Forumas • Temos rodymas - Leonidas Donskis apie Emigraciją
Puslapis 12   1, 2    Kitas   
Apie viską ir apie nieką :)

Leonidas Donskis apie Emigraciją

2006 11 13 22:26

Štai ką jis rašo:
"Leiskite tad man išsakyti keletą argumentų - argumentų žmogaus, daugiau nei septynerius metus praleidusio svečiose šalyse ir ten susikūrusio antrą profesinę karjerą, bet grįžusio į savo šalį ir iki šiol besidžiaugiančio tuo.

Emigracija nėra joks gėris. Mąstantis žmogus greitai suvokia, kad Vakarų Europoje niekada netapsi visaverčiu kitos visuomenės nariu ir būsi priverstas veikti itin siauroje profesinio gyvenimo aplinkoje. Patikėkite žmogumi, negalinčiu gyventi be kelionių, savo užsienio draugų ir apskritai tarptautinio gyvenimo.

Kitoje šalyje tenka ieškoti tarptautinio elemento - tokio kaip neutralus profesinis bendravimas - arba tiesiog kitų emigrantų, su kuriais greičiausiai ir susibičiuliaujama. Niekas taip nesuartina dviejų skirtingų šalių emigrantų kaip gyvenimas trečiojoje šalyje. Tada greitai pajunti, kokia didelė vertybė nūdienos pasaulyje yra vieno žmogaus atvirumas kitam - nesvarbu, kokia jo(s) tautybė, spalva ar net amžius.

Geriau yra emigrantinės civilizacijos įsikūnijime - Amerikoje, kurioje svetimšalį kolegą priima gerokai šilčiau ir dažnai kviečiasi į namus (o tai itin reta Vakarų Europoje, kurioje net bičiuliški žmonės tave mielai kviesis į kavines ir barus, bet itin retai į savo namus).

Leonidas Donskis:
Savo šalyje (nors ji ir katastrofiškai stokoja pagarbos žmogui) vis dėlto gali kažką pakeisti - nuo tavo drąsos, apsisprendimo, netylėjimo kažkas gali keistis. Visų pirma todėl, kad Lietuvoje nėra tokių fiksuotų, kone nepajudinamų socialinių praktikų ir galingų institucijų kaip Anglijoje, Prancūzijoje ar JAV.
Kad ir kaip būtų, ir JAV netrunki įsisąmoninti, kad niekada nepateksi į kitas nei tavo profesija erdves ar juolab į politinio bei kultūrinio gyvenimo centrus - ne todėl, kad ten nieko neįsileistų iš išorės, o todėl, kad tie centrai yra griežtai atskirti vienas nuo kito. Netikintys tuo tegul pasidomi prarajomis tarp akademinės sferos ir politinės galios centrų arba tarp televizijos ir aukštosios kultūros. Jų gali nežinoti tik tie, kurie ten negyveno.

Tad Vakarų Europoje arba JAV iš tikrųjų gali būti gerbiamas, pripažintas ir turėti puikias darbo bei gyvenimo sąlygas. Tik abejoju, ar tai ir yra laimės viršūnė žmonėms, turintiems pilietinį jausmą ir nenorintiems iki galo susitapatinti su didelėmis ir mažomis savo universiteto vidaus dramomis, intrigomis, jėgos žaidimais.

Tu nieko negali pakeisti arba patobulinti šalyje, turinčioje šimtmečius veikiančias institucijas. Tu gali tik prisiderinti prie jų, kad tau niekas nereikštų pretenzijų ir laikytų tave saviškiu. Tu gali tik prisitaikyti prie tau nustatytų akademinės politikos ar kitokio profesinio gyvenimo taisyklių.

Simbolinė skola

Savo šalyje (nors ji ir katastrofiškai stokoja pagarbos žmogui) vis dėlto gali kažką pakeisti - nuo tavo drąsos, apsisprendimo, netylėjimo kažkas gali keistis. Visų pirma todėl, kad Lietuvoje nėra tokių fiksuotų, kone nepajudinamų socialinių praktikų ir galingų institucijų kaip Anglijoje, Prancūzijoje ar JAV.

Lietuva nuolat keičiasi ir keisis dar tiek, kad po 10 metų ją bus sunku pažinti tiems, kurie ją palieka šiandien. Neaišku, ant ko reikės pykti tada, kai Lietuva bus stipriai primiršusi savo buvusias dramas ir gyvens kitomis realijomis.

Čia gali patirti savo šalies ir visuomenės ateities kūrimo džiaugsmą - o juk matyti, kaip tavo akyse gimsta nauja visuomenė, yra didelė privilegija, tenkanti anaiptol ne visų šalių ar juolab laikmečių žmonėms. Kam jau kam, o socialinių mokslų atstovams Lietuva su visais savo procesais turėtų būti likimo dovana, o ne kryžius.

Tikrąjį pripažinimą ir savirealizaciją (nors sykiu ir gerokai tikresnę nei svetur pagiežą, pavydą bei neapykantą) gali patirti tik savo šalyje ir kultūroje. Tad būtinai reikia laikinai išvažiuoti iš Lietuvos - ypač studentams ir kūrybos žmonėms. Reikia keliauti ir nors truputį pagyventi kitose šalyse, kad nebūtum piktas, pagiežingas ir prietarų kupinas provincialas. Bet po to reikia būtinai grįžti į savo šalį - anksčiau ar vėliau.

