Būsto nuoma – be galvos skausmo (atnaujinta 2013-10-25) - Anglija.lt
 

Būsto nuoma – be galvos skausmo (atnaujinta 2013-10-25) (2011-08-17)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Susidūrusiems su klausimais nuomojantis būstą, atsakymus rasti padės Anglija.lt - pateikiame informacijos apie nuomininkų teises, pareigas ir nuomos sutartis.

Dauguma tautiečių, Lietuvoje įpratę turėti nuosavą būstą, Anglijoje yra priversti nuomotis. Seniau atvykę jau yra perpratę nuomos sistemą čia, tačiau neretai tik pasimokę iš savo ankstesnių klaidų. Anglija.lt siūlo mokytis ne iš savo, o iš kitų klaidų.

Nesąžiningi būstų savininkai gali lengvai pasinaudoti nuomininkais, kurie nežino savo teisių. Apsidrausk, nuo tokių situacijų – žinok savo teises ir pareigas ir taip išvengsi problemų nuomodamasis būstą.

Tikrink nuomotoją

Buto ar namo šeimininkai (angl. landlords), nuomojantys savo nuosavybę, turi daug teisinių įsipareigojimų ir atsakomybių savo nuomininkams. Deja, ne visi jų laikosi. Prieš išsinuomojant vertėtų patikrinti savininką: paprašyti parodyti būsto dokumentus bei asmens dokumentą. Taip pat Žemės registre (angl. Land register), sumokėjus 2-4 £ mokestį, gali sužinoti, kam priklauso būstas, kurį ruošiesi nuomotis. Taip būsi ramus, kad pinigus už nuomą atiduodi ne sukčiui, o tikrajam savininkui.

Verta apie savininką pašniukštinėti ir vietinėje savivaldybėje, kur turėtų būti suteikta informacija, ar nebuvo nusiskundimų tuo asmeniu kaip nuomotoju.
Žinok, kad turi teisę gyventi nuomojamame būste kaip namie ir namo savininkas negali, kada panorėjęs, ateiti. Prieš vizitą jis privalo pranešti ir suderinti tinkamą laiką. Nuomos sutartyje dažniausiai būna įtraukta, kad savininkas ar agentūra kartą per metus gali ateiti patikrinti namo būklės. Tačiau turi būti informuotas iš anksto. Jei namo savininkas keletą kartų ateina neįspėjęs, turi teisę jam pasakyti, kad to nedarytų. Jei jis į prašymą nekreipia dėmesio, tai gali būti suprantama kaip priekabiavimas, kuris yra kriminalinis nusikaltimas.

Tai pat savininkas negali tau nesant namie pakeisti durų spynų, išjungti komunalinių paslaugų tiekimo, grasinti, negrąžinti laiškų, uždrausti turėti svečių. Būsto savininkai privalo užtikrinti saugumą – bute / name turi veikti visos spynos ir apsaugos sistemos, taip pat jo pareiga yra rūpintis komunaline įranga. Nuomos kainos pakėlimas – dar viena sritis, kuri turi būti aptarta iš anksto. Savininkas negali pakelti kainos iš anksto neįspėjęs. Tau turi būti duota mažiausiai mėnuo laiko apsispręsti, ar nori gyventi toliau ir mokėti daugiau.

Nuomos sutartis

Jeigu gyveni ne nuosavame name, turi nuomotis arba gauti teisę gyventi jame. Nuomos sutartis (angl. tenancy agreement) skiriasi nuo teisės (angl. licence) gyventi kažkieno nuosavybėje. Nuomininkai turi daugiau teisių, kurios saugomos įstatymo, o teisę gyventi suteikia privatus asmuo, todėl jis bet kuriuo metu gali paprašyti išsikraustyti.

Rašytinė nuomos sutartis – svarbus dalykas. Dažniausiai savininkai arba nekilnojamojo turto agentūros turi standartines sutartis, kurias prieš pasirašant derėtų atidžiai perskaityti. Nuomos sutartyje turėtų būti nurodyti visų asmenų vardai ir pavardės, nuomos kaina, užstato suma, būsto adresas, nuomos pradžios ir pabaigos datos, nuomininkų ir savininko įsipareigojimai, kas atskakingas už komunalinius mokesčius, taip pat sutarties nutraukimo sąlygos. Jeigu reikia, gali tartis, kad reikalingi punktai būtų įtraukti į nuomos sutartį, jei tik jie neprieštarauja JK įstatymams.

