnaitė.

Spręs vertinimo taryba

Diana Varnaitė tvirtina apie šį darbą žinanti mažai, kadangi vertinimo reikia KPD Antrajai nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybai, kuri svarstys viso Rasų kapinių komplekso vertingumą. Šiuo metu kiekvienas žymaus žmogaus kapas vertinamas meniniu požiūriu.

KPD vadovės teigimu, sprendimą dėl objekto įrašymo į valstybės saugomų objektų registrą priims taryba, kadangi taip numato Paveldo apsaugos įstatymas. „Tarybos sudaromos iš nepriklausomų ekspertų, įvairių sričių mokslininkų, mokslinių darbuotojų, eksperto kvalifikaciją turinčių paveldosaugininkų. Šį klausimą Antroji vertinimo taryba svarsto jau apie pusmetį, nes ten daug sudėtinių komplekso dalių, tikslinami duomenys“, – sakė D.Varnaitė.

Lietuvos istorijos dalis

Anot šios tarybos vadovės, Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto prodekanės Justinos Poškienės, dar nežinia, kada šis klausimas bus svarstomas taryboje. Anot J.Poškienės, šis objektas privalo būti įvertintas, kaip ir kitos kompleksinės kapinių dalys, tačiau jos vertinimas priklausys nuo daugelio aplinkybių.

Paklausta, ar nesibaimina sulaukti neigiamos dalies visuomenės reakcijos, J.Poškienė atsakė klausimu į klausimą: „Ar manote, kad tai nėra Lietuvos istorijos dalis?“
Tiesa, J.Poškienės teigimu, kol kas net nekalbama apie tai, kad šis objektas bus įrašytas į saugotinų sąrašą, tenorima nustatyti jo vertingąsias savybes.

Kai kurie paveldo apsauga besirūpinantys specialistai itin kritiškai nusiteikę šiuo klausimu - kai kurie noru J.Pilsudskio širdies ir jo motinos kapą priskirti prie nacionalinių Lietuvos vertybių piktinasi atvirai.

"Tokių dalykų net neturėtų būti"

„Tai kokios čia mūsų nacionalinės vertybės, jeigu kovojo prieš Lietuvą, atplėšė Vilniaus kraštą? Tokių dalykų net neturėtų būti. Galbūt remiamasi Lietuvos-Lenkijos bendradarbiavimo sutartimi, kur yra punktas, kuriame parašyta, kad kiekviena iš susitariančių šalių įsipareigoja saugoti kapines, kapus, susijusius su kariais, teikti teisinę apsaugą. Tai niekas juk ir nesako, kad galima griauti ar neprižiūrėti. Bet įtraukti į valstybės registrą kaip nacionalinę vertybę... Kokie čia gali būti valstybės registre mūsų priešų kapai? Niekas jų neniokoja, jie yra pažymėti, kaip ir rusų, vokiečių karių kapai“, – piktinosi nepritariantis minčiai J.Pilsudskio širdies kapą priskirti prie nacionalinio paveldo objektų paveldosaugininkas, nenorėjęs skelbti savo pavardės.

Vyras taip pat neslėpė nusivylimo tuo, kad visoje Lietuvoje dar daugybė nesutvarkytų lietuvių partizanų, savanorių kapų, o toks didelis dėmesys skiriamas puikiai prižiūrimiems lenkų karių ir J.Pilsudskio širdies bei jo motinos kapams. Esą tai gali būti aiškus politikų noras įtikti kaimyninės šalies vadovams.

Panašią nuomonę išsakė ir Seimo narys, Tautininkų sąjungos pirmininkas Gintaras Songaila. Jis tvirtino neigiamai vertinantis tokį sumanymą. „Tai nenusipelnęs Lietuvai žmogus, labai abejotina Lietuvos požiūriu istorinė figūra. Kol abi šalys neišsprendė tarpusavio istorinių klausimų, tol tokios iniciatyvos yra nepriimtinos. Man sunku komentuoti, kas kelia tokius klausimus. Galbūt tai tik formalūs kriterijai dėl istorinio paminklo aplinkos. Vis dėlto tai lankoma kaimyninės šalies turistų vieta, tad ir saugojimo režimas gal reikalingas, bet, manau, tie argumentai nepakankami norint apibrėžti šį paminklą kaip saugotiną“, – tvirtino G.Songaila.

Politikas įsitikinęs, kad tai subtilus klausimas ir jį reikėtų spręsti aukštesniu lygiu, tai esą ne Kultūros paveldo departamento kompetencija.