Grįžęs ne tik grąžini simbolinę skolą savo šaliai, kuri tave išugdė ir tiesiog pavertė žmogumi, bet ir padedi jai susivokti kintančiame pasaulyje. Ar gali būti kas nors kilniau už darbą tam, kad po tavęs tavo šalis būtų nors truputį geresnė ir gražesnė?"

2006 11 14 09:20

Skristi, dek nuorodas, o ne visa teksta.

Re: Leonidas Donskis apie Emigraciją

2006 11 14 11:39

[quote="Skristi..."]Štai ką jis rašo:.....Skristi, tai ka , mums reikia apsiverkti ir nelaukus naujamecio minti atgalios i sali isugdziusia mus tikrais zmonemis? epilogas toks? asmeniskai as su tuo nesutinku. viskas ka as turiu savo "gimtoj" saly tai tik sitos ,manes nekenciancios anglikonu salies deka. o visgi gal ji neisugde manes tikru zmogumi, gal as ko nesuprantu, gal.
kaip galvoja kiti?

2006 11 14 12:31

Tingisi smulkintis, bet su kai kuriomis L. Donskio mintimis nesutinku. Jei prisiversiu, pabandysiu vėliau pakomentuoti. Bet tikrai nesutinku, kad emigrantai lieka apriboti ir jiems ypatingai sunku susibičiuliati su vietos gyventojais.
Owls are not what they seem

2006 11 14 12:34

Ok, vienas sakinys:
[quote:bd61442d5d]Tu nieko negali pakeisti arba patobulinti šalyje, turinčioje šimtmečius veikiančias institucijas. Tu gali tik prisiderinti prie jų, kad tau niekas nereikštų pretenzijų ir laikytų tave saviškiu. Tu gali tik prisitaikyti prie tau nustatytų akademinės politikos ar kitokio profesinio gyvenimo taisyklių. [/quote:bd61442d5d]

Mano giliu įsitikinimu UK galima daugiau nuveikti visuomeninėje ar politinėje veikloje, nei Lietuvoje. LT viskas paremta blatu, pažintimis, protekcija ir pan. Čia (UK) bent gali kažką bandyti daryti nebijodamas pasekmių.
Owls are not what they seem

2006 11 14 12:34

Šiaip, galėtum, Skristi, nuorodą numesti į tą straipsnį, nes dabar nepilnai aiškios jo mintys, kai nežinai konteksto.
Owls are not what they seem

2006 11 14 18:50

Admin, čia tik ištauka iš jo straipsnio, viso negalėčiau įdėti be autoriaus leidimo. Gal kiek per ilga ta ištrauka, atsiprašau.

Nuoroda: http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/article.php?id=11208077

[quote:cf8a4b0caa="Owl"]
Mano giliu įsitikinimu UK galima daugiau nuveikti visuomeninėje ar politinėje veikloje, nei Lietuvoje. LT viskas paremta blatu, pažintimis, protekcija ir pan. Čia (UK) bent gali kažką bandyti daryti nebijodamas pasekmių.[/quote:cf8a4b0caa]

Politinėje vekloje? Hmmm.. Ir kiek užsieniečių plitikų sėdi parlamente? Ir kam dar kiltų motyvacija eiti politikauti kitoje valstybėje? Na nebent Viktorui iš kėdainių. Ir kokios pasėkmės Lietuvoje tavęs laukia jei tu politikuosi laikydamasis įstatymų?

2006 11 14 20:46

O kodel negalvoti apie politika/visuomenine veikla valstybeje, kurios pilieciu tu tapai ir su kuria sieji savo ir savo vaiku ateiti? Pats nezadu cia likti, bet balsuoti i vietos rinkimus einu.
O ne baltu britu parlamente yra.
Aš ne lietuvis, aš tik taip atrodau

2006 11 14 21:07

Politkoje visur vienodos galimybės: Jei šalyje korupcija, reiškias yra ką vekti. Jei šalyje diktatūra, reiškias yra ką veikti. Kuo daugiau neteisybės valstybėje, tuo daugiau galima nuveikti. Anglijoj ir taip viskas gan tvarkoje, dviračio antrą kart neišrasi, o vat Lietuvoje dar ohoho kiek galima nuveikt.

2006 11 17 11:32

Skristi... rašė:
Politinėje vekloje? Hmmm.. Ir kiek užsieniečių plitikų sėdi parlamente? Ir kam dar kiltų motyvacija eiti politikauti kitoje valstybėje? Na nebent Viktorui iš kėdainių. Ir kokios pasėkmės Lietuvoje tavęs laukia jei tu politikuosi laikydamasis įstatymų?

pala pala, o ka musiskis prezidentas nesedejo kitos politikos kedej,beto kiek prisimenu kai i lt grizo lyg buvo ne lt pilietis.
ir beto kokie istatymai, jei lt kuriami istatymai tik valdziai prisivogti prisimink mazeikiu nafta, alita ir dar( n )kitu, o atsakomybe lygi nuliui, jei ir irodoma politiku kalte nieko is ju nekonfiskuoja i kaleimus nesodina, laukia ju na gal geriausiu atveju pikantiskas skandaliukas ir riebutes saskaitos sveicarijos bankuose
Puslapis 12   1, 2    Kitas   
cron