Dažniausias nuomos tipas – trumpalaikė garantuota nuoma (angl. Assured shorthold tenancy). Ši nuomos sutartis įprastai tęsiasi mažiausiai 6 mėnesius su galimybe atnaujinti sutartį. Toks nuomos tipas vienodai užtikrina ir nuomininkų ir savininkų teises.

Pagal Jungtinės Karalystės įstatymus, nuomos sutartis egzistuoja netgi tada, jei tai tėra žodinis susitarimas tarp savininko ir nuomininko. Pavyzdžiui, tu ir namo savininkas nuomos pradžioje galite susitarti dėl mokėjimo sumos, ar komunaliniai mokesčiai įskaičiuoti ar ne. Tačiau jei iškyla problemų, žodinius susitarimus sunku įrodyti, todėl visada patartina turėti rašytinę sutartį.

Jeigu sutartis atrodo neteisinga, ji gali būti pripažinta negaliojančia. Įstatymai šioje šalyje užtikrina nuomininkų teises, ir į jas turi būti atsižvelgta, nepaisant to, kas parašyta sutartyje.

Bendra nuoma – sudėtingesnė

Nuomotis visą būstą vienam (angl. sole tenancy) ir būti už jį atsakingam, kai jame gyvena daugiau žmonių – gana rizikinga. Todėl dažnai namą ar butą nusprendžiama nuomotis kartu su draugais ar pažįstamais. Jei visų ar daugelio name gyvenančių asmenų vardai yra vienoje nuomos sutartyje, vadinasi, jūs turite jungtinę arba bendrą nuomą (angl. joint tenancy).

Jei tai bendra nuomos sutartis, visiems yra suteiktos tokios pat teisės ir pareigos. Esate vienodai atsakingi už nuomą, mokesčius, tvarką ir vienodai turite laikytis sutarties sąlygų. Jei vienas nuomininkas nebemoka nuomos arba sukelia kitų problemų, kitiems gali tekti mokėti jo dalį arba kitas išlaidas. Dažnai, jei nuomininkai turi nesutarimų, jie turi išspręsti juos tarpusavyje ir tik kraštutiniais atvejais savininkas gali įsikišti.

Jei vienas bendranuomininkis nori nutraukti sutartį anksčiau (jei tai įmanoma), pagal įstatymus, nutraukti sutartį turi visi. Tie, kurie nori pasilikti, gali derėtis dėl naujos nuomos sutarties. Tai gana sudėtinga sritis. Tas pats ir su iškeldinimu – savininkas negali iškeldinti vieno nuomininko.

Atkreipk dėmesį, kad jungtinė nuomos sutartis ne tas pats, jei nuomojatės kambarį iš nuomininkų – tokiu atveju nuomos sutarties su namo savininku ir nuomininko teisių neturi. Pabandyk išsiaiškinti, ar pagrindinis nuomininkas turi leidimą išsinuomoti kambarį tau, nes tai gali paveikti tavo teises.

Užstatas – garantija savininkams

Nuomininkai turi ne tik teisių, bet ir pareigų. Pagrindinės atsakomybės yra nuomos mokėjimas laiku, taip pat atsiskaitymai už komunalines paslaugas. Laikyti būstą saugiai - užrakinti duris, įjungti signalizaciją, tvarkytis, nesugadinti name esančio inventoriaus. Šioms nuomininko pareigoms užtikrinti savininkai dažniausiai prašo sumokėti tam tikro dydžio užstatą. Tai dažniausiai būna 4-6 savaičių nuomos suma.
Taip pat prieš išnuomojant būstą, daugelis savininkų ir nuomos agentų gali reikalauti patikrinti kredito istoriją (angl. credit check).

Dažniausiai sumokėti už tai prašoma potencialių nuomininkų, o kainos svyruoja nuo 50 - 150 £ vienam asmeniui. Kredito istorija rodo finasinę situaciją ir kaip vykdai savo įsipareigojimus. Jei turi įsiskolinimų, vėluoji atsiskaityti už paslaugas, turi paskolų, kreditinių kortelių ir laiku nemoki – visa tai bus kredito istorijoje. Jei buvai nubaustas apygardos teisme (angl. County Court) per paskutinius 6 metus, tai matys savininkas kredito ataskaitoje.