Parengta pagal www.15min.lt informaciją


   

15min.lt

Susiję raktiniai žodžiai: J. Pilsudskis, Lietuvos lenkai, Paveldas, Paveldosauga, Užsienio politika

 

Komentarai

. rašė
2012-03-19 03:08
kas tas Pisdulskis?

nu jo rašė
2012-03-14 21:50
runkeliu nera kur sodinti, o cia sirdis kazkokio lenkpalaikio zeme uzima. Iskasti ir sunims ismesti...

virginija rašė
2012-03-14 21:00
jei isigabeno,kuna reikia ir ta sirdi jiems atiduoti ! priesais novateli gedimino prospekte skvere irgi karvedziui kapas ir paminklas buvo,kai pasake kad nugriaus atvyko dukra is rusijos isikase ir issiveze.o cia uzkariautojo sirdziai sitoks zemes plotas paskirtas! savu neturim kur laidoti vezam kazi kur i uzmiesti.Laisva lietuva tai mokekim laisve naudotis ir zuvusiuosius sugrazinkim tai valstybei kuriai jie priklauso idomu jei as noreciau kokioj sveicarijoj kapinese savo sirdi palaidoti ar labai kas mano paskutines valios klausytu?o man sveicarija irgi patiko,kai ir siam grobikui.kodel jo noru iki siol paisoma?ir dar i saugomu objektu sarasa svarsto itraukti saugotu geriau kad seimo vagys is zmoniu pensiju neatiminetu!

paskutiniui (2012-03-14 16:12) rašė
2012-03-14 16:24
lietuva lietuviams?
Asile, jei kiek pasidometum, pamatytum kad jis nevisai "kazkoks lenkpalaikis". O be to Lietuvai visiskai nenaudinga astrinti ir be to astrius santykius su Lenkija. Lenkai patys provokuoja Lietuva tiek su lenku kalba tiek dabar jau ir su Pilsudskiu, o tokie bemoksliai runkeliai kaip tu pasiduoda provokacijoms.

istorijai rašė
2012-03-14 16:12
istorijos niekas ir neplanuoja perrasinet, kaip supratau pagal str., o tik diskusija vyksta del kazkokio lenkpalaikio kapo paskelbimo nacionaliniu paminklu. Taigi jau cia greiciau lenku nacionalinis paminklas, o ne lietuviu - nes tas didvyris pamyne lietuvius.
Nereik cia p*st proto.

istorija rašė
2012-03-14 15:39
Tegul buna kad ir velnio raguoto kapas. Juk tai musu istorija. Kazkodel civilizuotuose krastuose ivairus paminklai, statiniai ir kapai stovi ne viena simtmeti ir tukstantmeti, nors per ju istorija vyko ne viena revoliucija ir kitokie kataklizmai. Niekam nekilo absurdiska mintis griauti savo istorija. O paziurekim kas musu gimtojoje Tevyneje darosi? Kas 20 metu keiciasi valdzia ir perrasoma istorija, sugriaunama visa kas primena praeiti... Gal todel mes ir niekaip negalim pasimokyti is savo praeities ir kaskarta vel brendam i ta pati suda?

vladas rašė
2012-03-14 09:45
Man tai dzin kas kur palaidotas,svarbu,kad prasme butu,kaip reikia nugyventi,kad paskui numirti butu negeda.Vot-tep.

nu rašė
2012-03-14 09:14
pritarčiau. Ne visai lietuvių užduotis paversti tokio "didvyrio" kapą nac.paminklu.

ev rašė
2012-03-14 08:06
Tegu lenkai ji pas save persilaidoja

Tavo vardas:

Komentaras:

Įvesk kodą iš paveiksliuko:
read me

 
Komentarai skirti vartotojų nuomonei išreikšti ir nebūtinai atitinka svetainės savininkų nuomonę. Už komentarų turinį Anglija.lt svetainės savininkai neatsako. Jei radote įstatymams prieštaraujantį komentarą, prašome pranešti info@anglija.lt.
 
 

Apklausa

Ar namuose JK turi lietuvišką televiziją?

Taip, turiu

Neturiu

Neturiu, bet kartais pažiūriu per internetą

Skelbimai

Be registracijos!

Anglija.lt radio

Anglija.lt chat

Sprint Ekspress
Hair culture salon
CEPELINAS.CO.UK - verslas Britanijoje

Orai

Barking garage   Palmers green klinika