Blogas kredito istorijos patikrinimo rezultatas nereiškia, kad savininkas atsisakys išnuomoti būstą. Tiesiog jis gali paprašyti didesnio užstato, kaip garanto, kad laiku vykdysi savo įsipareigojimus.

Žinok, ko klausti!

Pagrindiniai klausimai, į kuriuos Jums turi atsakyti nuomotojas:
Kokia yra nuoma, kas į ją įskaičiuota ir iki kada ją reikia sumokėti?
Tai elementari informacija, tačiau viską būtina išsiaiškinti, kad vėliau išvengtumėte nesusipratimų.
Kiek laiko truks nuoma ir kas nutiks pasibaigus sutartyje nurodytam terminui?
Dažniausi nuomos periodai – 6 arba 12 mėnesių. Išsiaiškinkite,
Kas atsakingas už remontą ir priežiūrą?
Savininkai yra atsakingi už savo nuosavybės bei tam tikrų įrenginių remontą ir taisymus. Verta susitarti iš anksto, per kiek laiko jis reaguos, jei pranešite apie gedimus.
Ar bus atliekama inventorizacija?
Tai visų daiktų, esančių būste, ir jų būklės surašymas. Tai nėra būtinma, bet naudinga abiems pusėms, kad vėliau nekiltų ginčų dėl baldų ir kitų name esančių daiktų.
Ar galiu pamatyti dujų saugumo sertifikatą?
Jei nuosavybėje, kurią nuomojatės, yra dujų prietaisų, privalomas kasmetinis dujų saugumo patikrinimas, atliekamas Dujų saugumo registre (Gas Safety Register) registruoto inžinieriaus. Pagal JK įstatymus, sertifikato kopija turi būti prieinama nuomininkams.
Ar galiu išnuomoti laisvą kambarį kitiems?
Pernuomojimas (angl. subtenancy arba subletting) - labai paplitęs tarp tautiečių. Vieni savininkai neprieštarauja tam, kiti – neleidžia pernuomoti kambarių ar viso namo. Prieš pernuomojant kambarius, vertėtų gauti savininko sutikimą, kitu atveju rizikuoji prarasti savo užstatą, nes nesilaikai sutarties sąlygų.

Saugokis sukčių!

- Jei ieškai buto nuomai, nepasimauk ant aferistų jauko. Sužinok, kokia yra vidutinė nuomos kaina tame rajone. Jei siūlo išnuomoti prabangų būstą už įtartinai mažą kainą, būk budrus.
- Sukčiai dažniausiai prašo iš anksto sumokėti užstatą už butą. Dažniausiai gavę jį – dingsta, o galimybių susigrąžinti pinigus – nedaug. Juk to namo, už kurį sumokėjai užstatą, šeimininkas tikriausiai nieko nenutuokia apie neva pernuomojamą namą.
- “Buto savininkas” gali paprašyti tik parodyti, kad turi pinigų.Populiarus ir jau plačiai nuskambėjęs būdas, kai prašoma padaryti pinigų perlaidą savo draugui per “Western Union”. Aferistas, gavęs iš perlaidos numerį, neva tik pasižiūrėtų, ar turi pinigų nuomai. Tačiau tautiečiai jau senokai įspėjami, kad tai – afera. Tuos pinigus sukčius gali lengvai pasisavinti.
- Pinigus mokėk tik nekilnojamojo turto agentūrose, kur gausi mokėjimą patvirtinantį čekį. Jei moki šeimininkui, užstato sumą patvirtinkite raštu.

Patarimų būsto nuomos klausimais galima rasti čia.

Kur ieškoti būsto nuomos skelbimų?
- http://www.rightmove.co.uk/property-to-rent.html
- http://www.zoopla.co.uk/to-rent
- http://www.zoopla.co.uk/to-rent

Jei pasibaigus nuomos sutartyje nurodytam terminui, savininkas arba agentūra atsisako grąžinti užstatą – svarbu išsiaiškinti priežastis ir kovoti dėl savo pinigų, jei esi teisus. Apie tai, ką daryti ir kur kreiptis, susidūrus su tokia problema, skaityk straipsnyje “Užstatas už būstą – tebūnie apsaugotas”.


Jolanta Terminaitė

   

Susijusios įmonės

Būsto paskolos, draudimas UK, konsultacijos visais būsto įsigijimo klausimais Anglijoje.

...